Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Některé lokality nemají rozhlednu žádnou, Hořice rovnou dvě. Rozhlednou starší je Masarykova věž samostatnosti, viz: https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/horice-masarykova-vez-samostatnosti Rozhlednou druhou je věž mobilního operátora, která byla postavena v roce 1998 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 27 metrů, ke které vede 142 schodů po dvojitém schodišti (výstup a sestup je samostatný). Z vyhlídkové pločiny se nabízí výhledy zejména na Krkonoše a Podkrkonoší, Zvičinu, Kumburk, Jičínsko, Trosky, Zebín, k jihu rovinaté na Polabí, ale i na vzdálenější Broumovsko a Orlické hory. K rozhledně je možno se dostat z odbočky ze silnice mezi Hořicemi a Lázněmi Bělohrad u tzv. Lukaveckého kříže, viz: https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/lukavecky-kriz Kolem rozhledny vede žlutá a červená turistická značka ve směru z Hořic do Lázní Bělohrad, resp. do Konecchlumí.
Otevírací doba: květen - září so - ne a svátky 9:00 - 18:00
říjen so - ne a svátky 9:00 - 17:00
Dnes bych vás rád pozval na rozhlednu Chlum u Hořic v Podkrkonoší. Jedná se o jednu z mnoha rozhleden, která slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora Eurotel. I když se nejedná o žádnou oku lichotivou stavbu, natož historickou, je z této rozhledny za dobrého počasí nádherný výhled.
Je totiž 410 m./n.m. a její výška = 41,5 m. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 27 metrů nad zemí. Kdo jí chce pokořit, musí zdolat 142 schodů. Když jsem zmínil schody – výhodou je dvojité točivé schodiště, takže se při větší návštěvnosti turisté nepotkávají vzhledem k šikovné „jednosměrce“.
Pokaždé, kdy jsem rozhlednu navštívil to tu pěkně foukalo, takže – držte si klobouky! Výhled je perfektní. Krkonoše jako na dlani, Orlické hory, Polabí, Jičínská pahorkatina, Zebín, Kumburk, Trosky, Hořice jako pod drobnohledem. Určitě to stojí za to. Rozhlednu provozuje KČT Hořice. V pokladně většinou najdete ochotnou paní důchodkyni, kde za deset korun obdržíte pro sběratele pěkně zpracovanou vstupenku, děti za polovic. Dále pak upomínkové předměty, turistickou známku, aktuální turistický odznak KČT a pohlednice.
Otevřeno je květen-září (soboty, neděle a svátky) 9:00-18:00 hod. říjen (soboty, neděle a svátky) 9:00-17:00 hod. Po dohodě s KČT Hořice možnost návštěvy i mimo otevírací dobu. Až pod rozhlednu je možné dojet autem - z Hořic směr Nová Paka a na vrcholu stoupání je odbočka vlevo na lesní cestu. Po ní asi dvěstě metrů a jste u cíle. Pro pěší a cykloturisty vede z Hořic červená turistická značka.
Když už si uděláte výlet do Hořic, nezapomeňte navštívit sochařský park u sv. Gotharda. Tam pochopíte, proč se tomuto podkrkonošskému městu říká – město kamenné krásy. A určitě neodjíždějte bez navštívení další už historické rozhledny, kde je i muzeum a stojí kilometr severně nad náměstím. Jedná se o Masarykovu věž samostatnosti, ale o té až příště.
Jestli pojedete na rozhlednu v létě, doporučuji se zajet vykoupat do nedalekého historického Koupaliště Dachova u Hořic, kde na vás dýchne atmosféra 20. až 30. let. Kdo má rád film Eliška má ráda divočinu, tak si návštěvu určitě nenechá ujít, protože právě zde režisér Otokar Schmidt tento film natáčel.
Zdravím všechny turisty a zvlášť přátelé rozhleden.
Pokračování příště.