Český Krumlov – náměstí Svornosti, skutečné historické centrum města
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Jednou z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších částí „unescového“ jihočeského města Český Krumlov je bezesporu náměstí Svornosti. Tato krásná čtvercová prostora si dodnes zachovala svou středověkou dispozici a kromě množství historických domů s gotickými a renesančními jádry se může pochlubit také cenným barokním morovým sloupem nebo šestibokou kamennou kašnou. Mezi domy hraje prim budova Radnice, ale velmi příjemná je procházka pod podloubím a potěší i možnost nahlédnout do renesančních mázhauzů. Romantické uličky, které z náměstí Svornosti vycházejí, jsou pak bonusem navíc.
Skutečnou dominantou tohoto náměstí je určitě morový mariánský sloup se sochou Neposkvrněné Panny Marie - tedy Immaculaty - a osmi světci, patrony města a ochránci proti moru, umístěných ve dvou řadách. V té dolní můžeme vidět sochy sv. Františka Xaverského, sv. Šebestiána, sv. Kajetána a sv. Rocha, v horní pak sv. Václava, sv. Víta, sv. Jana Evangelisty a sv. Judy Tadeáše. Vysoce kvalitní barokní sochařská výzdoba sloupu je dílem známého lužickosrbského sochaře Matěje Václava Jäckela. Tento vrcholně barokní umělec, působící převážně v Praze, vytvořil své českokrumlovské dílo v letech 1714 až 1716. Mariánský sloup, vztyčený na paměť morové rány z roku 1680 a jako poděkování za ukončení poslední morové epidemie, která zasáhla Čechy o dva roky dříve, se nachází v jižní části náměstí a v roce 1843 k němu byla přistavěna šestiboká kamenná kašna. Tato kašna je dílem kameníka Josefa Haubera z Plešivce a nahradila zrušenou renesanční kašnu z roku 1577, která stávala uprostřed náměstí.
Pozoruhodné jsou svým způsobem všechny domy, které na náměstí Svornosti najdeme, ale za samostatnou zmínku stojí určitě minimálně dva z nich. Tím prvním – a nejen číslem popisným – je určitě budova Radnice. Její nápadné široké průčelí vzniklo na počátku 17. století, kdy došlo ke spojení dvou gotických domů. Dvojstupňová atika s vázami však byla dostavěna až v roce 1796. Její součástí je také zvon, který dříve svolával radní na zasedání. Radniční budovu postavil pražský zvonař Bartoloměj někdy okolo roku 1520 a na její fasádě jsou namalovány znaky Eggenberků, české země, Schwarzenberků a města Český Krumlov. V interiérech Radnice upoutají nejvíce vstupní síň s hřebínkovou klenbou z II. poloviny 16. století, fragmenty nástěnných maleb z I. poloviny 15. století, zobrazující Klanění tří králů, a expozice Muzea útrpného práva.
Tím druhým je č. p. 11, ve kterém dnes sídlí hotel Zlatý anděl. Tato dvoupatrová budova se vstupním profilovaným lomeným gotickým portálem se dnes honosí hlavním průčelím z roku 1880. Přízemí je zaklenuto valenými klenbami, obě nadzemní podlaží novodobě plochostropě a sklepy se pyšní kamennými gotickými klenbami. Z výše uvedeného je zřejmé, že se jedná o budovu gotického původu, která zřejmě vznikla spojením dvou samostatných objektů. Později byl tento dům renesančně přestavěn, aby byl v roce 1880 zcela přebudován přístavbou druhého patra. Finální úprava průčelí do pseudobarokní podoby byla dokončena až roku 1985. A to, že zde dnes sídlí hotel s restaurací, je vlastně jen pokračováním dějin: v dnešním č.p. 11 se totiž pivo vařilo a šenkovalo již v roce 1654.
Zajímavý je také objekt, ve kterém sídlí hotel Měšťák – neboli Old Inn – jehož součástí jsou původní sklepení ze 13. století.