Loading...
Otázkou je, která událost pohnula patřičnými orgány, snad i dobrý úmysl, nebo jen fakt, že památka už značnou dobu straší (nebo strašila) na křižovatce v Červeném Potoku, kde davy výletníků, turistů i jiných návštěvníků odbočuje do lunaparku pod Králickým Sněžníkem, který pomalu obkličuje obec Dolní Moravu.
Každopádně fakt, že po létech chátrání se začalo s kostelem něco dít je přeci jen povzbudivou zprávou. Původní kostel byl doložen rokem 1568 v době založení osady. Zřejmě šlo o dřevěnou stavbu, nicméně postupně byl materiál nahrazován zděnou konstrukcí. Uvažuje se, že zbytky původnější stavby jsou součástí věže a části obvodových stěn. Po požáru v roce 1787 byl svatostánek v podstatě vystavěn téměř zcela znova.
Jednolodní stavba s hranolovu zužující se věží na západní straně, presbytář s půlkruhovým závěrem, za ním je přistavěná sakristie. Strop lodě zaklenut valenými klenbami s lunetami. Loď je rozdělená klenebnými pásy. Na západní straně dřevěná kruchta s varhanami.
Valenou klenbu najdeme i v presbytáři, zaklenuté je i podvěží. V presbytáři je zřejmě zachován starší krov s datací rokem 1700.
Vnější fasády jsou členěny lesénami, osvětlení zajišťují půlkruhová okna, věž krytá cibulovou bání, střecha lodi sedlová se čtvercovou krytinou. Vstup do hlavní lodě menší předsíní se čtvercovým půdorysem. Další vstup do kostela je z jižní strany od silnice podobnou předsíňku s půlkruhově zakončenými dvoukřídlými dveřmi.
Jak patrno z fotodokumentace, v interiéru jsou minimálně dva oltáře. Předpokládejme, že hlavní oltář ukrývá obraz Navštívení Panny Marie. Další ukrytý artefakt patří kazatelně. Většina dalšího vybavení (lavice, kříže, křížová cesta aj. Je buď odvezená nebo ztracená (eufemismus pro ukradená).
Od roku 2021 probíhá postupná rekonstrukce památky, která by měla pokračovat do roku 2026. Na hlavním vstupu si můžeme ověřit, které instituce se na opravách podílejí. Doufejme, že po opravách bude kostel jednou z ozdob krásného kraje pod Králickým Sněžníkem.