Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Rozlohou nevelké, zato ale překrásné "pohoří" Chřiby - ležící v samém středu Moravy - nabízí návštěvníkovi bohatou síť turistických cest a cyklostezek. Ty všechny ho spolehlivě zavedou na mnoho překrásných míst - ať už to jsou přírodní zajímavosti či historické památky, vzniklé za důvtipu lidského ducha a přičinlivostí jeho rukou. Jelikož jsou Chřiby poslední enklávou Západních Karpat, je i toto minipohoříčko tvořeno flyšem a najdeme zde proto veliké množství romantických pískovcových a slepencových skalisek. K těm nejznámějším vedou turistické chodníky, přesto se tu pod baldachýnem převážně bukového lesa ukrývá nespočet nádherných skalních útvarů, které by byly pro širší turistickou veřejnost velikým překvapením. Zatím jsou známy jen obyvatelům blízkých obcí a horolezcům. Jedny z nejkrásnějších skal Buchlovských hor nalezneme nad údolím Kyjovky, poblíž silnice z obce Stupavy k vodní nádrži Koryčany. Nevede k nim žádná turistická značka a ani cyklotrasa a na jejich "objevu" zapracovala náhoda a lidská umíněnost: při sestupu po velmi fádním úseku zeleně značené cesty od hradu Střílky do údolí Kyjovky po tvrdém asfaltu lesní cesty jsem zavrhl pokračování, vedoucí opět po zpevněné cestě nahoru do kopčiska a k hradu Cimburku. Podle mapy jsem se rozhodl jít přes zalesněný terén přímým směrem, napřed jsem ale pokračoval od mostku s turistickým rozcestím asi 300 m po hlavní silnici směrem na Koryčany. Pak se vlevo objevilo údolíčko s potokem, ze silnice k němu odbočuje krátká kaštanová alej. Za ní se nachází vidlice lesních cest - já se dal lesem nad údolíčkem vpravo a po pár minutách chůze jsem nad potokem spatřil poměrně vysokou stěnu mrazového srubu.
Tato skála je vysoká asi 10 m a zvedá se z roklinatého koryta malého lesního potůčku. Na návrší už s menším úklonem naproti ní, se nad vodním tokem nachází miniaturní skalní Městečko, které má tvar půlkruhu o poloměru asi 50 metrů. Skládá se z jednoho mohutnějšího skaliska, které se stupňovitě zvedá do výše téměř 12 m a z několika už nižších skalních věží, skalek a mohutného rozeklaného skalního bloku. Jeho nejvyšší stěna, spadající z návrší do údolí, je osázena horolezeckými skobami. Členité Stupavské skály tvoří středně hrubozrnný pískovec a jejich severní stěny, ošlehané tisíciletými větry a dešti jsou proto zdobeny nádhernými sítěmi voštin a nesčetnými dutinami. Měkký pískovec je přitom žlutě až okrově zbarven, ten "tvrdší"je zbarven do zelena a tak tyto skály jistě potěší i z estetického hlediska. Naprostým unikátem nikde jinde u nás neviděným pak je nižší skalní věž. Příroda tu vysochala opravdovou raritu: skála z profilu připomíná obří lidskou lebku, na jejímž nose je miniatura další skeletové hlavy! (Brrrrr - je to skoro hrůzostrašné, přitom ale krásné a také nesmírně působivé...)
Svah se skalním Městečkem je od hlavní silnice dobře přístupný, neboť těsně pod skálami prochází ta druhá z vidlice lesních cest u kaštanové aleje.