Loading...
Nacházejí se ve strmém svahu na Plešiveckém předměstí nad jižním meandrem Vltavy. Za mostem přes řeku k nim z Linecké ulice odbočuje zpevněný chodník. Nejprve míji dětské dopravní hřiště a pod terasami vyběhne na louku, jako stvořenou k relaxaci a slunění. Díky novým vstupům je přes léto možnost koupání přímo v řece.
Vlastní, velmi romantické terasy se zdmi z lomového kamene vystupují ze stráně nad sebou jako divadelní kulisy a jsou oživeny půvabným stavením s růžovou fasádou. Zespodu jsou ohraničeny nivou vzniklou náplavkou Vltavy a nahoře zahradami rodinných domů. Dříve byly terasy zarostlé náletovými dřevinami a opěrné zdi se začínaly bortit, což se změnilo roku 2015, kdy je město opravilo do dnešní podoby. Renovací vzniklo příjemné veřejné prostranství oživené zelení a s pěknými výhledy dolů na řeku. Lokalita prošla úpravou cest, schodišť a chodníků, rovněž bylo nainstalováno nové osvětlení a kamerový systém. Ještě předtím (v roce 2006) nad terasami zbudována „Růžová zahrada“ s několika stovkami vysazených růží a s kamennou kašínkou.
Patrový domek byl na terasách vystavěn v druhé polovině 17.století. Roku 1911 se v něm ubytoval (díky mecenáši Maxu Tschunkovi, obchodníku s textilem zdarma) výtvarník Egon Schiele. Umělec své oleje maloval na dřevěné desky. Slavnými se stala díla „Noční Krumlov“, „Město na modré řece“, „Pohled na střechy Krumlova“ či „Mrtvé město.“
Kromě obrazů kreslil také děti, které k němu chodily na návštěvu, mladá děvčata i staré báby a vojenské vysloužilce.
Veřejnosti je v patře domku přístupný jeho pokoj, kde tvořil své obrazy i skicy a v přízemí se nachází kavárna. Mimo lahodné kávy jsou tu k dostání nealko nápoje, vína, míchané drinky, zákusky a další.
Terasy u Schieleho domku jsou otevřeny po celý rok, denně a v době od 10 -19 hodin.