TURISTIKU PODPORUJÍ
61 650 turistů a cestovatelů
114 246 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 428 490,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy LitoměřiceChaty a chalupy  Mapa Litoměřice

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".

 Trasy Litoměřice (42)

Třebušín a Kalich

Turistické cíle Města, obce, vesnice Vesnice

Kalich
Kalich  •  Fotografie (18)  • Foto: Evosheek
Třebušín
Třebušín  •  Foto: Evosheek

Obec Třebušín, nad níž se vypíná vrch Kalich, je dnes úhlednou obcí, obklopenou krásnou přírodou. Nalézá se v litoměřickém okrese a má asi 500 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1169. Ves byla majetkem vladyky Hroznaty. Ten obec roku 1188 daroval maltézským rytířům. Později Třebušín náležel ke komendě křížovníků v Býčkovicích. Křížovníci založili na Kalichu dřevěnou tvrz. Když v roce 1421 Pražané se Žižkou dobyli Jaroměř a okolní města, oddělil se Žižka od nich a táhl na Litoměřice a protože řád křížovníků byl mocnou oporou Zikmunda, dobyl Žižka jejich tvrz nad Třebušínem a dal zde vystavět kamenný hrad. Hrad i kopec pak nazval Kalichem. Od té doby se psal Jan Žižka z Trocnova a Kalicha. Po Žižkově smrti roku 1424 hrad připadl jeho bratrovi Jaroslavovi. V roce 1437 byl hrad obléhán vojsky Zikmunda Lucemburského a následně i dobyt. Nejdříve měl být zbořen, ale k tomu nedošlo a tak během 15. století se na něm vystřídalo několik majitelů. Poslední zmínka o hradu pochází z roku 1470, od té doby chátral. V 19. století byly podniknuty neúspěšné pokusy památku oživit. Zřícenina je v současnosti kulturní památka, dochoval se zbytek brány a strážní věže, zdi budov a sklep s valenou klenbou.

Zalesněný čedičový vrch Kalich se zříceninou Žižkova hradu je 535 metrů vysoký.

Třebušín
Třebušín  •  Foto: Evosheek

V obci stojí barokní kostel svatého Mikuláše od Octavia Broggia. Ten zde vybudoval jednolodní kostel s výraznými bočními kaplemi a užšími emporami po obou bocích. Původní gotický kostel byl během husitských válek silně poničen. Stejně tak i při švédském vpádu v roce 1634 byly ves i kostel silně poškozeny. A tak byl v letech 1709 až 1725 postaven kostel nový. Kostel svému účelu sloužil až do roku 1945. Když pak došlo k odsunu původního německy mluvícího obyvatelstva, počet návštěvníků bohoslužeb se rapidně snížil a kostel začal chátrat. K výrazné opravě došlo až v letech 1992–2003. A to za vydatné finanční pomoci vysídlených obyvatel a jejich potomků. Část vybavení pochází z předchozího kostela. Hlavní oltář je barokní a oltářní obraz v členitém rámu se zlacenými řezanými pentlemi z roku 1721 je od J. Ongerse. Boční oltář Nejsvětější Trojice s rokokovými vázami a zlacenými doplňky, který se nachází v severní kapli, pochází z 2. čtvrtiny 18. století. Boční sloupový, v černozlatém stylu, raně barokní oltář sv. Josefa, který se nachází v jižní kapli, pochází z roku 1672. Kazatelna s rokajovými řezbami pochází z 3. čtvrtiny 18. století. Kamenná křtitelnice mušlovitého tvaru je z 18. století. Barokní obraz sv. Vavřince, který je v presbytáři, je z roku 1728. Na pilířích se nachází šest barokních sošek z 18. století: sv. Anna, Pieta, sv. Jan Nepomucký, sv. Kateřina, sv. Barbora a sv. Václav. Období chátrání v rozmezí let 1946-1991 přečkala i většina vnitřního vybavení. Kostel svatého Mikuláše je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Nad kostelem je pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého datovaná letopočtem 1747. Budova vedle stojící zděné patrové fary pochází z roku 1713. V 19. století byla fara přestavěna.

Sloup s křížem na návsi pochází z r. 1726.

Za zmínku stojí i barokní zámek, který nechal přestavět z renesanční tvrze František Karel Kressl z Kvaltenberka v roce 1710. Autorem přestavby byl opět litoměřický stavitel Octavio Broggio. V přízemí jsou lunetové a křížové klenby s hřebínky, které se zachovaly, v patře obytné místnosti zdobené štukou a nástěnnými malbami. V roce 1945 se zámek stal majetkem státu. Byl přestavěn, takže se zachovali jen zbytky štuk na stropě jedné místnosti v prvním patře. Až do roku 1991 v něm byla základní škola. Dnes je v soukromém vlastnictví a slouží jako hotel.

Nadmořská výška:
337 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.600, 14.205)
Poslední aktualizace: 18.7.2015
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Evosheek
Autor: Evosheek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Třebušín

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
5,6km od místa

Příspěvky z okolí Třebušín a Kalich

Vydejte se po nových turistických trasách a cyklotrasách po Českém středohoří
Vydejte se po nových turistických trasách a cyklotrasách po Českém středohoří
Tipy a novinky
Během června letošního roku došlo v destinaci České středohoří a Podřipsko k vyznačení řady nových turistických tras i cyklotras podél Labe. Nové pěší trasy jsou příjemno…
0.5km
více »
Výstup na Milešovku nebo polabské vinobraní -  České středohoří nabízí plno akcí i v babím létě.
Výstup na Milešovku nebo polabské vinobraní - České středohoří nabízí plno akcí i v babím létě.
Tipy a novinky
Léto a prázdniny jsou za námi, avšak příležitostí k návštěvě řady zajímavých akcí nebo uskutečnění příjemných výletů do krajiny Českého středohoří je stále spousta. Destinační agentura…
0.5km
více »
Třebušín – zřícenina hradu Kalich
Třebušín – zřícenina hradu Kalich
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Z Úštěku se vracíme do oblasti Českého středohoří, kde moji pozornost zaujala tato zřícenina hradu. Já mám ráda zříceniny…
0.6km
více »
Kalich
Kalich
Zřícenina
hodnoceni 8/10
Nevelká zřícenina hradu Kalich stojí na stejnojmenném skalnatém vrchu nad Třebušínem na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Z hradu se do dnešních dnů dochoval zbytek brány, strážní věže, zdí budov i sklep s valenou k…
0.8km
více »
Kalich
Kalich
Hrad
hodnoceni 10/10
Zříceniny rozsáhlého hradu zbudovaného roku 1421 Janem Žižkou nad vsí Třebušín. V bouřlivém 15. století osvědčil jeden z našich nejlépe opevněných hradů své vynikající vojenské kvality, avšak po skončení válek na jeho sklonku už byl opuštěn. Do současnosti se z h…
0.8km
více »
Žižkova cesta Zemí hradů.
Žižkova cesta Zemí hradů.
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Jedna z nově budovaných stezek v Českém středohoří. Vede na zříceniny hradů Panna, Kalich a k zámku v Ploskovicích. Autobusem od nádraží v Ústí nad Labem jsme dojeli do Homole u Panny. Odtud jsme se vydali po siln…
1.2km
více »
Jakobův vrch / Jakobsberg - 453 m
Jakobův vrch / Jakobsberg - 453 m
Vrchol
Jakobův vrch je jednou z jižních rozsoch mohutné Panny na severozápadním okraji Třebušínské kotliny ve Verneřickém středohoří. Ač oba vrchy vyr…
1.3km
více »
Panna
Panna
Zřícenina
hodnoceni 8/10
Na čedičovém vrcholu Panny byl mezi lety 1421 a 1422 postaven Zikmundem z Vartenberka hrad. Na protilehlém kopci stál husitský hrad Kalich. Po první bitce v roce 1422 byl hrad Panna obležen husity, neúspěšně a tak…
1.6km
více »
Panna
Panna
Hrad
hodnoceni 10/10
Opěrný bod vystavěný roku 1421 katolíky proti Žižkovu hradu Kalichu byl husity vzápětí dobyt a důkladně přebudován, takže se zařadil k jejich nejvýznamnějším pevnostem v zemi. Proto byl také roku 1437 na osobní př…
1.7km
více »
Pomník pádu letadla
Pomník pádu letadla
Pomník
18.dubna 1944 při cvičném letu z Prahy do Neuruppinu se letoun Ju-88 dostal severně od Litoměřic do nízké oblačnosti. Letoun narazil křídlem do skalnatého vrcholu vrchu Panna a zřítil se na severní úpatí vrchu, kde explodoval. Při nehodě zahynuli dva piloti, navigátor a pozorovatel. Místo pádu připomíná křížek a cedule na stromě. K pomníčku se dostaneme ze žlutě značené cesty vedoucí na vrch Panna. V místech, kde pod vrchem odbočuje ze silnice vychází také lesní cesta, která vede severním svahem vrchu.…
2km
více »
CHKO České středohoří
CHKO České středohoří
CHKO
hodnoceni 10/10
CHKO České středohoří leží na severu Čech po obou březích dolního toku Labe. Zaujímá téměř celou geomorfologickou jednotku pohoří České středohoří. Zaujímá části území se…
2.4km
více »
Jevínský kámen a menhir.
Jevínský kámen a menhir.
Kámen
hodnoceni 10/10
K hledání Jevínského kamene a menhiru mne inspirovala kniha Zázračné České středohoří. Tajemný kámen je ukrytý v mladém hustém lese nedaleko od obce Homole u Panny v místech, kde dříve bývala osada Jivina. Ke kameni se dostaneme po silnici vedoucí z Homole u Panny do Řepčic. V esovité zatáčce, u cedule označující hranice okresů, je vpravo za ohraničenou pastvinou znatelná stará lesní cesta. /Je zakreslena v mapě/ Tato cesta po několika desítkách metrů vychází na nově vykácenou paseku. Na jejím okraji u…
2.9km
více »
Zřícenina hradu Litýš
Zřícenina hradu Litýš
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Tři kilometry jihovýchodně od Třebušína, nad vsí Kotelice, na zalesněném skalnatém vrchu Litýš jsou pozůstatky středověkého hradu. Na jaře roku 1421 došlo v Třebušínské kotlině k boji mezi Janem Žižkou a spojenci…
3.2km
více »
Vrch Sedlo - nezapomenutelný rozhled
Vrch Sedlo - nezapomenutelný rozhled
Trasa
hodnoceni 10/10
Na nejvyšší vrch Verneřické pahorkatiny jsme se vypravili již podruhé.První předjarní pokus v roce 2013 selhal z důvodu zledovatělé cesty na vrchol a…
4.2km
více »
Ploskovický zámek
Ploskovický zámek
Zámek
hodnoceni 9/10
Ploskovický zámek….               Protože jsem již psala o cestě na zámek Ploskovice a dost dlouze v podobě cestopisu,nebudu se o něm nyní podrobněji rozepisovat a kdo má zájem se o něm…
4.3km
více »
Ploskovice
Ploskovice
Zámek
hodnoceni 8/10
Barokní zámek Ploskovice se nachází přibližně 6 kilometrů od města Litoměřic v Ústeckém kraji. Kromě …
4.4km
více »
Zámek Ploskovice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Ploskovice
Zámek
hodnoceni 9/10
Klenotem mezi zámky severních Čech jsou Ploskovice poblíž Litoměřic. Zámek v Ploskovicích byl postaven v letech 1720-1730.Nechala jej vybudovat Anna Marie Františka Toskánská, manželka…
4.5km
více »
Sedlo
Sedlo
Hřeben
hodnoceni 9/10
Mohutný zalesněný hřeben - nejvyšší hora Verneřického středohoří, který se nachází severovýchodně od Litoměřic. Na hřebenu je několik pěkných Vyhlídek. Závěrečná část výstupu je poněkud strmější, takže výstup je možný opravdu jen pěšky bez jízdích kol či kočárků :)
4.5km
více »
Ploskovice – zámek a park
Ploskovice – zámek a park
Zámek
hodnoceni 10/10
Při letním cestování okolo Litoměřic jsme jeli po hlavní silnici č. 15 a zahlédli jsme odbočku na Ploskovice. Vzhledem k tomu, že se jedná jenom asi o kilometrovou zajížďku, tak jsme se tam vydali.Zámek Ploskovice…
4.5km
více »
Výstup na Sedlo u Jelče
Výstup na Sedlo u Jelče
Vrchol
hodnoceni 10/10
Vrchol Sedlo (726 m. n. m.) je nejvyšší vrchol Českého středohoří na pravém břehu řeky Labe a zároveň i nejvyšším vrcholem tzv. Verneřického středohoří. Svým umístěním u Jelče, bývalých lázní se tento vrchol dří…
4.6km
více »
Putování po bývalé železniční trati ve východní části Českého středohoří.
Putování po bývalé železniční trati ve východní části Českého středohoří.
Cestopisy
Východní část Českého středohoří je krásná část naší země, ovšem ne tak známá, jako ta západní, kde se nachází ty nejvýznamnější vrcholy- Milešovka, Lovoš, Kletečná atd. O krásách východní části Českého středohoří…
5.3km
více »
S Velkým Býčkem na návštěvě v Zubrnicích.
S Velkým Býčkem na návštěvě v Zubrnicích.
Cestopisy
Pravděpodobně některým začalo po přečtení nadpisu vrtat hlavou, co to v něm píši za nesmysly, jenže ono se nejedná o žádný nesmysl. Jak jste už z úvodní fotky nejspíš poznali, do Zubrnic jsem se tentokrát vypravil…
5.4km
více »
Zubrnice
Zubrnice
Vesnice
hodnoceni 7/10
Tato ves vznikla někdy počátkem 12. století. Nachází se v klínu kopců malebného Českého středohoří a dnes je základem našeho nejmladšího skanzenu. Ten soustřeďuje nejcennější stavby v obci a nejbl…
5.5km
více »
Železniční muzeum Zubrnice
Železniční muzeum Zubrnice
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Jedeme autem z Teplice do Zubrnic. Parkujeme na kraji obce na vyhrazeném parkovišti. Železniční muzeum: natáčeli se zde Páni kluci a Rebelové. Skvělé vyžití pro kluky i holky. Možnost svezení na drezíně. Skanzen s funkčním mlýnem a krásnou školou.   V místní restauraci. Občerstvení i ve vagonu muzea. Ukázka původního zařízení k řízení Dopravy v expozici v jednom z vagonů.   …
5.7km
více »
Levín
Levín
Vesnice
hodnoceni 7/10
Levín leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od města Litoměřice. Městečko Levín se rozkládá ve východní části Českého středohoří nad údolím Loubního potoka pod vrcholkem Sedlo ( 726 m.n.m.). Městečko j…
6.1km
více »
Víťova rozhledna u Náčkovic
Víťova rozhledna u Náčkovic
Rozhledna
hodnoceni 8/10
Rozhledna se nachází na bezejmenném kopci nedaleko Náčkovic u Lovečkovic.Je z ní kruhový rozhled na východní část Českého Středohoří. Byla otevřena 6. srpna 2004.Věž je vysoká 18 metrů,v…
7.7km
více »
Úštěk
Úštěk
Město
hodnoceni 9/10
Úštěk leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Děčín. Město se rozkládá mezi chráněnou krajinnou oblastí České středohoří a chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko a na pravém břeh…
10.2km
více »
ZOO Ústí nad Labem
ZOO Ústí nad Labem
ZOO
hodnoceni 9/10
Zoologická zahrada vznikla z původně soukromé ptačí rezervace,kterou založil na svahu Mariánské skály Heinrich Lumpe,uznávaný ornitolog.Nazývala se Lumpepark. Postupně místo zveleboval a dodal mu podobu udržované…
12.1km
více »
Ústí nad Labem
Ústí nad Labem
Město
hodnoceni 7/10
Ústí nad Labem leží v severních Čechách, východním směrem od města Teplice. Město se rozkládá v údolí mezi vrcholky Krušných hor a chráněnou krajinou oblastí České středohoří a jak název napovídá na levém břehu ře…
12.9km
více »
TOPlist