Svatý Kopeček
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je rodištěm malíře Karla Svolinského. A ještě jedna zajímavost na závěr - navštívíte-li tohle půvabné místo s dětmi, máte příležitost jim ukázat mnoho vzácných druhů zvířat v místní zoologické zahradě.
Poutní místo se ZOO a rozhlednou Svatý kopeček leží asi 8 km Sv od Olomouce. Mimo známý poutní chrám Navštívení Panny Marie je zde řada dalších kulturních i církevních památek. Svatý kopeček je překrásnou dominantou celého kraje, jehož krása vynikne nejvíce za slunečného počasí při západu slunce. Inspirovalo se zde několik umělců jako J. Wolker, K. Svolinský, B.Dvorský a další. Je zde velmi dobrá přístupnost po značených cyklistických stezkách, po silnici i městská doprava.
V době 30leté války postavil samotišský rodák, obchodník vínem v Olomouci Jan Andrýsek, na již dříve posvátném kopci „Svaté Hoře“, kapli k poctě Panny Marie, která byla v r.1633 vysvěcena. V r.1644 byla kaple Švédy vydrancována a vypálena, proto byla v letech 1650-1656 vybudována mnohem prostornější kaple. Brzy však ani tato kaple zájmu poutníků nevyhovovala. V r.1667 se Jan Andrýsek zřekl veškerých nároků na zpustošený dvůr v Samotiškách z jehož důchodu udržoval kapli i chudobinec a tím i povinností ke kapli a chudobinci. Opat Bedřich III. Sedlecia začal v r.1669 budovat nový barokní chrám, který byl dokončen a vysvěcen v r.1679. S výstavbou poutního chrámu započala i výstavba obytné budovy hospodářského dvora se špýchary a stodolami s mansardovou střechou v barokním slohu, která byla dokončena v r.1744. Zároveň bylo postaveno 12 domků v jedné řadě proti severní straně dvora a klášterní hospoda. V červnu 1748 navštívil Svatý kopeček císař František I. s Marií Terezií. Po zrušení premonstranského řádu v r.1784 byl svatokopecký dvůr v r.1788 rozparcelován.Dvanáct familintních domků se stalo základem činžovní vsi a v hospodářském dvoře fojtství. Při rekonstrukci byl vybudován hotel a restaurace Fojtství.