Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Necelých sto metrů pod kostelem svatého Bartoloměje v Chodovicích na Jičínsku, u odbočky ke hřbitovu, se nachází pomník Mistra Jana Husa. V roce 1921 jej podle návrhu profesora V. Suchomela zhotovil sochař Jaroslav Jedlička z nedalekých Vojic. Iniciátorem stavby pomníku bylo Komité v Chodovicích.
Pískovcové dílo obklopené zelení sestává z podstavce, dvou krátkých dříků sloupů, na kterých spočívá tvarovaný masiv s reliéfem Mistra Jana Husa v profilu. Pod reliéfem je vytesaný nápis DBEJ PRAVDY. SLYŠ PRAVDU. UČ SE PRAVDĚ. MILUJ PRAVDU. Výškový rozdíl mezi terénem a pomníkem vyrovnává betonové schodiště o sedmi stupních. O prostranství před pomníkem je vzorně staráno, nechybí ani květinová výzdoba.
Mistr Jan Hus se narodil kolem roku 1370 v Husinci u Prachatic. Byl římskokatolickým knězem, českým středověkým náboženským myslitelem, vysokoškolským pedagogem (od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě, na které byl v letech 1409 až 1410 rektorem), reformátorem a kazatelem.
Ve svých pracích kritizoval úpadek církve. Ta ho označila za kacíře, jeho učení za herezi (bludy) neslučitelnou s obecnou vírou církve, a v roce 1411 jej vyloučila ze svého společenství. Na kostnickém koncilu, který svolal papež Jan XXIII na nátlak římského krále Zikmunda, byl mistr Jan Hus odsouzen jako kacíř. A protože svoje učení neodvolal, byl dne 6. července 1415 upálen na hranici v Kostnici na jihozápadě Německa. Ve městě je k vidění mimo jiné i Husův kámen a u Římské brány Husův dům.
K odkazu mistra Jana Husa se hlásili husité a později i další církve. Husité vytvořili velkou vojenskou sílu, kterou v první polovině 15. století, během husitských válek, porazili čtyři křížové výpravy. Datum upálení Mistra Jana Husa je dnem českého státního svátku.