České Budějovice – Heptické modely v klášterním kostele
Zrušený dominikánský klášter v Českých Budějovicích i s kostelem Obětování Panny Marie patří jednoznačně k nejkrásnějším památkám jihočeské metropole. Ač samotný klášter byl zrušen za josefínských reforem, měl to štěstí, že se nestal nějakým skladištěm nebo kasárnami.
Vlastně dlouhou dobu sloužil bohulibým účelům, nějakou dobu zde byla piaristická kolej a do roku 1949 zde sídlili Redemptoristé. No a kostel fungoval stále jako kostel.
Ne náhodou je místní křížová chodba s gotickými freskami využívaná jako výstavní prostor.
Jak dovolují finance, obnovují se i malby na stěnách samotného kostela, takže kdo zajíždí do Českých Budějovic s delšími prodlevami, vždy zde objeví něco nového.
Určitou novinkou jsou tak i heptické modely architektonických prvků. Přiznám se že s takovým názvem jsem se dosud nesetkal, ačkoliv podobné věci bývají k vidění i jinde, nicméně člověk nedává pořád pozor.
Takže co to vlastně v tom kostele mají?
Jde vlastně o modely některých architektonických prvků, ve zdejším případě o podoby klenebních konzolí, které jsou v chrámu k vidění. Jak vysvětlující texty naznačují, jde o projekt katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty JČU. Modely zde viděné jsou studentské kvalifikační práce. Jsou vytvořeny aby svou velikostí, barevností a materiálem posloužily k potřebám nevidomých a slabozrakých. Nevidomí si můžou detaily prozkoumat hmatem, slabozrakým poslouží výrazné vybarvení artefaktů.
Modely jsou doprovázeny i vysvětlivkami v Braillově písmu ve třech jazycích (Cz, En, G). prostřednictvím QR kódu je možnost stáhnout si i zvukový komentář, dokonce i v tlumočení do znakového jazyka ve videoformátu.