Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Tento klášter byl – coby minoritský – založen již ve 13. století a františkáni jej převzali na příkaz papeže Pia II. až o dvě století později, přesněji v roce 1464. V klášteře však v té době nepřebývali jen oni, ale – lehce pikantně a těžce vzácně - také řádové sestry klarisky. Matka představená je však prý velmi bedlivě hlídala a porodnost v Chebu se tak zvedla jen nepatrně. Celý klášterní areál lze považovat za jednu z nejzajímavějších chebských památek a najdeme zde nejen kostel a budovy konventu, ale také několik rozlehlých zahrad i dvorů. Nejnavštěvovanějším místem je určitě překrásná gotická křížová chodba. Veřejně přístupných a navštíveníhodných míst však nabízí klášter mnohem více, a to bez rozdílu, jestli je naleznete pod širým nebem nebo pod gotickou klenbou.
Minoritský kostel byl tedy postavený současně s klášterem někdy po roce 1247. V roce 1270 vyhořel, ale ihned byl obnoven. Z původní stavby se do současnosti dochovala sakristie a část klášterního zdiva. Zmíněná klášterní křížová chodba z I. poloviny 14. století je zdobena dochovanými unikátními nástěnnými malbami z 15. století a právem se řadí mezi nejkrásnější památky Chebu i celých západních Čech. Během své historie však klášter prošel mnoha stavebními úpravami a jeho současná – nepříliš výrazná - podoba pochází z počátku 18. století, přesněji z let 1707 až 1733. Klášter unikl i zrušení v době reforem Josefa II. a františkáni tak zde přebývali - s menšími přestávkami - až do roku 1951, kdy se definitivně znelíbili soudruhům a byli z Chebu vyhnáni. V roce 1991 byl zchátralý františkánský klášter vrácen církvi a po čase také postupně zpřístupňován veřejnosti.
Navštívit tak můžete některé klášterní budovy, kostel Zvěstování Panny Marie, unikátní gotickou křížovou chodbu i klášterní zahrady. Chebský františkánský klášter je veřejnosti přístupný vždy od 1. května do 31. října (denně kromě pondělí), v čase od 10 do 17 hodin (pozor, od 12:00 do 12:30 je polední pauza). Vstupné se neplatí.
Na závěr ještě pár slov o klášterním kostele Zvěstování Panny Marie, který patří k nejstarším halovým kostelům u nás. Historie tohoto chrámu kopíruje historii celého kláštera. Byl tedy postaven jako pozdně gotické trojlodí v polovině 13. století, roku 1270 částečně vyhořel a v roce 1285 byl nově vysvěcen, aby zde mohla proběhnout svatba českého krále Václava II. s Guttou, dcerou císaře Rudolfa I. Habsburského. Celková obnova chrámu byla dokončena až v první dekádě 14. století a ještě o něco později byla postavena hranolová věž s polygonálním zakončením, která – se svými 60 metry výšky - celé stavbě výrazně dominuje. Současně s věží byla k severní chrámové lodi přistavěna kaple, která sloužila jako oratoř klariskám, a také byl dokončen ambit konventu, obklopující nevelký rajský dvůr. V interiéru kostela Zvěstování Panny Marie zřejmě každého nejvíce zaujme úchvatná křížová klenba a krásná vitrážová okna. Hlavní oltář je novogotický.
Bývalý klášter se nachází na Františkánském náměstí, v západní části starého města. Parkování v okolí je zpoplatněno a nejbližší železniční stanice i autobusové nádraží jsou vzdáleny přibližně 600 metrů. V jeho blízkosti se nachází také galerie umění, umístěná v kostele sv. Kláry. A za pozornost stojí také paradoxní kuriozita, kdy v klášterních dvorech a zahradách můžete shlédnout panoptikální lapidárium soch komunistických gerojů v čele s "věčným" V.I. Leninem. Více se o této unikátní záležitosti můžete dočíst na odkazu: https://www.turistika.cz/mista/cheb-rude-lapidarium-v-klasternich-zahradach