Loading...
Nachází se v západní částí historického jádra města a je orientována od jihu na sever. Je spojnicí mezi ulicí Kájovskou a Dlouhou (mezi nimi z ní k náměstí odbočuje úzká ulička Panenská) a půlnočním směrem zasahuje do velmi atraktivní českokrumlovské lokality „Na Ostrově.“ Na rozdíl od ostatních úzkých komunikací ve vnitřním městě ve své hlavní části dosahuje šíře až 12 metrů, takže dělá čest svému jménu. Je po obou stranách lemována nádhernými starobylými měšťanskými staveními, což návštěvníku způsobí jistou „rozhašenost“ zraku, neboť ten opravdu neví, na co dřív koukat.
Její malebný severní výběžek prochází přes mlýnskou strouhu okolo Krumlovského mlýna.
Býval mlýnem vodním a funkčním již od roku 1247. Před koncem 16. století přešel do rukou města a začátkem toho dalšího přestavěn. Dnes tu turisté prochází okolo stavení s mlýnským kolem (nechybí ani sedící hastrman) a mezi objekty vystupujícími nad kanálem se jim nabídne průhled k Lazebnickému mostu a na nejstarší čás krumlovského zámku s jeho dominantní věží. Z konce ulice Široké pak pohled na západní část feudálního sídla s monumentálním Plášťovým mostem. V Krumlovském mlýně je možnost se ubytovat v apartmánech anebo navštívit stejnojmennou restauraci. Do jejího interiéru se vejde až 150 osob, součástí pohostinného zařízení je i venkovní terasa na břehu Vltavy s výhledem na zámek a řeku. K tradičním českým jídlům a specialitám je nabízen čepovaný českobudějovický Budvar.
Naproti Dlouhé ulice Široká krátce vybíhá k západu, kde je možnost navštívit Muzeum historických motocyklů.
Hlavní část Široké odtud vede mezi velmi líbivými a převážně dvoupatrovými domy směrem k jihu. Tady můžeme navštívit Zrcadlový labyrint Český Krumlov, který je údajně jedním z největších bludišť tohoto druhu v Evropě. Systém devadesáti zrcadel vytváří optické šalby a klamy a najdeme tu i menší křišťálové bludiště.
Daleko zajímavějším stavením je ale o kousek dál na druhé straně ulice budova bývalého městského pivovaru. Býval funkční od LP 1605 do roku 1949. Původní dva gotické domy byly v renesančním slohu přestavěny dle plánů italského architekta Domenica Benedetta Comety z Eckthurmu. Nyní zde sídlí světově proslulá galerie Egon Schiele Art Centrum, v níž je možno si prohlédnout nejen výstavy klasického umění 20.století, ale i toho současného.
Na samém konci Široké ulice míjíme nádherný Krčínův dům pocházející ze 14.století, který byl později upraven (velmi honosně) v období renesance. Jeho fasáda bohatě zdobená ornamentálními a figurálními motivy vynikne až z odstupu z malého náměstíčka „Na Louži,“ které už je ale součástí Kájovské ulice. Dnes se v domě nachází stejnojmenný hotel a Jakub Restaurant Café s mezinárodní kuchyní.
Kromě již zmíněných ubytovacích zařízení se jich tu na Široké ulici nachází dalších deset a nechybí ani další „občerstvovny“ jako např. Bistro 53 Beer Point (nabídka čepovaných a lahvových piv a jednoduché kuchyně), Nebe v hubě (točená zmrzlina s trdelníky), Egon Café s italským speciálním menu vytvořeným na přání, designové LARGO Bistro, hotelová Restaurace Krumlovská pohádka a MLS Bistros s francouzskými palačinkami, trdelníky, domácími koláči a dalším.