Chata Švýcarka (Szwajcarka) – alpská stavba v polských Sokolích horách
Turistické cíle • Památky a muzea • Chata
Sokolí hory (Góry Sokole) v severozápadní části chráněného krajinného parku Rudawy (Rudawski Park Krajobrazowy) jsou horami malými, jak rozlohou, tak výškově. Je tu ale mnoho zajímavých míst takřka na každém kroku.
Jedním z nich je chata Švýcarka (Szwajcarka, 520 m n.m.) pod Křížovou horou (Krźyna Góra). Chatu nechal postavit v roce 1823 bratr pruského krále kníže Friedrich Wilhelm Karl von Preussen na památku své první zesnulé manželky, pochované ve Švýcarsku. Proto je chata postavená v tyrolském stylu podle podobných alpských staveb v okolí švýcarského Bernu.
Kníže Wilhelm nechal chatu postavit rok poté, co se svojí novou ženou
princeznou Marianne von Preussen nabyli zámek v nedalekých Karpnikách. Chata Švýcarka se mu stala místem odpočinku. Patro, kde nechyběl ani krb, obýval sám, přízemí poskytl myslivcům.
Chata Švýcarka se stala postupem času vyhledávaným místem. Začátkem 19. století zde proto vznikla hospoda. Ta fungovala až do druhé světové války. V roce 1950 opuštěnou chatu převzalo do užívání PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawczne). Správcem a obyvatelem chaty se stal legendární znalec Sudet Tadeusz Steć.
Chata za celých 190 let neprošla žádnou přestavbou. Její architektonický vzhled je původní. Je cenná také tím, že je jediným celodřevěným turistickým objektem v polském pohraničí.
Galerie po celém obvodu je vynesená na konzolách, vede na ni přímé dřevěné schodiště. Střecha je sedlová, pokrytá šindelem.
Před chatou roste mohutná staletá lípa, v jejímž stínu je možné posedět u stolu s lavicemi.
U chaty jsou dřevěná plata a travnatá plocha pro stanování. Pod chatou se nachází parkoviště s omezeným počtem parkovacích míst (pouze pro ubytované). Příjezd k němu je od Karpnik přes kopec tři koruny (Trzy Korony).
Zajímavý je starý kamenný rozcestník stojící u brány.
Uvádí se, že chata je v provozu celoročně. Když jsme koncem května procházeli kolem, byla však uzamčená. Vstupu na schodiště bránil řetěz s nápisem UWAGA!!! BARDZO ZŁY PIES. A vskutku chatu strážila dvě velká psiska. Jedno sice jen tak občas štěklo, aby si zasloužilo denní porci žrádla, ale to druhé bylo víc než aktivní. Proto u článku nemám více fotografií.
Na webových stránkách www.szwajcarka.jga.pl se dají získat informace týkající se možnosti ubytování, ceny, kontakty atd. Nebudu je zde opisovat, protože se časem mohou změnit. Jsou zde i fotografie pokojů, společného sociálního zařízení, bufetu a další informace.
Dočetl jsem se, že v chatě sídlí i Dolnoslezská škola lezení (Dolnośląska Szkoła Wspinaczki). To pouze potvrzuje, že Sokolí hory jsou rájem horolezců.
Na chatu se dostanete poměrně snadno do půl hodiny po žluté turistické značce z Karpnik, kde je i nejbližší autobusová zastávka. Od nejbližší vlakové zastávky v Trzcińsku je to trochu dál, po modré značce půjdete přibližně hodinu a čtvrt.
Z parkoviště v Karpnickém sedle (Karpnicka Przełęcz) dojdete k chatě po modré značce do 20 minut po překonání pouhých 45 metrů převýšení. Přijít se dá k chatě i z Wojanówa po zeleném, později modrém značení. To je ale již procházka na dvě hodiny.
Model chaty Švýcarky v měřítku 1:25 můžete vidět v Parku miniatur Dolního Slezska v Kowarech.