Český Krumlov - ulice Horní
Vnitřní město obklopené působivými meandry Vltavy tvoří poloostrov a jeho hlavní východní páteřní komunikací, procházející od západu k východu celou šíjí, je Horní ulice. Je obklopena mnoha stavebními památkami, návštěvníkům nabídne i několik skvělých vyhlídek a patří k nejzajímavějším ulicím historického jádra. Začíná u náměstí Svornosti a po asi 280 metrech své délky ústí do Objížďkové ulice pod čtvrtí Horní Brána.
Pokud se po ní vydáme právě od hlavního městského rynku, čeká nás nejprve mírné stoupání, které nám zpříjemní průhled uzoučkou Masnou uličkou (ta se dole nad řekou rozšíří na „normálně“ širokou ulici) na malebnou věž českokrumlovského zámku, o níž se svého času Karel Čapek vyjádřil, že je „věží ze všech věží u nás nejvěžovatější!“
Ve vzdálenosti 40 metrů od náměstí zprava míjíme ústí ulice Kostelní a nad stykem obou komunikací se vypínající stavení s výrazným pětibokým arkýřem. Jedná se o tzv.Kaplanku - církevněsprávní budovu se vzácnou ukázkou propojení pozdně gotického slohu s raně renesančním.
Jen o kousek výš se na pravé straně Horní ulice nachází další půvabný objekt s bohatě zdobeným novorenesančním průčelím. Jedná se o bývalou Prelaturu, která bývala sídlem českokrumlovských děkanů. Čtyřkřídlý koplex budov vznikl v druhé půli 14.století a byl vystavěn v gotickém slohu. Renesanční přestavby se dočkal roku 1576 a tehdy areál doplnil i pivovar. Ten byl bohužel v průběhu let hlavním viníkem četných požárů, po nichž byla opravována i upravována budova Prelatury. Rokokové úpravy proběhly roku 1768 a výmalby hlavního sálu (dnešní Prokyšův sál) se zhostil malíř František jakub Prokyš.
V sousedství prelatury byla před koncem 16.století - jako první v Čechách, zbudována Jezuitská kolej. Vznikla podle projektu vlašského architekta Baldassara Maggiho, kterýžto pán je „zodpovědný“ i za podobu nádherného letohrádku Kratochvíle u Netolic.
Majestátní budova bývalé českokrumlovské koleje je zkrášlena nástěnnými malbami i sgrafity. Na zdích obklopujících vnitřní nádvoří se nacházejí erby Viléma z Rožmberka a jeho poslední manželky (měl jich jako Karel IV rovněž celkem čtyři) – Polyxeny z Pernštejna.
Dnes v objektu sídlí „Hotel Růže“, orientující se na bohatou klientelu. Součástí jeho areálu je i dům s č.p.153, jenž byl roku 1663 jezuity přestavěn na divadlo.
Naproti „Růži“ se na terase nad řekou vypíná Seminární zahrada s fantastickou vyhlídkou na zámek, Latrán, řeku a části vnitřního města.
Nad zahradou stojí velká budova Regionálního muzea.Vznikla v 17.století jako jezuitský seminář a byla první barokní stavbou města. V dnešním muzeu se nacházejí rozsáhlé archeologické, národopisné a umělecké sbírky (nechybí ani řemesla), které návštěvníky seznámí s dějinami města i regionu. „Bonbónkem“ pak je velký keramický model města, řadícím se k největším na celém světě.
(Mezi bývalou jezuitskou kolejí a seminářem stávala až do roku 1839 Horní brána, podle níž dnes ulice nese přídomek Horní.)
Vnitřní město odděluje od předměstí hluboká rokle se sráznými svahy, zvaná Myší díra. Ve skutečnosti se jedná o bývalý hradební příkop, vyrubaný v dávné minulosti ve skále a opatřený dřevěným padacím mostem. Dnešní stabilní kamenný čtyřobloukový most nesený třemi pilíři tu stojí od roku 1787. Právě v těchto místech se oba meandry Vltavy k sobě nejvíce přibližují a raritou je, že až donedávna byl z vnitřního města regulérní ostrov, protože šíje byla dole v Myší díře s oběma stranami řeky propojena umělým vodním kanálem! Ten dokonce využívali i vodáci, ale dnes už mají utrum. Město totiž „Myší díru“ rekultivovalo, zbudovalo zde chodník s osvětlením (i schody) a stala se z ní tur.spojnice mezi Parkánem a Horní ulicí.
Na druhé straně Myší díry se nad srázem vypíná výklenková kaple sv.Anny s hezkou vyhlídkou a za ní se na levé straně ulice nachází budova Městského divadla, funkčního od roku 1993. Dále už Horní pokračuje ke svému blízkému vyústění na ulici Objížďkovou.
My se ale ještě na chvilku zastavíme u minináměstíčka naproti divadlu, kde napravo nad řeku po vrstevnici odbočuje ulice Rooseveltova. Mezi stykem obou komunikací stojí krásný měšťanský dům, jenž v býval v minulosti obydlím kováře.
Tak jako v každé „správné“ českokrumlovské ulici, nechybí ani v Horní četná ubytovací zařízení jako např. „Hotel Konvice s.r.o.“, „Apartman Star by Jary“, „Hotel Arcadie“, „Apartmen Galerie Marie“, „Vila Krumlov“, „Hotel Růže“, „Hotel Barbakán“ a „Ubytování v divadle.“
Hlad a žízeň je pak možno zahnat v těchto restauračních zařízeních: „Pizzeria Liberta“, „Pizzerie Cosa Vostra“, „Restaurace Gotika“, „Kavárna Horní 150“, „Restaurace Růže a Sunset Terrace“, „Restaurace Barbakán“ a „Antré Café, s.r.o.“