Chrast (u Chrudimi) – socha sv. Jana Nepomuckého
Chrastecká socha sv. Jana Nepomuckého bývá občas vydávána za dílo neznámého umělce i neurčené datace, což ovšem platí jen částečně. Jméno – pravděpodobně lidového – tvůrce sochy sice opravdu neznáme, ale z oficiálních informačních pramenů víme, že socha pochází z roku 1841 (je však docela možné, že tato datace již odpovídá první renovaci sochy). Skulptura oblíbeného českého světce je však až překvapivě kvalitní a je považována za ukázku dlouhého doznívání baroka v dílech venkovských umělců.
Socha sv. Jana Nepomuckého je umístěna na chrasteckém Náměstí, u ohradní zdi mezi zámkem a farou (děkanstvím) a jedná se o typický příklad kamenosochařského díla, která bývala v minulosti umísťována na veřejných prostranstvích našich měst a obcí jako doklad zbožnosti jejich obyvatel.
Světec je zde zpodobněn se sepjatýma rukama a v kanovnickém rouchu. Svatý Jan shlíží dolů na stojícího andílka, který nese kříž s korpusem ukřižovaného Krista. Pod sochou je volutový podstavec s nápisem „Blahoslaven kdož nezhřešil jazykem svým - svatý Jene Nepomucký oroduj za nás". Pod podstavcem je ještě volutový sokl a třístupňová základna.
Pískovcová socha v životní velikosti (postava sv. Jana Nepomuckého je vysoká 165 cm, celá památka má výšku cca 3,5 m) byla renovována roku 1877 a také v roce 1883, kdy se zřejmě po opravě přesunula na své současné stanoviště.
Socha sv. Jana Nepomuckého v Chrasti se stala naší chráněnou kulturní památkou hned v květnu roku 1958, součástí městské památkové zóny je pak od listopadu roku 1990.