Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Divadlo Oskara Nedbala v Táboře se skládá vlastně z dvou budov, původní určená čistě k divadelním produkcím je pseudorenesanční z r. 1887. Hlediště pojme 350diváků. Přestavbou přilehlé empírové budovy v roce 1965 pak přibyl druhý sál s hledištěm pro 650 diváků. Raritou divadla je jeviště, které je společné pro oba sály, produkce tak využívá společné techniky, která se pouze oddělí přepážkou pro který sál je nutné. Divadlo nemá stálý soubor, využívá hostování souborů profesionálních i amatérských z bližšího i vzdálenějšího okolí. Sál staršího divadla je celkem dobře známý většině obyvatel, kteří sledovali kdysi oblíbený zábavný pořad Možná přijde i kouzelník, který se zde natáčel.
Divadlo se dá navštívit i mimo dobu představení, v turistické sezoně bývá (nebo bývalo) otevřeno pro zájemce, kteří se mohli přesvědčit jak kamery zkreslují. Divadelní sál je skutečně dosti malý.
Divadlo nese jméno táborského rodáka Oskara Nedbala. Ten zde studoval na gymnáziu. Historická divadelní budova stojí na místě původního divadla, které ovšem vzniklo přestavbou sýpky v l. 1840-41. Budova se sice rozšiřovala, ale nakonec přestala vyhovovat. V r. 1886 byla tedy stržena a na jejím místě byla započata stavba nová. Projekt navrhl pražský stavitel František Buldra. Stavbu prováděla místní firma Františka Kliera.
Autorem projektu dostavby je Václav Drozda, velký sál navrhla Irma Antonovičová. Empírová budova původně sloužila jako obytná. Stavba a rekonstrukce probíhala v l. 1960-65. Divadlo bylo pak pojmenováno po Ivanu Olbrachtovi, Nedbalovo jméno nese od r. 1990.