Loading...
Na to, že bývají školní budovy v mnohých našich městech a vesnicích řazeny mezi nejzajímavější – nebo alespoň hmotově nejobjemnější - místní památky, jsme si už docela zvykli. Nejinak je tomu i v pamětihodnostmi doslova „nabitém“ východočeském okresním městě Chrudim. Unikátní je zde ovšem fakt, že se občas jednotlivé informační zdroje nemohou shodnout na tom, jestli se v tomto případě jedná o školu střední nebo základní (B je správně, což ovšem sice platí v současnosti, ale původně se jednalo o gymnázium).
V každém případě je monumentální růžová školní budova, kterou najdeme na adrese Školní náměstí č.p. 6, zajímavým neogotikým objektem, který byl postaven v letech 1863 až 1864 podle projektu významného architekta a známého regotizátora Františka Schmoranze st. Vznikla tak reprezentativní dvoupatrová budova palácového typu o 13 osách, kterou člení rizality, římsy i lisény s polosloupy. Mezi zdobné prvky na fasádě patří obloučkové vlysy a štukový čtyřlist.
Vzhledem k autorovi projektu nepřekvapí, že je vstupní předsíň zaklenuta pěti poli křížové žebrové klenby, se kterou se částečně setkáme i na chodbě. Drtivá většina chodeb i jednotlivé třídy jsou však plochostropé. Zaujme „sakrální" část stavby, tedy vitrážová rozeta nad hlavním vchodem nebo vysoká sanktusníková věžička.
Neogotická budova někdejšího chrudimského gymnázia byla mezi naše chráněné kulturní památky zařazena hned v květnu roku 1958 a od listopadu roku 1990 je i součástí městské památkové zóny.