Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově byl postaven v letech 1534 – 1540 na strmém svahu v horní části města Jáchymov (St. Joachimsthal). Se stavbou se začalo v pondělí po sv. Trojici (1. června 1534). Práce vedl jáchymovský stavitel Hanuš Kopp za účasti tesařského políra Wolfa Müllera z Ostrova a kameníka Jiřího z Bamberka. Na sv. Kateřinu, v neděli 25. listopadu 1537 nebyl sice kostel ještě úplně dokončený (scházela okna, štítní zdi, strop nebyl zcela pokrytý, střecha byla jen provizorně pobita šindelem, nebyla dokončena věž kostela), avšak to nebránilo tomu, aby se zde sloužila první mše.
Tato pozdně gotická stavba monumentálních rozměrů byla stavěná jako protestantský chrám pro osmnáctitisícové město. Celkové náklady stavby činily 14 824 zlatých a 8 grošů. V následujících letech byl kostel vybaven vnitřním zařízením a uměleckými předměty. V letech1764-1785 byl kostel rozsáhle upravován (postaveny boční oltáře, přistavěna nová sakristie s hrobkou, vnitřní úpravy kostela).
Po bitvě na Bílé hoře byl kostel jako protestantský uzavřen, avšak po roce byl vysvěcen jako kostel katolický. Při obrovském požáru města dne 31. března 1873 byl kostel zcela zničen. V letech 1874-1876 byl kostel nově vystavěn v pseudogotickém slohu. Postupovalo se podle návrhu stavitele chrámu sv. Víta v Praze Josefa Mockera a byly použity obvodové konstrukce původního kostela. Po dokončení byl nový kostel vybaven pseudogotickým inventářem navrženým stavitelem K. Fr. Richterem z Johanngeorgstadtu. Během 2. světové války byly odvezeny zvony z kostela sv. Jáchyma, ve věži zbyl jen umíráček a litinový zvon z počátku 20. století. V roce 1992 byly do kostela díky místnímu duchovnímu správci, arciděkanovi Františku Krásenskému, umístěny nové zvony.
Původně jednolodní renesanční kostel má dnes podobu síňově trojlodního pseudogotického kostela s renesančními detaily o rozměrech 50,5 x 28,5 metrů s pravoúhlým neodsazeným presbytářem otočeným do náměstí a s hlavním osou jdoucí ve směru údolí od severozápadu k jihovýchodu. Kostel je zakrytý mohutnou plechovou sedlovou střechou, která je vysoká 14 metrů (původní výška před požárem byla 9 sáhů, 4 stopy a 6 coulů).
Osmiboké patro věže se skládá ze dvou dílů. Spodní sahá ke hřebeni střechy kostela a nese ciferníky hodin, horní díl byl po požáru nově vyzděn a složí jako zvonice. Věž je zastřešena hrotitou jehlancovou střechou a je vysoká 56 m (původně 25 sáhů). Stěny věže jsou členěny profilovaným kordonem a hlavní kostelní římsou, jež obíhá věž i spojovací zdi. Horní, osmiboká část věže je členěna gotizujícím kordonem a okapní římsou. Renesanční vstupní portál do věže je umístěn na jižní straně.
Interiér kostela je také velmi zajímavý a stojí za zhlédnutí. Z původního zařízení zničeného požárem v roce 1873 se dochovalo pouze několik kusů inventáře. Obnova vnitřních prostor kostela byla provedena v pseudogotickém slohu podle návrhu stavitele K. Fr. Richtera z Johanngeorgstadtu.
Kostel stojí na strmém svahu při pravé straně silnice na Boží dar na náměstí v horní části města Jáchymov. Otevřen v době konání bohoslužeb: neděle od 10.00 hodin a mše v době církevních svátků.
*
Některá ze zajímavých míst, která jsem v okolí Jáchymova navštívil:
Pozdně gotická stavba monumentálních rozměrů stavěná jako protestanský chrám pro osmnáctitisícové město v letech 1534-1540. Po bitvě na Bílé hoře kostel jako protestanský uzavřen a po roce znovu vysvěcen jako kostel katolický. Vyhořel při velkém požáru města r. 1873 (nedozírné ztráty, mezi nimi i oltářní obraz Lukáše Cranacha), obnoven podle návrhu stav. Mockera, který však pozměnil původní vzhled. Před kostelem "Trojičný sloup" se sousoším (sv. Maria, sv. Josef, sv. Anna, sv. Jáchym) postaven jáchymovským havířstvem r. 1703. Otevřen v době konání bohoslužeb: neděle od 10.00 hodin a mše v době církevních svátků
Na horním konci náměstí v severozápadní části města najdeme renesanční, barokně upravenýmonumentální kostel sv. Jáchyma. Byl vystavěn v letech 1534-1540 jako první luteránský kostel v českých zemích na strmém svahu v horní severozápadní části města Jáchymov (Sankt Joachimsthal). Po bitvě na Bílé hoře byl kostel v roce 1624 vysvěcen jako katolický. V letech 1764-1785 proběhly rozsáhlé pozdně barokní stavební úpravy kostela. Po ničivém požáru byl kostel v letech 1874-1876 obnoven v pseudogotickém stylu podle návrhu dvorního stavitele při chrámu sv. Víta Josefa Mockera. V letech 1981-1992 proběhla poslední celková rekonstrukce kostela.
Pozdně gotická stavba z let 1534 - 40. Jedná se o první luteránský chrám na území dnešní ČR (rekatolizován v roce 1624). Po velkém požáru města v roce 1873 byl kostel přestavěn do dnešní podoby podle plánů Josefa Mockera. Uvnitř chrámu se dochovaly fresky z let 1567 - 73. Hlavní oltářní obraz namaloval v roce 1785 J. Kramolín.
Délka lodi je 50,5 metru a šířka trojlodí 28,5 metru. Vnitřní výška je 15 metrů. Se střechou dosahuje kostel výšky 29 metrů a výška věže je 56 metrů.
Jedná se také o poutní Místo při Mariánských poutích.