Loading...
Každý návštěvník nejvyšších slovenských hor někdy navštívil některou z tatranských chat. Taková vysokohorská chata může sloužit jako samostatný turistický cíl nebo jako průchozí místo při delší túře, například přechodech dolin. Tak či tak v obou případech znavenému turistovi poskytne na čas útočiště, kde si může odpočinout, doplnit energii i živiny, otisknout originální razítko do turistického deníku, příp. přenocovat.
Od podzimu roku 2016 máte možnost vidět deset tatranských chat pěkně pohromadě. Jejich modely si můžete prohlédnout v expozici, která byla vybudovaná na Hrebienku, známém východišti turistických tras. U sjezdovky Horná lúka na úbočí Slavkovského štítu, kde se v roce 1969 konal v rámci 15. ročníku Velké ceny Slovenska také Světový pohár ve sjezdovém lyžování žen, chátraly čtyři rozhodčí věže. Popradčan Pavol Husár si věže pronajal, na vlastní náklady zrekonstruoval a umístil do nich výstavu zdařilých modelů tatranských chat. Nosnou myšlenkou při tom bylo, aby si chaty mohli prohlédnout i návštěvníci, kteří se ze zdravotních, časových nebo povětrnostních podmínek k těm skutečným chatám dostat nemohou.
Celá expozice je velmi pěkně vytvořená. Na každém ze dvou pater třech menších věží je po jedné až dvou modelech chat, které zhotovil výtvarník Peter Trembáč z Popradu s použitím převážně přírodních surovin, kamene a dřeva. Podklad chatám tvoří žulová suť a společnost pohádkové postavičky - známí slovenští kutilové Pat a Mat, Cipísek či Mánička a … medvědi. Výstava tak zaujme i děti. Skleněné stěny věží jsou polepeny fóliemi s fotografiemi tatranských reálií, což skvěle dotváří celkovou atmosféru expozice. V první nejvyšší rozhodčí věži je umístěna pokladna a prodej suvenýrů.
Jak jsem již zmínila, v galerii uvidíte chat pouze deset. Nejsou zde „chaty vyšší úrovně“, tedy horské hotely Sliezsky dom a Popradské pleso a chybí také Bilíkova chata. Na tu se ostatně můžete jít podívat v životní velikosti, je od Hrebienku vzdálená pouze cca 5 minut chůze. A které chaty zde tedy můžete vidět ve zmenšené verzi?
Chata pod Soliskom (1840 m n. m.) – chata postavená v roce 1942. Přístup k ní je ze Štrbského Plesa po modré značce nebo sedačkovou lanovkou.
Majláthova chata (1495 m n. m.) – stojí na břehu Popradského plesa. Původní chatu nechal v letech 1879-1880 vybudovat Vojtech Majláth, po němž nese jméno. Od té doby několikrát vyhořela, byla zbourána a opět postavena či smetena lavinou. Po posledním požáru byla chata obnovena a znovuotevřena v roce 2011.
Chata pod Rysmi (2250 m n. m.) - nejvýše položená chata ve Vysokých Tatrách a zároveň jediná chata s pouze letním provozem. Byla postavena v letech 1931-1932. Několikrát ji poškodila lavina z Ťažkého štítu, naposledy v únoru 2002. Projekt na přesunutí chaty na bezpečnější místo nedostal povolení, proto byla chata v letech 2010-2012 nově postavena na stejném místě. Nejblíže je to k ní z Popradského plesa.
Zbojnická chata (1960 m n. m.) - od roku 1907 stojí v závěru Velké Studené doliny. Dostanete se k ní z Hrebienku.
Téryho chata (2015 m n. m.) - objekt z roku 1899, postavený v Malé Studené dolině. O její výstavbu se zasloužil lékař a horolezec Emund Téry. K chatě vede turistický chodník z Hrebienka.
Rainerova chata (1290 m n. m.) - původně turistický přístřešek z let 1860-1870, postavený na Starolesnianské polaně. Jde o nejstarší tatranskou chatu, díky své velikosti je také nazývána Rainerova útulna. Nejbližší přístup z Hrebienku.
Zamkovského chata (1475 m n. m.) - roku 1943 postavená na začátku Malé Studené doliny Štefanem Zamkovským. Přístup po magistrále z Hrebienku nebo Skalnatého plesa.
Skalnatá chata (1740 m n. m.) - vznikla roku 1932 na místě někdejšího ohniště. Současným chatařem je legenda mezi tatranskými nosiči – Laco Kulanga, držitel hmotnostních rekordů ve vynášce na Zamkovského chatu – 207,5 kg a donedávna také ve vynášce na Zbojnickou chatu – 141 kg. Kolem chaty vede magistrála ze Skalnatého plesa na Hrebienok.
Chata u Zeleného plesa (1551 m n. m.) - původně Egidova chata stojící na současném místě od roku 1880. Několikrát vyhořela a byla přejmenována (Fridrichova chata, Brnčálova chata). Můžete se k ní dostat po magistrále ze Skalnatého plesa, po žluté značce z Kežmarské Biele Vody nebo modře značenou cestou z Tatranských Matliarů.
Chata Plesnivec (1290 m n. m.) - jediná chata v Belianských Tatrách, v Dolině siedmich prameňov. Přístup z Tatranské Kotliny.
Galerie modelů turistických chat je otevřena všechny dny v týdnu. Vstupné pro dospělého 2,- €, za děti jsme neplatili.