Čudnite mostove - "nádherné mosty" uprostřed zapomenutých Rodop
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Na jihu Bulharska, východně od známějších pohoří Rila a Pirin, se podél hranice s Řeckem táhne turisty trochu pozapomenuté, převážně lesy pokryté pohoří Rodopy, jenž ukrývá nejedno zajímavé místo, které jistě stojí za návštěvu. Mezi tato místa lze počítat i skalní útvary Čudnite mostove, čili v překladu něco jako "Nádherné mosty". Jde o dva krasové skalní mosty, které naleznete v nadmořské výšce 1450 m.n.m, zhruba 80 km jižně od Plovdivu. Na jejich vzniku se podílela říčka Erkyupria, jež původně svojí erozivní činností vytvořila podzemní jeskyni, které se díky dalším vlivům později propadl strop. A ejhle, mosty byly na světě. Větší z mostů má téměř 100 m délky a v nejširších místech je až 15 m široký. Druhý, menší most, je zhruba o 200 metrů dále po proudu říčky a na rozdíl od svého většího bratříčka není průchozí. Jeho délka je kolem 60 m. Ve skutečnosti se o kousek dál, v místech kde se říčka Erkypria noří do hlubin země, aby se po zhruba 3 kilometrech opět vynořila, nachází ještě třetí most, ale ten je již opravdu malý a příliš zmínek o něm nenajdete.
Jak už to tak bývá, i k tomuto místu se pojí legenda, jak vlastě tento unikátní jev vznikl. Kdysi dávno se nad nedalekou pasteveckou osadou Zabardo zčistajasna objevil zlý drak, který pustošil pastevcům jejich stáda. Pastevci byli dlouhou dobu bezradní a nevěděli, co si počít. Až jednou někoho napadlo, jak draka přelstít. Naložili osla troudem, troud zapálili a nebohého osla vyslali proti drakovi. Drak osla spolkl i s pomalu hořícím troudem a v tu ránu začal strašně vyvádět a zoufale se snažil zachránit před krutou, pomalou smrtí. Uviděl skulinu v zemi a nenapadlo ho nic lepšího, než do ní vletět. Jemu to samozřejmě nepomohlo a uhynul v zemi, ale jeho velké tělo při průletu způsobilo, že malá trhlina v zemi se rozevřela. Po letech, když se dračí kosti rozložily, zůstaly v místech, kde uhynul, velké, klenuté a nádherné mosty. Tolik praví legenda:)
Mosty byly již v roce 1949 prohlášeny za přírodní památku a jsou velmi dobře přístupné, ovšem pouze v případě, že jste motorizovaní. Na autobus si zde můžete nechat zajít chuť, a od nejbližší zastávky na hlavní křižovatce se silnicí z Plovdivu do Smoljanu, je to celkem slušná dvacetikilometrová procházka. Ovšem není zde problém se stopem a je velmi pravděpodobné, že vás vezme hned první projíždějící auto. Budete-li mít štěstí, bude mít namířeno nahoru k mostům, v opačném případě se nechte vyhodit na křižovatce zhruba dva kilometry před vsí Zabardo. Odsud je to k mostům zhruba 6 kilometrů příjemnou procházkou. Na křižovatce je i ideální místo pro stopování zpět, neboť je zde, díky nedaleké vesnici, přeci jen větší provoz.
Čudnite mostove mají v bezprostřední blízkosti solidní zázemí. Naleznete zde jednoduché občerstvení, toalety i parkoviště, a zhruba kilometr ve směru dál do hor stojí horská chata Skalnite mostove, kde lze za rozumný peníz (podzim 2014 = 24 leva za dvoulůžkový pokoj) složit hlavu, povečeřet a nabrat síly na další den.