Chebský hrad z pohledu průvodkyně
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Centrum Chebu se může turistovi zdát jako nepřehledný labyrint a najít Chebskou falc je často oříšek, přestože zkratkami a postraními uličkami tam jsme za necelých minut. Informační centrum na náměstí to ovšem jistí ;) Zaparkovat můžeme přímo před hradem, z vlakového nádraží je to 20 minut chůze. Samotná prohlídka hradu nám nezabere moc času, asi tak 2 hodiny, když budeme pečliví a přečteme si vše, co cestou potkáme. Proto je dobré spojit návštěvu hradu i s ostatními turisticky atraktivními místy v Chebu, jako je Krajinná výstava v Poohří nebo turisty opěvovaný Špalíček na náměstí. Ti zdatnější si mohou náplanovat i výstup na Bismarcovu rozhlednu na Zelené Horě nebo na Komorní hůrku u Františkových Lázní.
Za čím jedeme?
Chebská falc je jedinou štaufskou falcí v Čechách a zároveň nejzachovalejší falcí vůbec. I přesto toho tu k vidění moc není. Hlavním bodem prohlídky je dvojitá románsko - gotická štaufská kaple z 12. století zachovalá v původní podobě (ano, opravdu je úplně původní a ne, nebyla rekonstruována - dva nejčastější dotazy turistů), po kapli si můžeme prohlédnou torzo paláce z doby Friedricha Barbarossy, mlýnskou věž, Trosky Gordonova domu, kdy byli roku 1634 povražděni důstojníci Albrechta z Valdštejna a nakonec Černou věž, která ne, opravdu neohořela, je pojmenována podle sopečného tufu, ze kterého je postavena. Na Černou věž vyběhneme po 108 schodech a naskytne se nám výhled na Cheb, použít můžeme i dalekohled, který je, světe, div se, zdarma. Pro milovníky práva útrpného tu máme mučírnu s (funkčními) mučícími nástroji, nebo zbrojnici. Návštěvníci si můžou vybrat, jestli si chtějí projít hrad sami nebo s průvodkyní, která chodí každé 2 hodiny, tedy, když jsou zrovna zájemci. Během léta jsou na hradě rozličné středověké slavnosti a akce, svatby nebo noční strašidelné prohlídky a párkrát za léto zavítá na hrad Kat Vopat, který přednáší o právu útrpném a trestech smrti velmi poutavým způsobem včetně ukázek na turistech (samozřejmě bezpečných).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Centrum Chebu nabízí nepřeberné množství stravovacích zařízení, hned vedle hradu je restaurace "U hradu" na náměstí Krále Jiřího jsou pak restaurace Valdštejn, Fortuna, Hvězda nebo fajnová jídelna Roland pod Špalíčkem. Když půjdeme dál na pěší zónu, máme rastauraci a hotel Moniku nebo restauraci U Kmotra, kde se dá najíst rychle, levně a dobře.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Turisté často jezdí na hrad pouze za jednou věcí a tou jsou malovaná kýčovitá kachlová kamna, která tu byla vystavena po mnoho let, teď už ale nejsou k vidění, což vyvolává hromadné zklamání turistů, kteří na ně lákají své přátele. Naopak jsou lidé překvapeni, jak málo turistů na hrad zavítá a prohlídky hradu o jednom nebo dvou lidech nejsou výjimečné.
Ostatní informace
vstupné na hrad: dospělí 60 kč / důchodci, děti, studenti 30 kč
otevřeno přes prázdniny denně, jinak bez pondělků