Loading...
Turistické cíle • Sport a rekreace • Ski areál
Červenohorské sedlo, oblíbené lyžařské středisko v Jeseníkách ležící ve výšce 1 013 m, jsme navštívili již několikrát. Vždy jsme sem přijeli autem, protože Červenohorské sedlo leží na silnici mezi Šumperkem a Jeseníkem, takže není problém se sem vozem či autobusem dostat. Přijeli jsme sem v létě i v zimě.
Červenohorské sedlo je střediskem sjezdového lyžování. Je zde celkem 7 vleků a 4 sjezdovky, které mají nadmořskou výšku od 862 do 1 164 m. My jsme ovšem nasadili běžky a ve stopě se vydali mírným, ale zato zdlouhavým stoupáním po modré vyhlídkové trase směrem na chatu Švýcárnu. Trať dlouhá přes deset kilometrů dala dětem zabrat zejména v závěru, kde čekalo prudší stoupání, ale již to nebylo daleko k cíli - chatě Švýcárna. Ale zpět na Červenohorské sedlo. Jsou zde výborné sněhové podmínky, zimní sezóna trvá od poloviny prosince až do konce března. Areál se sjezdovkami je rozdělen na severní (prudší) a jižní (mírnější) svahy. Roku 1935 zde byla Klubem českých turistů zbudována turistická chata, která slouží dodnes. Původní zájezdní hostinec sloužil k odpočinku nejen poště a formanům, ale i prvním turistům.
Z Červenohorského sedla vede upravovaná běžecká trasa Na Praděd - přes Petrovku a chatu Švýcárnu. Druhá běžecká trasa vede k bývalé chatě Vřesová studánka, odkud lze již bez upravené stopy pokračovat přes Červenou horu na Keprník a Šerák. Tato trasa je značena v bezlesých úsecích tyčovým značením, které ovšem není příliš kvalitní.
V létě jsme se zde na chvíli zastavili pro turistickou známku a razítko , které jsme v hotelu dostali. Zároveň jsme si zde koupili výborné borůvkové koláče.
Ovšem také jsme zjistili, že nejstarším objektem na sedle je chata z roku 1876, stojící blízko původního cestářského domku, který zde stál již v polovině min. století. Nepřekvapilo nás, že chatu vyhledávali formani, dopravující dřevěné uhlí do sobotínských železáren, ale sloužil též poště a prvním turistům. Po vybudování železnice v letech 1886 - 88 z Hanušovic do slezských Glucholaz a dále do Jeseníků Doprava uhlí přes sedlo ztrácela na významu a hostinec stále více sloužil pro potřeby turistů a lyžařů. Nakonec byla zastavena i pošta, kterou nahradila lacinější a rychlejší železnice.
Dále jsme se dočetli, že roku 1903 hostinec vykoupil německý Moravskoslezský sudetský horský spolek a vytvořil z něj centrum lyžování a turistiky. Nepodivili jsme se tomu, že v letech 1908 - 1910 byla poblíž hostince postavena ubytovna pro víc než 150 osob, protože do hor proudilo stále více návštěvníků.
Jak jsme také zjistili, dalšími stavbami, jenž zde vyrostly, byla dvě horské chaty, dokončené v roce 1917, které byly později vzájemně propojeny, a tak vznikl známý komplex, který byl v roce 1929 ještě rozšířen a zmodernizován. Za 2. světové války sloužil komplex k rehabilitaci německých vojáků a po roce 1945 sloužily obě stavby jako odborářská zotavovna, a to až do roku 1980, kdy byl objekt kvůli špatnému stavu stržen..
Jsme rádi, že zde byl vybudován nový objekt při zachování původní podoby. Zaujalo nás, že právě v této době došlo k odklonu silnice, která původně vedla kolem budov, zcela mimo celý rekreační komplex. Docela jsme byli překvapeni informací, že vlastně vzniklo několik nových staveb. Budova „B" měla 60 lůžek v moderně zařízených dvoulůžkových pokojích se sociálním vybavením, v suterénu noční vinárnu s kapacitou 35 míst a v přízemí pak bufet pro průchozí hosty se základním občerstvením. Blok „C", dokončený již v r. 1985, sloužil k ubytování pouze personálu a jako technické zázemí hotelu, tj. sklady, garáže a středisko údržby. Jako poslední byl vybudován objekt „A" , sloužící jako vlastní hotel se 120 lůžky. Dozvěděli jsme se, že pokoje jsou ve čtyřech podlažích, Dopravu zajišťuje výtah. V přízemí je moderně vybavená kuchyň, jídelna, vedle které se nachází taneční parket a pódium pro vystupující soubory. V přízemí je dále dětská herna, veřejná telefonní hovorna, denní bar a zázemí pro kulturní činnost. Jistě nezanedbatelný je i 12 m vyhřívaný bazén s prosklenou přední stěnou. Nakonec jsme se dočetli, že v suterénu se pak nalézají dvě tělocvičny.
Podle posledních zkušeností se na Červenohorském sedle parkuje zdarma.
http://cervenohorske-sedlo.ceskehory.cz/