Loading...
Oficálně se zove Tyršovým náměstím a je ozdobou historického jádra města, které dnes obývá více jak 8.5 tisíce obyvatel. Jeho mírně lichoběžníkovou plochu o stranách 50 x 60 m v minulosti ohraničovala zástavba ve formě dřevěných stavení, kupodivu i s podloubím. Kvůli opakujícím se požárům pak měšťanské domy získaly zděnou podobu honosící se pyšnými průčelími. Jenže další ničivé ohně nebraly ohled ani na ně, takže se do dnešních časů vesměs nedochovaly.
První zmínka o Chocni, městě rozloženém po obou březích Tiché Orlice poblíž skalních útesů Pelin, pochází z roku 1227. Před koncem 13.století patřilo králi Václavu II., pak jej ovládl zemský škůdce Mikuláš z Potštejna a po likvidaci loupežníků vojskem královským se město opět ocitlo v područí panovníka, tentokráte už Karla. Později jej už vlastnila šlechta, z níž nutno vypíchnout panstvo Pernštejnské a taktéž Zikmunda ze Šelmberka, kteří městu zajistili vítaný rozkvět. Za Zikmunda byla na rynku vystavěna kamenná radnice.
Dosti hoře si pak Choceň užila za třicetileté války a v období násilné rekatolizace. Lepší časy nastaly až za dalšího vlastníka - rodu Kinských. V průběhu 18.století obohatilo tvář městského historického jádra několik architektonicky hodnotných barokních staveb. Jedna z nich ozdobila i plochu rynku.
Byl jí 24 m vysoký Mariánský sloup, který obec pořídila za 772 zlatých, 17 krejcarů a ještě nějaké drobné. V době svého vzniku jej kromě Madony zdobily skulptury sv.Václava, sv.Floriána a sv.Agáty, ale ta byla při opravě roku 1829 nahrazena sochou sv.Ludmily. Při opravě sloupu sochařem Josefem Reilem v roce 1905 na sokl přibyl reliéf sv.Rodiny a okolo sloupu bylo vysazeno šest lip.
Poslední restaurace soch, které se nacházely v dosti špatném stavu, proběhla roku 2002 a kompletní rekonstrukce sloupu byla dokončena v roce 2018.
Nepřehlédnutelnou a nejdominantnější budovou Tyršova náměstí je radnice. Její první podoba vznikla v místech několikrát vyhořelé panské rychty roku 1564. Do dnešní novorenesanční podoby byla přestavěna před samým koncem „století páry“- roku 1880. Dnes je sídlem městského úřadu a turisté zde najdou také Informační centrum a veřejné WC. Prostranství před radnicí krášlí novodobá fontánka a dlouhá esovitá lavice vybízející k posezení.
Kromě radnice se z dalších význačných budov na rynku nachází objekt Obchodní akademie a Střední školy cestovního ruchu, hotel a restaurace Peliny a naproti radnici na konci náměstí budova bývalého Panského domu, v níž dnes najdeme další restauraci.