Chřiby - Zikmundova skála
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Chřiby bývají někdy označovány přídomkem "Zahrada Moravy." Kdo z vás měl možnost toto půvabné minipohoříčko navštívit, jistě mi dá za pravdu, že toto tvrzení není nijak nadnesené. Vrcholky a hřebeny kopců jsou pokryty krásnými listnatými lesy, ve kterých se skrývá nepřeberné množství pískovcových skalních útvarů. Lesy se střídají s Loukami a pastvinami a poblíž lidských sídel přibývá nejen polí, ale i historických památek. "Hory," jejichž centrální část si dnes už nikdo nedovede představit bez typické siluety hradu Buchlova a kaple na sousedním vrchu Barborce, právem získaly statut přírodního parku. Dodnes v nich naleznete zátiší, připomínající kdysi tolik populární anglický park... a přitom se jich lidská ruka téměř nedotkla. Jedním z takovýchto čarokrásných zákoutí je místo zvané Zikmundova skála. Nachází se na bezlesé části hřebene, klesajícího od bezejmenného vrcholku a asi 600 m na východ od kóty 504 m, označované na mapách jako Čertova skála. Dlouhý palouk je porostlý vysokou trávou, ze které porůznu vykukují - jako hlavy či hřbety ležícího a přežvykujícího dobytka - vrcholky podsaditých a žokovitých, světle zbarvených pískovcových skalek a balvanů. Přerušovaný pás nahodilých skalních seskupení stoupá od spodního okraje paseky v délce 250 m až k výrazným skalním útvarům pod horním okrajem lesa.
Pod tím největším, do stran rozpučeným skaliskem, se nachází zajímavá jeskyňka, opředená pavučinou lidových pověstí. Vedle slujky se na skalní stěně nachází vytesaný nápis z roku 1821 a nám současníkům hlásá, že tyto skalky bývaly oblíbeným výletním místem majitele panství. (Tento pán se v dobách dávno minulých samozřejmě nevěnoval turistice, ale jezdíval sem lovit zvěř. Možná ale, že si toto místo pan Zikmund II. Berchtold oblíbil i proto, že se od horních skal otevírá nádherný pohled ke šlechtickému sídlu. Při pohledu na krásný Hrad Buchlov totiž pan Berchtold mohl plným právem říct: "Ano,tamtoť je můj domov a můj hrad!") Překrásný pohled k bývalému královskému hradu se zachoval až do dnešních časů. Opravdu jen místy nám ve výhledu brání již zmiňované skalky, ostrůvky křovin a kmeny solitérních buků lesních, jejichž koruny se vysoko převysoko nad našimi hlavami zapichují do řídnoucího vzduchu oblohy. Návštěva Zikmundovy skály - (označované také jako Zikmundovky), není o obdivování beztak nevysokých skalních útvarů, ale o pokoře a úctě k místu, kde došlo k neskutečně nádherné symbióze veškeré naší živé i neživé přírody.
Chválabohu zde není vyznačena žádná turistická trasa, a tak je toto místo dostupné od Osvětiman jen po lesních cestách, které procházejí v jejich blízkosti. (Nejblíže - 1.5 km - je to od SKi areálu Osvětimany.) Pro nalezení tohoto místa je nutno umět dobře číst v mapách, protože v okolních neprostupných houštinách by vám byly GPS souřadnice tak akorát na "prd." A že je u nás dosud milovníků neporušených přírodních zákoutí a fajnšmekrů ještě dost a dost... tak o tom svědčí dobře prošlapaný chodník, spojující po celé délce palouku všechny výraznější skalní výchozky...