Česká Lípa
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Česká Lípa leží v Libereckém kraji, jihovýchodně od města Děčín. Město je obklopeno malebnými lesy. Západním směrem od města se mírně zvedají vrcholky kopců Českého středohoří, severním směrem od města jsou Lužické hory a jižně od města se rozkládá chráněná krajinná oblast Kokořínsko. Kopce zvedající se východním směrem od České Lípy patří k Ralské pahorkatině. Město je postaveno na březích řeky Ploučnice. Západním a jižním směrem od města bylo vybudováno několik rybníků. Některé z nich jsou určeny k rekreačním účelům a najdeme tady nejen upravené pláže, ale také rekreační střediska a kempy. V severozápadním a jižním směru od města byla vybudována dvě malá sportovní letiště. Letiště v severovýchodním směru je možné využít i pro malá dopravní letadla. U jižního okraje města Česká Lípa je postaven autodrom Sosnová. Městem prochází dvě značené dálkové cyklostezky. Vydáme-li se po cyklostezce jihovýchodním směrem můžeme dojet do městečka Doksy do rekreační oblasti kolem máchova jezera. Z města do nedalekého okolí vede řada značených turistických tras. Jižním směrem z města přes obec Zahrádky budeme procházet 300 let starou lipovou alejí a cesta nás dovede k Holanskému rybníku. Cesta nás povede kolem zříceniny hradu Jiljov. Západním směrem z města dojdeme ke dvěma rybníkům určeným ke koupání. Severním směrem z města povedou naše kroky na kopec Špičák ( 459 m.n.m.). Na vrcholku kopce je postavena rozhledna, ze které je velmi pěkný výhled nejenom na Českou Lípu.
Historie
V místech kde dnes stojí město byl dříve močál. V roce 1263 zde byl postaven vodní hrad Lipá, kolem kterého vznikla osada. Byla postavena nedaleko brodu přes řeku Ploučnici a na křižovatce obchodních cest. Osada se rozrostla na městečko, které bylo obehnáno hradbami. Do dnešních dnů se dochovaly zbytku původního opevnění. Město bylo v držení řady šlechtických rodů, mezi nejvýznamnější majitele města je pokládán Jindřich z Lipé. Tento šlechtic si získal respekt i samotného krále Jana Lucemburského. V roce 1426 bylo město pokořeno husity a ti zde měli nejsevernější centrální tábor. Obyvatelé ve městě se živili mimo jiné také tkalcovstvím a hrnčířstvím. Již v 15. století se začal rozvíjet potisk kartounů. Nedaleko zříceniny původního hradu byl postaven renesanční letohrádek, tak zvaný Červený dům a to v roce 1583. Letohrádek se pyšní psaníčkovými sgrafity. Augustiánský klášter, dnes sídlo vlastivědného muzea, byl postaven v roce 1627. V blízkosti kláštera je budova ambitu s pěknou loretou. Ve městě je několik historicky cenných kostelů. Mezi které patří Kostel Narození Panny Marie, barokní kostel patřící ke klášteru zasvěcený Všem svatým, kostel svaté Máří Magdalény a Povýšení svatého kříže. Náměstí ve městě bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Domy na náměstí byly postaveny v empírovém slohu v roce 1820. Uprostřed náměstí je postaven morový Sloup Nejsvětější Trojice, který pochází z roku 1681. Kašna zdobená delfíny z roku 1837. Budova radnice byla postaveny v novorenesančním slohu v roce 1823 a v roce 1884 proběhla v budově rozsáhlá přestavba.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 14 C1
hrad Lipá (1263)
kostel Povýšení sv. Kříže
Červený dům (1583)
kostel Narození Panny Marie (1714)
klášter (1583)
kostel sv. Máří Magdalské (13. stol.)
První zmínka o objektu 11. století
Jiný název objektu Lipá, Lipý
Prvotní osídlení místa proběhlo již ve 2. století př.n.l., kdy dle archeologických nálezů zde sídlili Keltové. Slovanské kmeny provedli kolonizaci oblasti v období kolem 10. století. První zmínky o vsi pocházejí z roku 1197, kdy se majiteli stávají Ronovci tehdy ovšem pouze zakladatelé tohoto později rozvětveného rodu. Na přelomu 50. a 60. let 13. století je zde založen hrad zřejmě Chvalem z Lipé. Ve čtrnáctém století se obec s hradem dostává do rukou spřízněných Berků z Dubé. V roce 1426 dobyli hrad i se vsí husitští sirotci a usadili se zde. O dva roky později dobyl město Jan ze Smiřic, ale nedlouho po té se zde sirotci usazují po dobývání opět. Kolem roku 1430 se majiteli stávají Vartenberkové a po vpádu lužických vojsk roku 1444 se zdejších statků musí zříci a majiteli se stávají opět Berkové z Dubé. Koncem 15. století byl původní gotický hrad přestavován do renesanční podoby. Tehdy má Česká Lípa hned několik majitelů a v městě proto vyrůstá několik zámeckých staveb z nichž se některé do dnešní doby nezachovaly. Když roku 1607 vymírají Berkové z Dubé a Lipé po meči stává se zanedlouho Lípa majetkem pánů ze Salhausenu. Po bělohorské bitvě je jim však majetek konfiskován a novým majitelem se stává Albrecht z Valdštejna. V průběhu 30-ti leté války byl zámek od Švédů vypálen a nadále již jen lehce opravován. Za Kouniců se v zámku i v ostatních budovách stejného typu uchytila průmyslová výroba a jiné účelové využití. V roce 1957 byl zámek pro celkovou zchátralost stržen a dnes se na jeho místě zachovalo jen několik zbytků zdiva, sklepů a bran. Z dalších zajímavostí města uveďme například tzv. Červený dům, který nechal vystavět Jetřich Jiří Berka z Dubé v roce 1583 a který později sloužil k jiným účelům (hostinec), dále vzpomeňme na původně gotický kostel sv. Maří Magdalské ze roku 1253, upravovaný v letech 1514 a 1582, kostel sv. Kříže ze 14. století, neogoticky upraven roku 1897, kostel Narození Panny Marie z přelomu 14. a 15. století, upravovaný v roce 1714, kapli s loretou (1698), morový sloup Nejsvětější Trojice (1681), radnici (1823), kašnu se 4. plastikami delfínů (1837) a klášter založený v roce 1627 Albrechtem z Valdštejna na místě původního cisterciáckého špitálu a bývalého proboštství. Dnes se v klášteře nachází i 5 smírčích křížů přivezených z okolí České Lípy. Součástí kláštera jsou i tzv. Svaté schody (1730), kaple Nejsvětější Trojice (1761) a kostel Všech svatých (1707). Starší budovy v městě se nedochovaly vlivem četných požárů a tak se zde nachází pouze několik empírových domů vzniklých převážně po roce 1815.