Chrudim – sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého
Vysoký barokní sloup s pískovcovou sochou sv. Jana Nepomuckého u nás není zase až tak běžnou záležitostí. Ten chrudimský pochází z roku 1707 a najdeme jej na travnaté ploše, která je součástí zdejšího Žižkova náměstí. Našeho oblíbeného světce tady můžeme vidět v lehce rustikálním provedení neznámého tvůrce a sloup s jeho sochou v podstatě doplňuje sochařské defilé novoměstské kašny.
Přesto, že tato památka bývá označována za barokní skulpturu průměrné úrovně a příklad umění, se kterým se běžně setkáváme v obcích a krajině jako projevem zbožnosti, byl sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého zařazen mezi naše chráněné kulturní památky hned v květnu roku 1958 a od listopadu roku 1990 je i součástí městské památkové zóny.
Tuto barokní památku tvoří trojdílný kvádrový podstavec s profilovanou římsou, který nese vysoký toskánský sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého. Ta je vytvořena v podživotní velikosti a z jemnozrnného pískovce. Stojící světec je zde zpodobněn tradičním způsobem, tedy v kontarpostu, obvyklém kanovnickém rouchu, s biretem na hlavě a krucifixem v obou rukou. Nad hlavou má sv. Jan zlacenou drátěnou svatozář.