Loading...
Kvalitní pískovcové barokní sochy Mater Dolorosa a Ecce Homo, které dnes zdobí parčík u kostela sv. Michala, vznikly na počátku 18. století a původně stávaly před průčelím jiného chrudimského kostela, zasvěceného kapucíny sv. Josefovi. Adresa jejich trvalého pobytu se tedy ze Školního náměstí změnila na nedaleké náměstí Tyršovo.
Obě sochy jsou dílem uznávaného místního sochaře Jana Pavla Čechpauera a mezi naše chráněné kulturní památky se zařadily hned v květnu roku 1958. Od listopadu roku 1990 se tyto skulptury staly součástí městské památkové rezervace, aby se vše změnilo v roce 2011. Tehdy byly obě sochy přemístěny do muzea a v parčíku se objevily jejich věrné kopie, stojící ovšem na původních podstavcích (podle některých informačních pramenů k tomu došlo již roku 1995, ale tehdy byla tato varianta pouze schválena). Ani tato – v současnosti již celosvětově zcela běžná - „degradace“ nám však nebrání v tom, abychom si o obou sochách prozradily alespoň pár základních informací.
Socha Ecce Homo stojí na trojbokém podstavci s profilovanou patkou a volutami. Najdeme zde i nárožní pilastrové pásy, šňůrové střapce nebo rostlinné ornamenty a na čelní straně je umístěna ozdobná kartuš s korunou. Nad podstavcem se tyčí Kristova postava v bederní roušce a rozevlátém plášti přes ramena. Na hlavě, která je nachýlená k pravému rameni, má Ježíš trnovou korunu a na rukou zkřížených před tělem okovy. Kolem krku má Kristus provaz.
Pro sochu Mater Dolorosy platí v podstatě totéž, co bylo uvedeno v předchozím odstavci. Samotná Marie je zpodobněna s rouškou na hlavě, v nařaseném šatě a rozevlátém plášti. U postavy s rukama sepjatýma před tělem zaujme na první pohled velice jemný obličej s pootevřenými ústy.