Olomouc-kašny, fontány a gejzíry
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit šesti nádhernými barokními kašnami v historickém centru města, ale i množstvím kašen, fontán i gejzíru v jezírku v přilehlých částech města. Nejstarší z těchto památek, které nám z příjemňují prostředí i jako pastva pro oči a duši, ale i pro osvěžení, je soubor sedmi barokních kašen se sochami s antickou tématikou, který vznikl na konci 17. stol. a na začátku 18. stol. v centru města a poslední s příznačným názvem Souznění, na konci roku 2009 u Regionálního centra. Nejstarší ze souboru olomouckých kašen je Neptunova kašna v horní části Dolním náměstí, vytvořená Michaelem Mandíkem v r. 1683. Druhou nejstarší kašnou je Herkulova kašna na Horním náměstí, zhotovená rovněž M. Mandíkem v letech 1687-88 s vanou od kameníka V. Schullera na místě, kde dnes stojí Sloup Nejsvětější Trojice. Před vybudováním sloupu N.Trojice v letech 1716-54, byla kašna přestěhována na současné místo před Edelmannovým palácem. Třetí olomouckou kašnou byla kašna sv. Floriána, zhotovená dílnou Václava Rendera v r. 1706 v jižní části Dolního náměstí. R. 1735 však byla socha sv. Floriána vyměněna za Jupiterovu sochu, zhotovenou ve stejné dílně a sv. Florián cestoval na nádvoří tvrze ve Skrbeni. Na rozcestí dnešních ulic Denisovy, Ztracené, Ostružnické a Pekařské byla v r. 1709 vybudována dílnou Václava Rendera a neznámého sochaře, kašna Tritónů. Rozvíjející dopravní ruch a výstavba tramvajové trati, přinutil představitele města kašnu Tritonů v r. 1888 přestěhovat na současné místo na náměstí Republiky. V r. 1725 byla vytvořena Janem Jiřím Schaubergerem ve východní části Horního náměstí, největší a nejznámější olomoucká Caesarova kašna, věnovaná podle pověstí, zakladateli města Olomouce(Juliomontia), císaři Julia Caesara. V r. 1727 byla vytvořena olomouckým sochařem Filipem Sattlerem na křižovatce ulic 28.října a 8. května, jedna z nejkrásnějších olomoucký kašen, Merkurova kašna se sochou patrona obchodu Merkura a vanou zhotovenou V. Renderem. Stojí mírně posunuta od původního místa, po renovaci v letech 1972- 1983, kterou postoupila po rozebrání v r. 1972 při stavbě OD Prior, aby nezavazela dopravnímu ruchu. Podobně, bohužel daleko hůř dopadla sedmá z barokních kašen „Kašna dítěte s Delfínem", vytvořená Filipem Sattlerem v letech 1724-25 a umístěná před hradební brankou v Bernardinské(Slovenské) ulici. Po zrušení a zbourání branky byla v r. 1830 přemístěna ke zdi kostela Neposkvrněného početí P. Marie. Od r. 1909 do r. 2005 zdobila nádvoří nově vybudované školy Na Hradě. V r. 2005 byla kašna, nazvaná "Malá kašna", přestěhována zpět ke zdi kostela Neposkvrněného početí P. Marie na Sokolské ulici, ale již bez sochy dítěte s Delfínem, která se mezi tím ztratila a byla nahrazena lví hlavou.
Při přestavbě západního průčelí radnice na konci 19.stol., kde dříve stávala budova strážnice, zhotovil v r. 1898 na uvolněném prázdném místě vídeňský sochař Anton Břenek ozdobnou niku s kašnou a sochou dítěte sedícího na Delfínu. V květnu 1945 však byla socha značně poškozena, uložena v Lapidáriu Vlastivědného muzea a nahrazena v r. 1948 sochou Hygie od Karla Lenharta. Pravděpodobně by jsme našli i malé barokní kašny i jiné, ukryté ve dvorech starých obytných domů, podobně jako je ukryta kašna ve dvoře v Sokolské ulici, Rektorátu UP v Křížkovského ulici, na klášterním nádvoří u kostela sv. Michala, ve dvoře domu v ulici Na Vozovce od Julia Pelikána, pasáži Edelmannova paláce a nebo na prvním nádvoří vojenské nemocnice na Klášterním Hradisku.
Na Horním náměstí u jižního rohu Radnice je od r. 2002 Ariónová kašna vytvořená Ivanem Theimerem, v létě dětský ráj. Na malém nádvoří před Sarkandrovou kaplí stojí fontána „Pramen živé vody sv. Sarkandra". Na Kollárově náměstí je Theimerova kašna z let 1968-9-od architekta T. Černouška a sochaře I. Theimer, kterou zhotovil sochař J. Stárek. Na okružní Velkomoravské ulici před Zenitem je kašna se sochou Venuše. Kašnu s tučňákem najdete také ve Smetanových sadech. V olomouckých sadech a parcích najdete několik fontán a jezírko s gejzírem. Za ředitele městských parků Karla Pohla po r. 1877 byl založen ve Smetanových sadech rybník s ostrůvkem a gejzírem a před novou „lázeňskou dvoranou" byl vybudován bazén s umělým skaliskem a vodotryskem. Malé fontánky najdete i na terase v Jezuitském konviktu. Nová fontána vznikla u OD Olympie a u Regionálního centra celý soubor fontán- hrající, světelnou, vodní i suchou kašnu Souznění. V r. 2011 byly zpřístupněny dvě restaurované kašny na další olomoucké chloubě, parkanových zahradách na hradbách, které spojují přes Jakubský výpad Bezručovy sady s Wurmovou ulicí u Tereziánské Zbrojnice. Kruhová kašna s fontánkou je uprostřed zahrady a ve zdi vedle schodiště najdete kašnu s hlavou mouřenína.