Loading...
Je jednou z hlavních komunikací v centru města (dlouhou asi 200 m) a spojující Palackého náměstí s výše ležícím náměstím Havlíčkovým. Jižní stranu Gothovy ulice lemují domy s historizujícími fasádami a odbočují z ní úzké ulice Křižovnická a Vlašská. Kromě obchodů a pošty, ležící naproti kostelu na plácku s ustupující zástavbou, tady můžeme navštívit Restauraci u Malínků, v níž si lze objednat chutné jídlo za rozumné ceny. Posedět se dá i na malé venkovní zahrádce.
Na severní straně ulice se nachází vícero zajímavostí a také několik důležitých památek.
Hned na jejím začátku na Palackého náměstí nás jistě zaujme budova staré radnice s vysokou štíhlou věží. Byla vystavěna roku 1559, jenže od té doby prošel původně renesanční objekt mnoha stavebními proměnami.V minulosti se při konání trhů a jarmarků na věž vyvěšovala ruka s mečem coby symbol městského práva a spravedlnosti, dnes už bývá k vidění jen její replika. Zajímavosti je zvonek zavěšený vysoko na nároží věže v kamenném rantlu, který svým vyzváněním oznamoval začátek a konec jarmarku, svolával konšely na poradu a jeho zvuk v podobě umíráčku znechucoval poslední chvíle odsouzencům odváděných na popraviště.
Od roku 1850 sídlil v radnici až do 1960 okresní soud. V roce 2003 se objekt navrátil svému původnímu účelu a stal se (po starém zámku) v pořadí druhým sídlem městských radních. O dva roky později prošla radnice celkovou rekonstrukcí. V jejím přízemí se nachází zaklenutá síň (kdysi šenk), ale daleko cennější prostorou je bývalý mázhaus s hřebínkovou klenbou, v současnosti využíván jako turistické Informační centrum.
Hned u radnice si můžeme prohlédnout novodobou plastiku „Tady máte“ z roku 2009, znázoňující první kostku cukru, kterou daly Dačice světu.
Nad ní už stoupá Gothova ulice k blízkému návrší a napravo z ní odbočují tři uzoučké uličky. Narazíme tady na Bufet Pod Hruškou s nabídkou teplých hotových jídel, minutek, studené kuchyně, chlebíčků a zákusků.
Před námi se z temene kopce postupně odhaluje kulisa impozantního chrámu sv.Vavřince s mohutnou hranolovou věží. Má sedm poschodí a výšku více jak 50 metrů. Tento další dačický renesanční skvost vystavěl Ital Francesco Garof de Bissone. Věž má sgrafitové kvádrování a je v ní zavěšen zvon sv.Vavřinec z roku 1483. Přes letní sezónu je vyhlídkový ochoz věže za poplatek přístupný všem zvědavým zájemcům a ti se odtud mohou potěšit parádním výhledem na město i okolí.
Předchůdcem chrámu byl nejprve kostel románský, později gotický. Dnešní barokní farní chrám byl k věži přistavěn roku 1788 a dílo finacoval majitel panství Jan Bedřich hrabě z Osteinu a místní děkan Jan Neulinger.
Chrám stojí na půdorysu latinského kříže a jeho loď má díky délce 42 m jeden z nejprostornějších interiérů na Moravě. Vnitřní vybavení pochází jak z období pozdního baroka, tak i klasicismu, ale je tu i kazatelna a cínová křtitelnice ze 16.století. Nejhodnotnějšími prvky kostela jsou hlavní a dva vedlejší oltáře, ozdobené nádhernými iluzivními freskami z roku 1787, kdy je zhotovil známý znojemský malíř Josef Winterhalter.
Do vnitřních prostor chrámu je možno kromě hlavního vchodu nakouknout též z bočního vstupu.
Za kostelem směrem k severu z Gothovy ulice odbočují ulice Komenského a Školní, které mezi sebou svírají parčík se žulovým pomníkem První kostky cukru na světě.
Na nároží Gothovy a Školní narazíme na Restauraci a jídelnu u Šuláků s nabídkou teplé i studené kuchyně a posezením na letní terase.
Za pohostinným zařízením už Gothova ulice ústí na Havlíčkovo náměstí.