Česká Lípa – Pomník 1. a 2. světové války i Třetího odboje
Kdyby byl člověk trošku cyničtější, klidně by mohl pomník na náměstí Osvobození nazvat jako výčet našich slavných proher (naštěstí ale převažují ty vítězné momenty). Pomník, který se skládá z centrálního plochého kamene červené barvy v tvaru zužujícího se jehlanu s uřízlou špicí a řady deseti trojúhelníkových pylonů se skloněnou přední stěnou, tvoří zhruba dvoustupňový pomník věnovaný padlým a ztraceným v obou světových válkách 20. století.
Zadní řada je věnovaná válečným událostem v pořadí od bojů 1. Velké války vlevo směrem doprava k závěru 2. světové války s připomínkou 17. listopadu 1989.
Postupně tu jsou tak vyjmenovány lokace ARRAS, ZBOROV, DOSS Alto, tedy bitvy legionářů v letech 1914–18, období od 15. 3. 1938 (okupace) do 9. 5. 1945 vzpomíná naše piloty: BITVA O ANGLII, názvy TEREZÍN, LIDICE, LEŽÁKY upomínají na běsnění okupantů, KYJEV, SOKOLOVO, BÍLÁ CERKEV boje na východní frontě, SLOVENSKO a KVĚTEN pak povstání na Slovensku a v Čechách. Letopočty 25. 2. 1948 – 17.11. 1989 pak dobu komunistické vlády.
Na červeném kameni v popředí je upomínka na Čs. obec legionářskou:
ČS. OBEC
LEGIONÁŘSKÁ
Tento památník postavili
občané Českolipska
legionářům, kteří
bojovali v letech
1. a 2. světové války.
V těžkých bojích zvítězili
a vybojovali svobodu
svému národu.
Ať se památník
stane symbolem
vlastenectví
pro naše
budoucí
generace.
Čest
Vaší památce.
28. října 1998
Méně nápadná tabulka na levé straně pojednává o historii pomníku, který na náměstí vznikl v roce 1982, do současné podoby byl uveden v roce 1991. Na prvé straně je další menší pomník padlého rudoarmějce který zahynul 10. 5. 1945. ten byl původně v parčíku poblíž Ploučnice, sem byl přesunut v souvislosti s výstavbou nové komunikace.
Pylon věnovaný památce legionářů je nejnovější z roku 1998.