Jedeme do Českých Budějovic – 4. den – České Budějovice – pivovar Malt, školní minipivovar Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, park Stromovka, Lannova loděnice, Zátkova vila
Pondělí 5. 10. 2020
Večer byla zima a jasno, v noci se zatáhlo, k ránu sprchlo. Určitě se už neochladilo. Jen Otovi se nechce vstávat. Nemáme však důvod pospíchat. Plánujeme, kde se cestou na penzion ještě zastavíme. Ota si chce koupit noviny, aby věděl, jak dopadly volby. Než jsem stačila říct, že by si měl přivstat (už je 9 hodin), opět prší. To je další důvod, proč nevstávat. Nechápu to, ale Ota má bubnování deště jak uspávačku. Okamžitě usíná. Nakonec jsem taky trochu zdřímla.
Vstáváme v deset, už neprší. Je však zataženo a zima, je 12 stupňů.
Po snídani odjíždíme. Jedeme se podívat do další části Českých Budějovic. V části Českém Vrbné je pivovar Malt. Víme, že pivo tam nekoupíme – pivotéku zavřeli již 30. 4., zajímá nás však místo, kde se pivo vaří. I když jsme ho podle adresy našli, nic tady nesvědčí o jeho existenci. Založen byl r. 2014. Na jejich stránkách jsem našla, že jejich pivo se nechá koupit v nedalekém Globusu. Po chvilce bloudění jsme našli to pravé parkoviště. Mají tu dokonce svůj chladící box. Konečně pivovar, který vaří i svrchně kvašené pivo. Kupujeme všechny čtyři druhy a odcházíme. Víc kupovat nepotřebujeme.
Počasí stále za moc nestojí, každou chvíli prší, stále je zima. Ani se nám nechce se někde toulat. Na ubytování je brzy.
Téměř na trase – skoro v centru města máme školní minipivovar Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, který byl založen r. 2016. Nic moc o něm nevíme. Najít ho nebyl problém. V areálu fakulty už vidíme i šipku k pivovaru Čtverák, našli jsme i samotný pivovar. Vše je zavřeno, nikde nikdo není, ani cedule s otevírací dobou. Trochu zklamaně odcházíme. Až od jedné paní jsme se dozvěděli, že pivo prodávají ve zdejším pivovarském muzeu, které má však otevřeno jen od čtvrtka do soboty. Uvidíme, kde budeme ve čtvrtek. Třeba to zvládneme sem zajet. Záleží na počasí a mnoha dalších okolnostech.
Momentálně neprší, jdeme se podívat do nedalekého parku Stromovka. Tento největší českobudějovický park byl založen na odvodněných podmáčených lukách během 50. - 60. let 20. století. V jeho centru je rybník Bagr. V 90. letech byl upraven, vede jím řada řada nezpevněných i zpevněných cest, které rádi využívají cyklisté i in-line bruslaři. V jeho západní části je historický vodní kanál Zlatá stoka, který byl vybudován v letech 1529 – 1530, aby přiváděl vodu z Vltavy do Vrbenských rybníků. Nedochoval se v původní délce 6 km, ale jeho menší část zde byla v letech 2000 – 2002 obnovena. Když je hezké počasí, musí se tady určitě příjemně procházet.
Teď už se chceme jít jen podívat, jak je otevřeno v pivovaru Solnice. K vánocům jsme kromě ubytování dostali poukázku na 500,- Kč, tak bychom sem chtěli zítra zajít na oběd. Je to v centru, tam se parkovat nedá. Auto necháváme před řekou na parkovišti u přístaviště Lannovy loděnice. Odtud je Vltava splavná. Původně tu byla císařská loděnice, kterou r. 1832 koupil úspěšný podnikatel Vojtěch Lanna. Ten se naproti přístavišti narodil. Do areálu patří kromě jeho rodného domku (okolo jsme šli, ale netušili jsme, že je to jeho rodný domek) samozřejmě loděnice (dnes je tam spousta malých obchůdků), domek zahradníka, který postavil r. 1852 kousek stranou od silnice, takže jsme ho ani nezahlédli (dnes skautská klubovna), kolna a zahrada. Plovoucí molo tvoří šest propojených 10 metrů dlouhých betonových plovoucích segmentů. Je široké 2,5 metru. Je možno ho využít i soukromě (doba stání je omezena), odtud jezdí i pravidelná veřejná doprava.
Odtud jsme pokračovali pěšky přes most a hned vpravo. Tam má být funkcionalistická Zátkova vila, kterou si nechal postavit r. 1932 zdejší průmyslník Miroslav Zátka. Uvnitř se prý dochovaly původní schody s trubkovým zábradlím, některé dveře s původním kováním a dřevěný obklad schodiště. Odtud toho však z vily moc nevidíme. Snad to bude při zpáteční cestě z hlavní silnice lepší. V Solnici jsme zjistili, že otevřeno mají celý den, od 11 do 15 mají dokonce polední menu. Víme, co potřebujeme. Vracíme se po hlavní silnici – odtud je vilu pěkně vidět.
Čas rychle letí, už jsou dvě hodiny, jedeme se ubytovat. Náš apartmán Ninkasi je na opačném konci města - v Ledenické ulici 133. Našli jsme to snadno a jsme nadšení. Je tu jeden malý domek a v tom jeden nádherný velký apartmán s velkou vybavenou kuchyňkou. Přímo z pokoje je vchod do místnosti s pivní lázní. Tu nám zpřístupní v 17 hodin. Parkujeme před domem hned pod okny. Věci si podáváme oknem. Máme toho docela dost – hlavně jídlo a pivo. Zabydlujeme se a jdu vařit oběd. Ota už pouští televizi.
Přesně v 17 hodin nás paní pouští k vaně. Máme ji přístupnou na 3 hodiny, každou hodinu tam 15 minut běží vířivka. K tomu si můžeme po celou dobu točit Bernarda 12 a chroupat preclíky. Je to skvělý. Užili jsme si to. Paní nás upozornila, že dojde pivo, ať pak na ni zazvoníme, že nám hned narazí nový sud. Samozřejmě pěnu bylo nutno vypustit. Usoudili jsme, že jsme horší než malé děti. Tu pěnu jsme po sobě stříkali. To se hned tak nepodaří. Tři hodiny jsme však ve vodě nevydrželi, to bychom se asi už rozpustili. Zhruba po dvou hodinách vylézáme. Ještě jsem uvažovala zajít se ponořit na třetí vířivku, ale už se mi tam nějak nechtělo.
Dívali jsme se na televizi, plánovali zítřejší cestu městem, ještě popíjeli pivo. Zvlášť Ota si to užívá. Naštěstí nám přístup k pivu skutečně po 3 hodinách zamkli. Nevím, jak by dopadl. Takový relax bychom při našem cestování uvítali častěji. Už jsme poznali troje pivní lázně a tohle se nám líbilo snad nejvíc. Fakt super.
Jdeme spát v deset, ale nějak nemohu usnout. Okna jsou na hlavní, provoz neustává. Kravál mi vadí.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(48.979, 14.465)
Poslední aktualizace: 30.11.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
České Budějovice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do Českých Budějovic – 4. den – České Budějovice – pivovar Malt, školní minipivovar Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, park Stromovka, Lannova loděnice, Zátkova vila
Kaple Smrtelných úzkostí Páně v Českých Budějovicích.
Kaple
Kdysi zde býval Městský hřbitov a stála tady gotická kaple sv. Jakuba. Ta byla stržena a na jejím místě byla postavena v barokním slohu nová kaple Smrtelných úzkostí Páně. Bylo to v létech 1727 až 31. V roce 1784 byl zrušen městský hřbitov a o rok později i výše uvedená kaple. Z té se stalo skladiště a bylo zde až do roku 1855. Budějovický biskup Jan Valerián Jirsík po tomto…
0.1km
více »
Rabštejnská věž - České Budějovice
Pevnost, opevnění
Rabštejnská věž (v některých zdrojích zmiňována jako Rabenštejnská) je jednou ze dvou zachovalých věží, které byly součástí městských hradeb. Pochází z konce 14. století. Do současné podoby byla přestavěna v roce 1551. Opravu si vynutil výbuch uskladněného střelného prachu v roce 1620. Přestože okolní hradby byly zbourány v 19. století, věž se zachovala i se zbytkem hradebního Ochozu. V minulosti se věž využívala i jako věz…
0.3km
více »
České Budějovice - Zátkova vila
Dům, budova
Funkcionalistickou vilu pro Miroslava Zátku postavila v roce 1932 místní firma bratři Petrášové. Projekt vypracovali architekti Josef Šlégl a Jaroslav Stránský. Dvoupatrová reprezentativní budova má složité vnitřní výškové uspořádání a připomín…
0.3km
více »
České Budějovice - Přední mlýn (Hotel Budweis)
Mlýn
Již od konce 13. století stával na tomto místě mlýn nazývaný Dvorní, který byl roku 1296 dán do dědičného majetku rychtáři Klaricovi. V roce 1486 se vlastníkem mlýna stalo město Budějovice. Později byl mlýn znám pod označenám Před…
0.4km
více »
Taxbergerův dům - České Budějovice
Měšťanský dům
Název domu je odvozen od rodiny Taxbergerovy, která zde žila v 19.století. Původně renesanční dům na svém počátku v 17. století obývala malířská rodina Andreasů. V letech 1732-1761 bydlela v domě význačná českobudějovická patricijská rodina Doudlebských ze Sternecku, která nechala dům barokně upravit. Příslušníci rodiny Doudlebských…
0.4km
více »
Dlouhý most v Českých Budějovicích
Most
Most přes řeku Vltavu vznikl v tomto místě pravděpodobně krátce po založení města. Pod názvem Dlouhý most je připomínán již v roce 1369. Je nazýván Dlouhý zřejmě proto, že jako jediný ve…
0.4km
více »
České Budějovice - Apartmán na Tříde 28. řijna
Ostatní
Počas putovania južnými Čechami sme sa na niekoľko dni ubytovali v peknom historickom meste České Budějovice v apartmane Attic with parking Center. Zohnať si ubytovanie vo väčších mestách blízko centra a hlavne počas dovoleniek a letných prázdnin je dosť často problém a je lepšie si ho zaistiť skôr, s predstihom. Takto sme postupovali aj my a za pomoci navigácie sme šťastne ulicu, kde sme mali objednaný apartman našli. Apar…
0.4km
více »
Zátkův dům v Českých Budějovicích
Měšťanský dům
Jedná se o měšťanský dům s výraznou renesanční atikou ze 16.století. Rodina Zátkova vlastnila dům od první poloviny 19.století. V domě se narodil i jeden z vůdců budějovických Čechů, organizátor politického života, spoluzakladatel několika průmyslový…
0.4km
více »
Mezi Budějovicemi a Táborem, 1. část - Z Budějovic do Týna (Jižní Čechy 2020)
Cestopisy
Když jsem letos navrhl nasměrovat trasu našeho tradičního letního cykloputování do půvabné a pamětihodnostmi doslova napěchované oblasti mezi jihočeskou metropolí, kde by chtěl žít snad úplně každý, a někdejší h…
0.5km
více »
Jedeme do Českých Budějovic – 5. den – České Budějovice – procházka po historických vilách a dalších od centra vzdálených památkách, ale také po pivovarech (Samson, Solnice, Krajinská 27)
Cestopisy
Úterý 6. 10. 2020
V apartmánu v noci bylo tepleji, než na co jsme si v autě zvykli. Víc mi však vadil hluk z ulice. Po 6. hodině už nemohu spát. I Otovi to prý vadilo, ale spal dál. Vstáváme tedy zase pozdě. Chceme si však hlavně projít historické vily, které jsou trošku dál od centra. Střed města jsme si prošli vloni na jaře, tam se už moc zdržovat nemusíme.Tehdy na delší proc…
0.5km
více »
České Budějovice – Heptické modely v klášterním kostele
Lapidárium
Zrušený dominikánský klášter v Českých Budějovicích i s kostelem Obětování Panny Marie patří jednoznačně k nejkrásnějším památkám jihočeské metropole. Ač samotný klášter byl zrušen za josefínských reforem, měl to štěstí, že se nestal nějakým skladištěm nebo kasárnami.
Vlastně dlouhou dobu sloužil bohulibým účelům, nějakou dobu zde byla piaristická kolej a do roku 1949 zde sídlili Redemptoristé. No a kostel fungoval stále jako…
0.5km
více »
České Budějovice - kostol Obetovania Panny Marie
Kostel
České Budějovice, kráľovské mesto má mnoho historických a kultúrnych pamiatok, medzi ktoré patria hlavne kostoly. Medzi najstaršiu a najcennejšiu historicko - umeleckú pamiatku mesta patrí rímskokatolícky kláštorný kostol Obetovania Panny Marie. Kostol a dominikánsky kláštor zakladal spoločne s mestom v roku 1265 Přemysl Otakar II., takže ide o najstaršie budovy Českých Budějov…
0.5km
více »
České Budějovice - výklenková kaple sv.Jana Nepomuckého
Kaple
Památkově chráněná sakrální stavba stojí na pravém břehu slepého ramena Malše před dominikánským klášterem a kostelem Obětování Panny Marie, od nichž je oddělena parkánovou hradbou. Zděná klasicistní výklenková kaple má podobu hranolu s růžovobílou fasádou. Nad podstavcem se nachází výklenek s valeně sklenutou klenbou, v němž je na nízkém soklu umístěna barokní skulptura sv.Jan…
0.5km
více »
České Budějovice - Minipivovar Krajinská
Dům, budova
O historickom juhočeskom meste České Budejovice sa dá povedať, že je aj mestom piva, vo varení piva má svoju bohatú históriu. V meste je niekoľko pivovarov, jedným z nich je Minipivovar Krajinská 27, ktorý funguje od roku 2014. Nachádza sa priamo v historickej časti mesta, na ulici Krajinská. V budove dnešného Minipivovaru sa varilo pivo už v dávnej minulosti. V historických dokumentoch sa dá dočítať, že v roku 1482 sa vlas…
0.5km
více »
České Budějovice - Masné krámy
Dům, budova
Navštíviť Prahu a neposedieť si U Fleků je asi niečo podobné ako byť v Českých Budějoviciach a nenavštíviť vyhlásenú reštauráciu Masné krámy. Hovorí sa, že kto navštívil mesto pod Černou vežou a nezašiel na pivo d…
0.5km
více »
České Budějovice – Masné krámy
Dům, budova
Jeden ze symbolů Českých Budějovic není jen jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších restaurací v České republice, ale je současně také místem s dlouhou a bohatou historií. Vždyť první písemná zmínka o českobudějovických masných krámech pochází z roku 1336. Tehdy se však jednalo o dřevěnou stavbu na hlavním náměstí. Současné umístění budovy masných krámů (nároží Krajinské a Hroznové ulice) bylo zvoleno zřejmě i pro…
0.5km
více »
České Budějovice - Juhočeské motocyklové muzeum
Muzeum
V meste České Budějovice sa nachádza veľa kultúrnych pamiatok.Počas návštevy toho krásneho historického mesta hlavne milovníci historických motocyklov určite zavítajú aj do Juhočeského motocyklového múzea. Muzeum …
0.5km
více »
Památná lípa na Sokolském ostrově
Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Už staří Keltové měli ke stromům výjimečnou úctu, což můžeme dokladovat třeba tím, že Esus,…
0.6km
více »
Dominanta Českých Budějovic – Černá Věž
Tipy na výlet
Černá věž je jedna z nejznámějších staveb, které se nachází v Českých Budějovicích. Věž byla vystavěna v 16. století a měla sloužit jako strážná věž, hlásná věž a zvonice. Stavba věže byla z počátku pod taktovkou italského stavitele Hanse Spatze a později Vincenta Vogarelliho. V roce 1606 byli na věž přidány věžní hodiny.
Věž je dominantou města je vysoká 71,9 metrů a na vrchol je nutné vystoupat po 225 schodech.Po zdárném zdolání schodů se návštěvníkovi naskýtá pohled především na centrum Českých Budějovic. V těsné blízkosti věže se nachází kostel sv. Mikuláše a pod jižní stranou věže stojí pomník českobudějovického biskupa Jana Valeriána Jirsíka, kterou zde vystavil sochař J. V. Myslbek.
Na Ochozu věže kde se nachází pokladna lze zakoupit i několik suvenýrů. Občerstvit se dá na přilehlém náměstí, kde se nachází několik restaurací. Z věže byl krásný výhled na celé České Budějovice. Dají se zde zakoupit i různé suvenýry.
0.6km
více »
České Budějovice - křížová chodba kláštera dominikánů
Klášter
Velmi cennou českobudějovickou památkou je také křížová chodba bývalého dominikánského kláštera. Tato křížová chodba je přístupná přes kostel Obětování Panny Marie, ke kterému přiléhá z…
0.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Černá věž
Rozhledna
Památka je součástí Městské památkové rezervace České Budějovice Symbolem města Českých Budějovic je goticko- renesanční Černá věž, která dominuje celé sedmdesátce českobudějovických věží, vížek…
0.6km
více »
České Budějovice a jejich okolí
Tipy na výlet
V Českých Budějovicích žije téměř 100 tis. obyvatel, což město přímo předurčuje k tomu, aby bylo skutečnou metropolí jižních Čech. A nutno podotknout, že tomu t…
0.6km
více »
České Budějovice
Město
České Budějovice jsou metropolí Jižních Čech. Město je obklopeno velkým množstvím rybníků. Velká část jsou chovné rybníky, několik rybníků slouží také k rekreač…
0.7km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
České Budějovice - Barokní Samsonova kašna
Kašna
Barokní Samsonova kašna je ústředním bodem největšího, čvercového náměstí v České republice. Kašnu navrhl jindřichohradecký jezuita František Baugut, a v letech 1721-1726 vytvořili Josef Dietrich, zdejší sochař, a Zachariáš Horn, kameník. Kromě toho, že je kašna velice esteticky zdařilá, měla i praktické poslání - zásobovala město vodou z Vltavy. Název Samsonova kašna vychází ze sousoší b…
0.7km
více »
Českobudějovické centrum
Městská část
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří.. těmito slovy začíná jedna lidová píseň a pravdivost jejích slov České Budějovice každopádně jen dokazují. Já se však nebudu v článku věnovat žádnému z o…
0.7km
více »
Dominikánský klášter
Klášter
Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie je nejstarší památkou Českých Budějovic. Byl vystavěn při zakládání města u náměstí. V duchu řádových pravidel musel stát v těsné blízkosti hradeb, takže se sta…
0.7km
více »
České Budějovice - Samsonova kašna
Kašna
Samsonova kašna stojí na náměstí Přemysla Otakara II., je jeho dominantou a jedním ze symbolů města. Barokní kašna byla na základě rozhodnutí městské rady z roku 1716 vybudována v letech 1721 až 1727. Na jejím místě stával pranýř.Technické řešení je dílem Františka Bauguta z Jindřichova Hradce, kamenické práce provedl Zachariáš Hron a sochařská výzdoba je dílem Josefa Dietricha. Oba z Č.B.Kamenná nádrž de facto osmibokého p…
0.7km
více »
Barokní radnice města České Budějovice
Radnice
Radnice České Budějovice
Nejnápadnějším objektem je budova barokní radnice na náměstí Přemysla Otakara II. postavená mezi lety 1727 - 1730 na místě starší renesnční radnice. Její průčelí je bohatě zdobené a na atice jsou umístěny sochy čtyř mě…
0.7km
více »
Pomník Vojtěcha Lanny - České Budějovice
Pomník
Pomník připomíná Vojtěcha Lannu (1805-1866), významného rodáka Českých Budějovic, průmyslníka, který se zasloužil mj. o splavnění Vltavy nebo o zavádění železnice v Českých zemích. Pomník byl odhalen roku 1879. V prvních dnech po druhé světové válce byl stržen a obnoven v roce 1993. Autorem bronzové sochy je vídeňský umělec Franz Poenninger, podstavec pochází od Erharda Ackermana, kameníka z bavorského Weissenstadtu.
0.8km
více »