České Budějovice – Ohryzek Járy Cimrmana
O faktu, že slavný vídeňský rodák, Jára (da) Cimrman, byl naším největším spisovatelem, filozofem, vynálezcem nebo sportovcem se dnes pře málokdo. Cimrman byl ale i význačným přírodovědcem. Jedním z důkazů i pomník ohryzku jablka, který je k vidění v novém areálu Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Cimrman si jak známo všechny své myšlenky a teze ověřoval na místě. Slavnou větu „V Českých Budějovicích by chtěl žít každý“ samozřejmě prozkoumal rovněž v místě. Na přelomu 19. a 20. století samozřejmě ještě jihočeská metropole nedosahovala současného rozsahu. Poblíž současné fakulty byla vesnice Čtyři dvory a současná ulice Branišovská byla pouhou polní cestou k vesnici Branišov.
Každopádně Jára Cimrman vysvětloval zdejším zemědělcům a zahradníkům výhodu ukládání rostlinných zbytků ve formě kompostování. Při tom pojídal jablko, ale do přednesu se vložil tak silně, že nedojezené jablko odložil na kámen a zanechal svému osudu.
Na paměť této události vytvořil sochař Michal Trpák bronzový odlitek okousaného jablka a vytvořil i nový žulový podstavec. Je nutno podotknout, že umělec marně vyjednával s českými slévárnami o vytvoření odlitku, který byl nakonec vytvořen konkurencí v Německu (na místo určení dopraven poštou).
Malá tabulka hlásá fakt: „Na památku českého génia Járy Cimrmana, jenž ohryzek zde zanechal a základy kompostování tak položil.“
Na Cimrmanovu kompostovací iniciativu upozornili výzkumní pracovníci fakulty Zdeno Gardian a Pavla Staňková. Památník byl slavnostně odhalen 17. listopadu 2014. Ač se nachází v areálu (zahradě) fakulty, veřejnosti je volně přístupný.