Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Město Cheb se nachází na západě Česka. Ale byly doby, kdy patřilo k německé říši, například na počátku 13. století. V rámci tehdejšího rozšiřování říšského města Eger byl severně od tržního náměstí založen nový farní kostel. Předpokládá se, že tomu tak bylo ve 20. letech 13. století a stavbu financoval některý z říšských panovníků, asi také jako své sídlo. Tehdejší obec by si takovou stavbu patrně nemohla dovolit. Přibližně ve stejné době byl také založen přilehlý hřbitov, který ale dnes již neexistuje. První písemná zmínka pochází z roku 1239, kdy se uvádí, že byl zasvěcen jeden z oltářů svaté Anně. Po stránce duchovní se v té době staral o kostel řád Německých rytířů.
Kostel byl postaven jako trojlodní pozdně románská bazilika s věžemi na bocích presbytáře a zasvěcen byl sv. Mikuláši. V roce 1270 však postihl město velký požár, který zasáhl také kostel a tak bylo následně přistoupeno k jeho obnově. Původní apsidu nahradila přístavba nového dlouhého raně gotického presbytáře.
V letech 1456 – 1470 se uskutečnila největší přestavba v historii kostela. Původně románská bazilika byla přestavěna v gotickém stylu. Při těchto úpravách například mistr Jörg z Chebu přestavěl trojlodí na rozlehlou halu, kterou v letech 1472 – 1476 zaklenul Erhard Bauer z Eichstättu.
Vznikl monumentální prostor dlouhý 50 metrů, široký 30 metrů a vysoký 21 metrů. Z původní stavby se zachovaly věže a spodní část středu západního průčelí s románským hlavním portálem.
Při obléhání roku 1742 byly poškozeny horní části věží, ale dle záznamů se o to postaral blesk. Kvůli válce se však oprava musela odložit. Nakonec se jí ujal místní rodák Baltasar Neumann. Rekonstrukce věží byla dokončena v roce 1758 a věže kostela získaly nové, výrazné helmice cibulovitého tvaru v barokním stylu.
Další požár se v Chebu přihlásil o své slovo v roce 1809. Také tentokrát nezůstal ušetřen ani kostel sv. Mikuláše, u kterého byly poničeny mimo jiné opět helmice na věžích, které se sice dočkaly částečné opravy v následujících letech, ale nové, novogotické helmice získal kostel až v roce 1869.
Při bombardování spojeneckými vojsky 20. dubna 1945 byl kostel poškozen. Poničeny byly především jeho věže. Po válce byly při obnově sneseny zbytky helmic, mimo jiné protože byly označené za nevhodně německé a věže byly provizorně zakryty nízkými stanovými stříškami.
Provizorium trvalo ale dalších 63 let. Po sametové revoluci se začalo na toto téma nejprve hovořit, poté vybírat finanční prostředky a nakonec se věci ujal Nadační fond Historický Cheb. Byly vyrobeny 26 metrů vysoké jehlanovité helmice jako věrné kopie těch novogotických z roku 1869 včetně čtyřech menších věžiček v rozích. V červenci roku 2008 nastalo završení diskutabilní obnovy obou věží osazením helmic jeřábem.
Katolický farní kostel svatého Mikuláše se nachází na Kostelním náměstí, na vysoké terase nad řekou Ohře. Místo, na kterém stojí kostel, je spojena zajímavým schodištěm s Kasárním náměstím. Schodiště bylo postaveno v roce 1839, má půdorys elipsy a je vyzdobeno sochami.
Kostel je většinou přístupný v průběhu celého dne, mše se konají neděli od 8.00 (v letním období). Na aktuální informace je možné se podívat na stránky Římskokatolické farnosti Cheb, která kostel spravuje: http://www.farnostcheb.cz/. K železniční stanice i autobusového nádraží je to pěšky necelý kilometr. Autem lze přijet do blízkosti kostela, ale parkování v centru Chebu je zpoplatněno.
Z vnitřního zařízení kostela se zachovala například románská křtitelnice nebo na obou bočních oltářích cenný gotický soubor šesti soch místního původu, jejichž vznik je datován do konce 15. století. V levé části jižní předsíně lze spatřit dva renesanční náhrobní kameny a v severní zdi presbytáře je zapuštěn gotický sanktuář, kde se původně uchovávala Nejsvětější svátost oltářní. Zajímavý je také rozměrný obraz Klanění pastýřů nad severním vchodem nebo obraz Ukřižovaný nad vchodem jižním. Většina zařízení interiéru pochází z dob po provedených opravách kostela v 19. století.
Některá ze zajímavých míst, která jsem v okolí navštívil:
- Maria Loreto:https://www.turistika.cz/mista/maria-loreto-u-chebu
- Valdštejnův dub:https://www.turistika.cz/mista/valdstejnuv-dub-chebsko
- kaple ve Vokově:https://www.turistika.cz/mista/kaple-sv-mari-magdaleny-ve-vokove-chebsko
- kaple u Podlesí:https://www.turistika.cz/mista/poutni-kaple-panny-marie-u-podlesi-lazne-kynzvart
- statek v Milíkově:https://www.turistika.cz/mista/statek-cp-18-v-milikove
- střed Evropy:https://www.turistika.cz/mista/stred-evropy--1
- kopec Dyleň a zavřená rozhledna:https://www.turistika.cz/mista/dylen-a-zavrena-rozhledna
- jedno zajímavé rozcestí pod kopcem Dyleň:https://www.turistika.cz/mista/oldrichov-zanikla-obec-a-jedno-zajimave-rozcesti-pod-kopeckem-dylen
- hraniční rozhledna:https://www.turistika.cz/mista/hranicni-rozhledna-grenzlandturm-nad-mesteckem-neualbenreuth
- jedna kaplička kousek za hranicemi:https://www.turistika.cz/mista/kaplicka-schonstatt-kapelle-u-mestecka-neualbenreuth
- druhá kaplička kousek za hranicemi https://www.turistika.cz/mista/kaplicka-maria-frieden-u-mestecka-neualbenreuth
- romantická ruina kostela:https://www.turistika.cz/mista/romanticky-upravena-ruina-kostela-sv-jana-krtitele-v-obci-vysoka-nedaleko-lazni-kynzvart
- zámek Kynžvart:https://www.turistika.cz/mista/zamek-kynzvart
- jeden zajímavý objekt:https://www.turistika.cz/mista/lazne-kynzvart-zidovsky-obchodni-dum-new-york
- lávka v obci Šabina:https://www.turistika.cz/mista/lavka-pres-reku-ohre-v-obci-sabina
- klášter v obci Chlum sv. Maří:https://www.turistika.cz/mista/chlum-svate-mari--1
- sopka Železná hůrka:https://www.turistika.cz/mista/zelezna-hurka-nejmladsi-sopka-v-ceske-republice
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/