Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
V roce 1039, v místě, kde protékal potok "Čistý" se usazují Poláci, přivedeni do kraje knížetem Břetislavem I. Osadu nazývají podle čistiny, čistého potoka a tůněk ?Čistou?. Ve 13.století získává osadu od krále Přemysla Otakara I. Zdislav z rodu Držislavicům a z této doby pochází i první písemná zmínka o Čisté a vznikajících okolních usedlostech ? Zdeslavi a Křekovicích. Během 14.století vzniká při tvrzi, založené Zdislavem, farní kostel a poplužní dvůr. Později se majitelem Čisté stává kapitula svatého Víta na Pražském Hradě. V té době zde také dochází k vysazení na ves trhovou ? městec. Roku 1526 je Čistá pod vedením rychtáře povýšena na Městečko. O 40 let později zakoupením Břežan vzniká tzv. statek čistecký a o dalších 40 let později je zde postavena Radnice v níž se nachází i hostinec - mazhaus. Během třicetileté války je Čistá vojskem plundrována a rozkrádána. Po ní čítá Městečko 35 osedlých gruntů a tři krčmy. Místní pivovar byl zničen a pivo se vaří po domech měšťanů. Teprve roku 1659 byly v Čisté založeny vlastní cechy (cech řeznický, později cech ševcovský, krejčovský, kovářský, zámečnický a mnoho dalších). Lidé se však živí převážně zemědělstvím, řemeslem si pouze přivydělávají. V 70. letech 17.století jsou zde povoleny výroční trhy, které se brzy staly v okolí věhlasnými. Přibližně v této době se také Čistá proslavila výrobou varhan, která zde probíhala téměř 200 let. Fara na místě na kterém ji známe dosud byla postavena v letech 1713-1715. V následujících letech 1716 a 1717 je stavěna na východním okraji městěčka kaple sv.Anny, ke které se v roce 1833 stěhuje hřbitov, do té doby obklopující kostel sv.Václava. Důležitý byl pro Čistou pivovar, který zde vařil pivo od roku 1806 až do II.světové války. Dalším významným objektem byla i cihelna, postavená roku 1820 Leopoldem Guthem u šipského lesa. O 10 let později se Čistá dočkala povolení stavby Nové radnice, která byla dokončena o rok později ? v roce 1831 a o dalších 10 let později je pak vybudována tolik frekventovaná silnice Rakovník-Kralovice, která znamenala opravdový rozvoj Čisté. Roku 1845 vzniká v Čisté spolek divadelních ochotníků. První zmínky o obecní knihovně pocházejí z roku 1862 a o poštovním úřadě z roku 1864. Začátkem 20.století, přesneji v roce 1912, je do Čisté zaveden telefon a o 10 let později, 8.září 1922 postaven Husův dům. Další významnou stavbou je obecná a měšťanská škola. 8.července 1924 byl položen její základní kámen a po dvou letech 5.září 1926 se zde začalo s výukou.
Obec Čistá je v současné době významnou obcí Středočeského kraje. Jako bývalá středisková obec je centrem západní části kraje a těsně sousedí s krajem Plzeňským. K obci Čistá patří i několik menších okolních obcí, pro které je Čistá sídlem několika důležitých úřadů (obecní, stavebního, matriční), ale rovněž škola, školka, obchody a restaurace.
kostel sv. Václava (1350)
kaple sv. Anny (1717)
památná lípa
památný Dub
3 smírčí kříže
Dle tradice byla ves založena roku 1039 knížetem Břetislavem I., který zde umístil zajaté hedčanskými Poláky z válečného tažení. První hodnověrná zmínka o vsi pochází až ze 13. století, kdy je ves uváděna v majetcích jistého Zdislava, který patrně pocházel z rodu Držslaviců. Z této doby také pocházejí první nepřímé zmínky o tvrzi, kterou později, roku 1370 držela kapitula z pražského Svatého Víta za níž se z pouhé vsi z Čisté stalo město, které vzkvétalo až do období husitských bouří. V této době se načas stali majiteli Čisté světští majitelé, ale tento stav brzy skončil a ves se vrátila opět do kapitulních statků. Následovalo období opětovného pomalého rozkvětu, kdy se ves někdy stávala světským majetkem z nějž se zpravidla vracela opět k církevním statkům. V roce 1713 prodala kapitula Městečko k panství na Chříči, které drželi Lažanští z Bukovan. Zdejší Kostel sv. Václava z období před rokem 1350, byl vystavěn v gotickém stylu. Mezi lety 1697 – 1700 byl přestavěn do barokní podoby. Do současné podoby jej uvedla přestavba v roce 1800. Zdejší tvrz, která byla vypálena zřejmě v roce 1422 stávala v blízkosti současného kostela sv. Václava. Jeden z křížů se nachází u domu s dnešním čp. 277, druhý nalezneme v lese v místě zvaném Pod Holubím vrchem a třetí – křížový kámen z roku 1713, se nachází nedaleko Kočkova Mlýna. Pod čisteckou správu dnes spadají obce Zdeslav, Nová Ves, Strachovice, Smrk, Lhota, Kůzová a Křekovice. Z Čisté vychází zelená TZN do Kůzové.