Výlet do jižních Čech - Český Krumlov a okolí.
Opět jsme se vrátili do krásného koutu naší vlasti - do jižních Čech. Malebná krajina podhůří Šumavy a spousta památek, to je Českokrumlovsko.
Nejdříve jsme navštívili cisterciácký klášter v České Koruně. Založil ho roku 1263 Přemysl Otakar II. na obranu svých zájmů před pronikáním Vítkovců z jihu do vnitrozemí Čech. Několik příznivců věnovalo klášteru velký pozemkový i jiný majetek, takže v době rozkvětu sahalo panství od Českých Budějovic až k zemským hranicím. Po smrti Přemysla Otakara II. byl ještě nedostavěný klášter zničen Kumány. V letech 1281 až 1291 bylo opatství znovu postaveno s pomocí krále Václava II. Roku 1354 klášter vyhořel, ale byl znovu postaven. Během husitských válek dvakrát napaden a vypleněn. Valné části majetku se pak zmocnili Rožmberkové. Opatství a klášter byly zrušeny císařem Josefem II. v roce 1785. V prostorách zřízeno vojenské bělidlo, potom továrna na hedvábí, továrna na tužky, na tištěné kartony a soukenický provoz, také strojírna a slévárna. Hospodářské potíže nejrůznějšího druhu se přičinily roku 1909 o zastavení veškerého průmyslového podnikání. Krátce po roce 1945 byla pro veřejnost zpřístupněna většina klášterních objektů. Dnes je klášter zrenovovaný a protknutý duchem dávných časů.
Dalším zážitkem, poté co jsme se ubytovali v příjemném penzionu Vodotrysk, byla podvečerní procházka krumlovským zámkem a přilehlými zahradami. A ještě větší kouzlo měly večerní toulky uličkami starého města. V minulosti byl Český Krumlov sídelním městem mnoha mocných českých rodů – Vítkovců, pánů z Krumlova, Rožmberků, Eggenberků a Schwarzenberků, které cíleně pečovaly o jeho výstavbu a reprezentativní charakter. A to je znát na každém kroku.
Následující den jsme se proti proudu Vltavy vydali do Rožmberku. Tady jsme obdivovali majestátný hrad nad řekou. Jeho založení se datuje do poloviny 13. století a patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů - Rožmberků. Je to komplex původně dvou hradů /Dolní hrad a Horní hrad/, z něhož se zachovala pouze kamenná hláska Jakobínka. Horní hrad byl později upraven na letní šlechtické sídlo.
Pak jsme pokračovali podél Vltavy do Vyššího Brodu. Tady jsme byli velmi zvědavi na cisterciánský klášter. A nebyli jsme zklamáni, interiéry jsou nádherné, obzvlášt knihovna. To celé bylo umocněno poutavým vyprávěním příjemné paní průvodkyně. Zvláště zajímavé bylo vyprávění o dvou klenotech kláštera, obrazu Vyšebrodské Panny Marie a Závišově kříži. Klášter byl založen r. 1259 Rožmberky z vděčnosti za zázračné zachránění zakladatele dynastie a byl osídlen cisterciáckými mnichy z kláštera Wilhering na rakouské straně hranic. Část kláštera patřící řádu je krásně opravena, část patřící státu je velmi zdevastována.
Na poslední den jsme si nechali prohlídku krumlovského zámku. I tady jsme měli štěstí na vynikající paní průvodkyni, která zasvěceně popisovala historii zámku. Počátky hradu Krumlova spadají již do první poloviny 13. století. První prokazatelná písemná zmínka se datuje k roku 1253, kdy je připomínán jako sídlo jedné z větví mocného a početného rodu Vítkovců. Ohromné feudální sídlo, které se majestátně tyčí na ostrohu nad řekou Vltavou a nad historickým centrem města Český Krumlov, dodnes vydává svědectví o jednom pravidle této země. Od 15. do 20. století v Čechách až na krátké časové výjimky platilo, že ten, kdo držel Krumlov, byl nejbohatším šlechticem království. Nelze se tedy podivovat nad tím, že právě českokrumlovský hrad a zámek je dnes po Pražském hradě druhou největší šlechtickou rezidencí v České republice.
Tři dny v tomto krásném koutu Čech utekly jako voda ve Vltavě. Ale moc jsme si to tu užili a určitě se sem zase po čase rádi vrátíme.