Fialové moře v Sokolích horách
Turistické cíle • Příroda • Louka
Půjdete-li Sokolími horami (Góry Sokole) po zelené značce, kterou Poláci nazývají Szlak Zamków Piastowskich, upoutá vaši pozornost necelý kilometr před obcí Bobrów fialové moře. Tak se dá nazvat louka s rozkvetlým vlčím bobem mnoholistým (Lupius polyphyllus). Konec několik set metrů dlouhého pásu podél lesa nedohlédnete.
O místu jsme nevěděli, nikde o něm nečetli. O to více jsme byli příjemně překvapení.
Vlčí bob mnoholistý není zase tak vzácnou bylinou. Lidé si jej křížený s choulostivějšími kalifornskými vlčími boby (Lupius x hybridus) vysazují pro okrasu na Zahrádkách. Ale zcela jistě ne v takovém množství, v jakém rostou v uvedené lokalitě u Bobrówa.
Vlčí bob mnoholistý původně rostl jen na tichomořském pobřeží Severní Ameriky. Nyní zplaněný roste i v jiných oblastech tohoto kontinentu a téměř po celé Evropě. Od konce 19. století byl u nás vyséván jako krmivo pro zvěř, pro obohacení půdy dusíkem a zpevňování náspů. Optimálně se této bylině daří na nevápněných vlhčích loukách v podhorských a horských oblastech, a to až do nadmořské výšky 1.200 metrů.
Sama bylina je vikvovitá, vytrvalá, dosahuje výšky 50 až 120 cm. Její typické listy jsou složené z 10 až 17 kopinatých lístků. Květy mají délku 12 až 15 mm a vytvářejí na silných lodyhách výrazný vrcholový hrozen.
Základní barva vlčího bobu mnoholistého je modrofialová. Křížený může mít barvu Růžovou, bílou, případně žlutou. Hnědočerné lusky jsou dlouhé 25 až 42 mm, široké 7 až 8 mm a obsahují až 8 semen. U malých dětí dbejte, aby semena nedávaly do úst. Jsou totiž jedovatá, poškozují játra, ledviny, srdce a nervovou soustavu.
Uvádí se, že vlčí bob mnoholistý rozkvétá v červnu (přiložené fotografie jsem pořídil 26. května) a kvete až do září. A když květů jsou tisíce na jednom místě, je to úchvatná podívaná pro oči a potěšení pro duši. Prostě nevšední zážitek.