Dačice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Dačice leží na hranici mezi Jižními Čechami a Jižní Moravou, východním směrem od Jindřichova Hradce. Administrativně bylo v roce 1960 město zařazeno do Jižních Čech, ale zeměpisná poloha jej řadí spíše na Moravu. Město Dačice proslulo u nás i v zahraničí vynálezem kostkového cukru. Dačice se rozkládají nedaleko jižních vrcholků kopců z Českomoravské vysočiny. V okolí města najdeme několik menších lesních porostů, nejbližší větší les je východním směrem od města. U západního okraje města směrem na sever je vybudována řada chovných rybníků. Několik rybníků je také u východního okraje města. Dačicemi protéká řeka Moravská Dyje, do které na území města ústí říčka Vápovka. Městem prochází dálková Česko-moravská cyklistická trasa s názvem Trasa řemesel a vyznání. Další cyklistická trasa nás povede východním směrem z města do Dobrohošťského lesa. V Dačicích jsou také značené turistické trasy. Vydáme-li se severním směrem z Dačic podél břehu řeky Dyje dojdeme do města Telče. Toto město je zapsáno v seznamu památek UNESCO. Jižním směrem z města podél toku Dyje můžeme dojít k historické památce Loucký mlýn. Východním směrem povedou naše kroky do Dobrohošťského nebo Sosnového lesa. V Sosnovém lesa vystoupáme na vrchol kopce Baba ( 665 m.n.m.). Východním směrem dojdeme do obce Český Rudolec, kde na břehu rybníka stojí zámek nesoucí název Malá Hluboká.
Historie
Osada vznikla kolem roku 1183 na křižovatce obchodních cest vedoucích do Jindřichova Hradce, Jihlavy, Slavonic a Znojma. V roce 1183 byl v obci vysvěcen kostel svatého Vavřince. V polovině 14. století patří osada do majetku pánů z Hradce. Tito nechali osadu rozšířit a postavit městečko, které se vyznačovalo náměstím s trojúhelníkovým půdorysem. V roce 1459 až 1600 spravovali město pánové Krajíři z Krajku a město za jejich vlády vzkvétalo. Ve městě byly vybudovány dva zámky a byla přestavěna většina domů ve městě z gotického slohu do slohu renesančního. Nedaleko nově postaveného zámku byla založena nová městská část Nové město. V roce 1585 získalo městečko městská práva a bylo povýšeno na město. V období třicetileté války bylo město několikrát napadeno a vypleněno nepřátelskými vojsky. V roce 1648 po uzavření Vestfálského míru žila ve městě jen tisícovka obyvatel. Na konci 17. století a počátkem 18. století postihl město mor a řada rozsáhlých požárů, při kterých vyhořel velký počet domů. Při posledním ničivém požáru v roce 1723 lehla popelem i budova radnice a zámek. Vzhled města byl změněn. Pomalý rozvoj města byl zaznamenán za vlády pánů z Osteinu od roku 1728. V roce 1820 byla ve městě založena první lesnická škola na Moravě. V nedaleké obci Kostelní Vydří byl v roce 1829 zprovozněn první cukrovar v Českých zemích. V roce 1833 zahájila provoz rafinerie cukru v Dačicích, kde byla v roce 1841 vyrobena první kostka cukru. V roce 1902 byl ve městě zahájen provoz na železniční trati z Kostelce u Jihlavy do Slavonic. Město má dvě náměstí, mezi kterými byl vybudován parčík. Středem města je Palackého náměstí s několika dochovanými renesančních domů. Náměstí mírně stoupá do kopce. Najdeme tu také několik empírových domů. Původní budova radnice byla postavena v roce 1559. V roce 1723 byla po požáru přestavěna a rozšířena o hranolovou věž a fasáda byla ozdobena sgrafity. V severním rohu náměstí je Starý zámek, který připomíná městský palác. Zámek byl postaven v letech 1572 až 1579, v dnešní době tu najdeme městský úřad. Zámek byl postaven na místě kde stávala opevněná tvrz ze 14.století. Upomínkou na tvrz je dochovaná kruhová bašta nacházející se za budovou zámku. Druhé náměstí nese název Havlíčkovo a je označováno také jako horní náměstí. Dominantou je Nový zámek původně postavený v renesančním slohu v 16. století. Tento byl po požáru přestavěn barokně. Dnešní podoba zámku je po další přestavbě v letech 1831 až 1833 a to v empírovém slohu. V části zámku je umístěno městské muzeum a v druhé části je zámecké expozice, oboje přístupné veřejnosti. V parku mezi náměstími stojí velký kostel svatého Vavřince. Jeho dnešní podoba je po barokní přestavbě v letech 1775 až 1788. Kostel se pyšní 51 metrů vysokou věží, kterou zdobí sgrafity. Na protějším břehu řeky Dyje je klášterní komplex, který patřil františkánům dnes sloužící řádu karmelitek. Součástí areálu je i kostel svatého Antonína Paduánského. Město Dačice bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou.
Při putování po jižních Čechách jsme také zavítali do města Dačice. Když jsem viděl poprvé tento nápis na ukazateli směru, tak jsem si okamžitě vzpomenul na kostku cukru. A začalo hledání, které naštěstí nebylo složité. Připomínku sladkého vynálezu, žulový pomníček kostky cukru, jsme našli na náměstí vedle kostela. Byl zde postaven v roce 1983 jako upomínku toho, že první kostka cukru na světě byla vyrobena právě v Dačicích.
První kostku cukru vyrobil Jakub Kryštof Rad – ředitel rafinerie v Dačicích. Francouzské přísloví "cherchez la femme" znamená ve volném překladu „za vším hledej ženu“. I za vznikem první kostky cukru musíme hledat ženu. Paní Juliana Radová se totiž jednou při porcování homole cukru poranila. Přišla se zavázaným prstem za manželem a říkala: „No, podívej se, jak to vypadá! Já jsem se takhle zranila! Musíš s tím něco udělat a vymyslet něco menšího.“ A tak ředitel Rad přemýšlel, jaké kousky cukru a jakým stylem vyrobit. A po čase se zrodil jeho vynález v podobě lisu na kostky cukru. Radův vynález odstranil obtížné a nepříjemné sekání a štípání cukru z homolí a první kostky cukru byly na světě. Vynález spatřil světlo světa v roce 1841, ale trvalo ještě několik měsíců, než se kostkový cukr začal sériově vyrábět a než jeho vynálezce získal na tuto výrobu privilegium. Poté se z Dačic kostky cukru dodávaly třeba také do Vídně pod názvem „čajový cukr“.
*
Nejenom kostka cukru jsou Dačice: https://www.turistika.cz/mista/dacice--2
*
Když už se člověk nachází blízko Slavonic, určitě by neměl vynechat návštěvu této perly české renesance a jeho okolí: https://www.turistika.cz/mista/slavonice-perla-ceske-renesance
- obec Maříž:https://www.turistika.cz/mista/mariz--1
- historické trojzemí:https://www.turistika.cz/mista/trojzemi
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/