CHKO České středohoří
Turistické cíle • Výletní místa a parky • CHKO
CHKO České středohoří leží na severu Čech po obou březích dolního toku Labe. Zaujímá téměř celou geomorfologickou jednotku pohoří České středohoří. Zaujímá části území sedmi bývalých okresů (Česká Lípa, Děčín, Litoměřice, Louny, Most, Teplice a Ústí nad Labem) Nejvyšším bodem CHKO je vrchol Milešovka (836,5 m n.m) a nejníže položeným bodem je hladina Labe v Děčíně (121,9 m n.m). Kopce jsou tu typicky kuželovité, vzniklé třetihorní vulkanickou činností, která vytlačila vyvřeliny většinou čedičového typu a znělce do tvaru kup a příkrovů. Pro celé pohoří jsou typické daleké výhledy. V oblasti se vyskytují četné chráněné lokality, například vrchy Bořeň, Lovoš, Raná, Oblík, Boreč aj. Historii a význam Českého středohoří dokládají zdejší hrady a zříceniny.
České středohoří řazeno k nejatraktivnějším a k nejbohatším botanickým územím České republiky. Stalo se jakousi křižovatkou rozličných rostlinných druhů, šířících se na nová stanoviště při dlouhodobějších změnách podnebí, k nimž docházelo při střídání dob ledových a meziledových.
Oblast má velmi dobré a husté turistické značení, zejména v části na západ od spojnice Litoměřice – Velké Březno. Na významnějších vrcholech území stojí četné rozhledny a turistické restaurace. Oblast nabízí návštěvníkovi ideální možnosti pro pěší turistiku i výlety na kole.
Perličky CHKO: 1) Na Borečském vrchu a Plešivci jsou ledové jámy. 2) Loupežnická jeskyně u Velkého Března je největší pseudokrasová jeskyně v neovulkanitech v Česku. 3) V širším okolí Třebívlic se vyskytuje český granát, ojediněle i diamant.
Rozloha: 1063 km2 (celé pohoří 1600 km²)
Geografická orientace: 50° 22´ - 50° 48´ N, 13° 43´ - 14° 32´ E
Nadmořská výška: 122 m n. m. (Děčín) - 837 m n. m.(Milešovka)
Správa CHKO České středohoří:
Michalská 260/14; 412 01 Litoměřice
Tel.: +420 416 574 611; +420 416 574 611
Email: cstred@ + přípona nature.cz
www.ceskestredohori.ochranaprirody.cz
Web CHKO České Středohoří: www.ceskestredohori.ochranaprirody.cz