Červený Kameň, hrad
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Na mieste kamenného hradu z polovice 13.stor. vybudovala v polovici
16.stor. rodina podnikateľov Fuggerovcov mohutný renesančný hrad s
ústredným štvorcovým dvorom, štyrmi nárožnými Baštami prispôsobenými
vyspelej delostreleckej obrane a s rozsiahlymi skladovacími priestormi
v podzemí. Koncom 16.stor. prešiel hrad do majetku rodiny Pálffyovcov,
ktorí tu sídlili až do r. 1945. Pálffyovci premenili pevnosť na
renesančno-barokové sídlo s nádhernou vnútornou výzdobou. V súčasnosti
je hrad využívaný ako múzeum historického nábytku.
Jedná se o jeden z největších a nejzachovalejších hradů Slovenska, je dokonce národní kulturní památkou. Hrad, o kterém je známá první písemná zmínka v letopisech z roku 1240 se nachází nad obcí Píla v sousedství vesnice Časté - Papierničky.
Hrad zřejmě nechala postavit manželka krále Přemysla Otakara I. Konstancie, která dostala toto území jako svatební věno od svého otce. Původní hrad zanikl již na počátku 16. století, ale hned vzápětí začínají Fuggerovci po té, co jej v roce 1535 koupili od Thurzovců, stavět na jeho místě mohutnou renesanční pevnost, která zároveň sloužila jako překladiště zboží. Výstavba nového hradu pokračovala v několika etapách. Červený Kameň tak představoval ve své době jednu z nejmodernějších fortifikačních staveb Evropy. Ke zlomu v budování hradu došlo v roce 1546, kdy panství prodávají hrdinovi z protitureckých bojů Mikuláši Pálffymu (1552 - 1600). Od roku 1583 až do roku 1945 byl hrad v majetku právě tohoto rodu. Hrad nebyl nikdy sice dobyt, ale během obléhání vojsky Františka II. Rákocziho v roce 1705 byl hrad vážně poškozen. Po nákladné opravě hrad postihlo další neštěstí. Během velkého požáru v roce 1758 byly zničeny prakticky všechny křídla. Během následné rekonstrukce byly zvětšeny obytné plochy hradu. Další zásahy až do poloviny 20. století měly za cíl zvýšení pohodlí bydlení hradních pánů.
V letech 1948 - 1951 byly na Červený Kameň sváženy mobiliáře z mnoha zestátněných hradů a zámků západního Slovenska. Již v roce 1950 byly v jeho interiérech zpřístupněny první muzeální expozice. Dnes je hrad přeměněn na muzeum s rozsáhlými expozicemi nábytku, obrazů i historických zbraní. Prohlídkový okruh vede i do obrovských podzemních prostor hradu, které sloužily Fuggerovcům jako skladovací prostory. Jde o největší podzemní hradní prostory v Evropě.V sousedství parku se rozkládá velký park se sekvojemi, tisy, údajně největším jedlým kaštanem na Slovensku a s lipovou alejí. V areálu hradu se konají rytířské turnaje a spousta dalších, turisticky atraktivních dobových slavností.