TURISTIKU PODPORUJÍ
61 585 turistů a cestovatelů
112 712 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 405 866,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Divec

Turistické cíle Vesnice

Divec čp. 39
Divec čp. 39  •  Fotografie (7)  • Foto: Boris-Jelínek
Vodník u rybníčku (Divec)

O tom, jak vzniklo pojmenování této vsi, se vedou spory již staletí. Někteří tvrdí, že pochází od toho, že se zde lidé divili všemu novému, jiní jsou naopak názoru, že zde žili divocí lidé, což podporuje také prof. Antonín Profous ve své knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. I. díl. A-H":

"Divec (lid. Dívec, v Dívci, do Dívce, Dívečák), ves 7 km sv. od Hradce Králové: 1417 villarum Bukowine et Dywecz, Sedl. z A. schwarz. v Třeb.; 1500 ves Zdívce (k Červ. Hoře), RT. II, 528; 1654 a 1790 Diwecz, BR. XII, 971 a Schaller XV, 250; úř. 1854 Divce, 1886 Divec.

Jako slova stařec, slepec, věštec a p. vznikla z adj. starý, slepý, věští a p., tak jm. Divec vzniklo zpodstatňující příponou -ьcь ze stč. adj. diví ʻdivokýʼ, stsl. divьjь ʻwildʼ. Bylo to tedy prvotně příjmení usedlíkovo."

Podobně se vyjadřuje František Ladislav Sál ve své publikaci "Pohádky, pověsti a národní písně Královéhradeckého kraje. Díl I.": "Lidé, jež se prvotně usadili na pozemcích nynější obce, byli nejspíše divoké povahy, vášniví a náruživí, nestarali se mnoho o stromoví, nešlechtili ho a nechali růsti divoce. Proto nazvána celá osada Divec. Divce znamenaly však též divočiny, pustý, nezpracovaný kraj, a proto osada, založená v divoké krajině, porostlé prastarými, velkými a hustými lesy, nazvána Divec. Zakladatel mohl slouti Divek nebo Zdivec, osada po něm Divec, Divce, Zdivec, Zdivce. (Lidové.)"

Tato lokalita severovýchodně od Hradce Králové byla osídlena již v době kamenné, což dosvědčuje nález kamenné sekyrky. V lese Dehetníku pod Spáleným kopcem byla objevena sídelní jáma, v níž se nacházela keramika a vrtaný kamenný sekyromlat. Nejstarší písemná zpráva o Divci, který byl též dříve zván jako Zdivec či Zdivce, se uchovala z počátku 14. století z doby působení české královny - vdovy Elišky Rejčky v Hradci Králové, která vedla mimo jiné i inkviziční procesy proti kacířům z Černilova, Divce, Librantic a Dobrušky. Další zpráva je datována rokem 1417, kdy byla ves rozdělena mezi Hynka z Červené Lhoty a Opatovický klášter, přičemž oba se přeli o svá práva. V polovině 15. století patřil Divec Petrovi z Adršpachu a v roce 1500 jej přikoupil Mikuláš Trčka z Lípy ke smiřickému panství. Od poloviny 16. století náležela vesnice Alšovi Rodovskému z Hustířan. Po něm se na vsi vystřídali: Hrušovští z Hrušova, Mikuláš Bořek Dohalský, Zikmund Mladota ze Solopisk a roku 1624 ji držel Jan Hamza ze Zábědovic, načež v roce 1631 přešla do vlastnictví Adama Erdmana Trčky z Lípy. Tím začal Divec zažívat osudy trčkovského panství se všemi útrapami a rebeliemi. Páni měnili majitele usedlostí podle vlastní zvůle, ba dokonce i jména poddaných. Pavla Hance Neumanna (ve vsi žilo několik přistěhovaných Němců) překřtili ve vrchnostenských análech na Pavla Honsnejmana. 28. října 1643 táhlo Divcem švédské vojsko pod Königsmarkem k Jaroměři. Roku 1651 bylo ve vsi 49 obyvatel, z nichž jen 4 byli katolíci, mezi nimi rychtář Jan Fryndl a konšelé Jan Nejman a Pavel Pultr. V roce 1654 byli v Divci 4 sedláci, 2 chalupníci, 2 zahradníci a 2 stavení byla pustá a rozbořená. Po roce 1654 bylo postaveno 9 nových chalup. V 17. století bylo v Divci několik typických selských gruntů.Pultarovský, Hrnčířovský, Andresovský a Duchanský. Pro zadluženost měnily později majitele a byly děleny podle rozhodnutí panské kanceláře, když nevolník nemohl plnit své povinnosti vůči pánovi. V roce 1697 se divečtí krčmáři Pultar a Provazník utkali s kupcem Kratochvílem ve Smiřicích proto, že mu vyhrožovali koupí soli jinde. Z tohoto důvodu bylo proti nim použito násilí a páni s kupcem si přisadili. Jindy byl zase Jiří Konečný celý rok vězněn pro kacířský blud v panské šatlavě. Roku 1713 bylo o 1 pusté stavení méně. V roce 1730 byli v Divci 4 sedláci, 11 chalupníků a 3 zahradníci. O 12 let později zběhl hospodář na Andresovském gruntu Matouš Sovák pro víru do Slezska. 18. září 1756 se mezi Černilovem, Smiřicemi a Divcem utábořilo pruské vojsko. Roku 1781 se přihlásilo v Divci 5 rodin k evangelické církvi. V roce 1842 bylo takové abnormální sucho, že se obilí nesekalo, ale trhalo a dobytek se živil listím z lesa. O rok později měla ves 30 domů a 192 obyvatel.

Roku 1849 se stal Divec samostatnou politickou a katastrální obcí. V letech 1852-1854 byla stavěna obcí pozdější okresní silnice. 3. července 1866 se utábořili na návsi uprchlíci z Věkoš, Plácek a Pouchova. V roce 1889 koupila obec od obecního strážníka Jana Falty domek čp. 41 pro účely místního chudobince. Roku 1890 byla k chudobinci přistavěna obecní kovárna. V roce 1906 byl založen sbor dobrovolných hasičů (SDH) a vystavěna hasičská zbrojnice, jež byla opravena v letech 1936 a 2000. Roku 1908 bylo povoleno odškolení Divce a 5 čísel z Černilova a zřízení vlastní jednotřídní školy. Proti tomu podala protest obec Librantice, ale ten byl zamítnut. V témže roce vodní družstvo zřídilo v obci nádrže, jež vyzdilo žulovými kvádry. O rok později byla postavena nákladem 27 700 K školní budova (plány zhotovil stavitel František Černý z Hradce Králové, stavbu provedl stavitel Jar. Pažout z Hradce Králové), v níž se začalo vyučovat 1. září 1909. Děti katolických rodičů chodily od roku 1788 až do zřízení divecké školy do Librantic a ty evangelické do soukromých škol v Černilově. Téhož roku bylo zahájeno odvodňování zdejších pozemků. V roce 1910 byl zřízen podél silnice chodník vroubený javory, akáty a lipami. 26. července 1913 udeřil blesk do stodoly Josefa France z čp. 29, jež shořela. V dubnu 1914 se v Divci hrálo poprvé ochotnické divadlo (v obecní kronice se hovoří již o roce 1913, kdy se mělo hrát představení „Staří blázni“). Z 1. světové války se nevrátilo 7 místních mužů (Josef Pultar z čp. 21, Jaroslav Falta z čp. 232, Václav Falta z čp. 7, Václav Rezek z čp. 247, Václav Vavřinka z čp. 25, Jan Konečný z čp. 28, Václav Falta z čp. 232). V lese Dehetníku a pod Spáleným kopcem se tehdy skrývali ruští zajatci, uprchlí ze zajateckého tábora v Josefově. Do jejich zemljanek donášeli divečtí občané jídlo a zprávy a později přicházeli zajatci do stavení k besedám. Jeden Rus byl při útěku rakouskou stráží postřelen a domácí lidé jej léčili.

19. dubna 1919 byl na obecní návsi vysázen jabloňový „sad Svobody“. 12. října 1919 byla zřízena místní osvětová komise. O rok později došlo k založení divadelního odboru při Republikánské straně čs. venkova. 25. srpna 1921 byla založena místní knihovna. 2. května 1923 byla ustavena Hospodářsko-živnostenská beseda. V roce 1925 bylo k Divci přičleněno 5 domků od Černilova. Šlo o čp. 191, 221, 231, 232 a 247 (byly přečíslovány na čp. 49, 53, 52, 51 a 50). 27. května 1925 uhodilo do Medkova hostince čp. 35. 26. července 1925 byl do obce zaveden z Hradce Králové elektrický proud. Roku 1928 byla zavedena soukromá autobusová linka Opočno-Hradec Králové. 4. července 1929 se přihnala velká větrná smršť, jež poškodila zejména čp. 24, 35, 7, 6, 45 a 50. 20. června 1930 vyhořela stavení čp. 34 a 33. O 5 let později byla postavena obcí nová silnice. 11. srpna 1935 byl vysvěcen nový kříž u Jakubovy studánky v lese Dehetníku. Ten nahradil ten původní z roku 1910. 20. března 1936 byla podél nové silnice vysázena ovocná „Švehlova alej“. 11. července 1937 se uskutečnil v obci župní hasičský sjezd. V roce 1946 byla zrušena obecná škola a budovu převzal MNV. 10. října 1952 vzniklo JZD, jež o rok později provedlo hospodářsko-technickou úpravu půdy a svedlo skot do nově zbudované společné stáje a 1. ledna 1974 bylo připojeno k JZD Librantice. 1. ledna 1976 byl Divec připojen k Černilovu. O rok později převzala bývalou školu Státní vědecká knihovna Zdeňka Nejedlého v Hradci Králové a využila ji pro potřeby královéhradeckého okresního archivu. V roce 1979 byla dokončena přístavba prodejny. Od 1. ledna 1992 je Divec opět samostatnou obcí. Roku 1993 došlo k výměně hlavic veřejného osvětlení. V následujícím roce bylo vybudováno víceúčelové asfaltové hřiště. V letech 1999-2000 byla vybudována kanalizace.

Ze zdejších pamětihodností musíme zmínit: kamenný kříž z roku 1867, vedle něhož byla v témže roce zřízena sloupová zvonička, z níž byl zvonek s nápisem: „Věnováno od občanů v Divci r. 1867“ zrekvírován 20. března 1918 (vážil 101 liber a bylo za něj zaplaceno 101 zl. a za korunu dalších 5 zl., během rekvizice bylo za něj zaplaceno 160 K) a následujícího roku nahrazen novým od J. Bělohoubka z Pražského Předměstí u Hradce Králové (o hmotnosti 42 kg s nápisem: „Divec 1919“, bylo za něj zaplaceno 890 Kč). Nejvýznamnějším zdejším rodákem byl vojenský pilot, svobodník Josef Hájek, který zahynul 25. května 1934 při leteckém cvičení na letišti u Ruseku.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.239, 15.922)
Poslední aktualizace: 23.5.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Boris-Jelínek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Divec

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,9km od místa

Příspěvky z okolí Divec

Divec
Divec
Vesnice
hodnoceni 6/10
Divec - nejstarší písemná zpráva o obci je doložena z počátku 14. století, z doby působení české královny - vdovy Elišky Rejčky v Hradci Králové. V té době královna vedla inkviziční procesy proti kacířům z Černilo…
0.1km
více »
Biocentrum "Pod Divcem" u Černilova
Biocentrum "Pod Divcem" u Černilova
Přírodní park
V posledních letech se nejen Černilov sám, nýbrž celé jeho okolí, dává nejen do pořádku, ale stává se skutečně hezkým místem. Vznikla řada různých biocenter, z nichž některé jsem již představil a vůbec vznikají rů…
0.9km
více »
Nový rybník u Slatiny
Nový rybník u Slatiny
Fotogalerie
Podle jeho pojmenování můžeme teoretizovat o tom, že vznikl až po zřízení blízkého Hlubokého rybníka, jehož počátky můžeme hledat v 16. století, kdy náležela Slatina královéhradecké městské obci, jíž připadla před…
1km
více »
Nový a Hluboký rybník
Nový a Hluboký rybník
Rybník
Zdejší krajina byla již od středověku plná různě velikých vodních ploch, což lze vidět ještě v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c096), kde je přímo Nový rybník pojmenován, zatímco řada rybníků je zaznamenána bez jakéhokoliv názvu. O rozsahu zdejších ry…
1km
více »
Galerie Mokrá louka u Černilova
Galerie Mokrá louka u Černilova
Fotogalerie
Pár snímků z jedné z pohádkově laděných lokalit u Černilova, která vznikla v roce 2021 na podmáčených pozemcích mezi biocentrem "Pod Divcem" a silnicí mezi Hradcem Králové a výše jmenovanou obcí a dodnes je obohac…
1.4km
více »
Slatina u Hradce Králové
Slatina u Hradce Králové
Vesnice
hodnoceni 6/10
Slatina - dříve samostatná obec, dnes součást Hradce Králové. Slatinou prochází cyklotrasa č. 4257 ve směru Pilertice - Jílovice, dále k Orlickým horám je již značení rozdílné dle směru, kterým se cykloturista vydá. V obci, v křižovatce cest, najdeme pomník obětem 1. sv. války a ve směru k Libranticím monumentální pomník ukřižování.
1.7km
více »
Biocentrum "Boháčův lesík"
Biocentrum "Boháčův lesík"
Přírodní park
Díky socializaci vesnice a vzniku JZD zaniklo velké množství různých remízků i vodních ploch a toků, ale abychom nebyli nespravedliví, tak první zásahy do zdejší přírody udělaly meliorace na přelomu 19. a 20. stol…
1.7km
více »
Slatina (Hradec Králové)
Slatina (Hradec Králové)
Městská část
Původ a vývoj pojmenování této obce je poměrně jednoduchý, protože dříve byla tato místa velmi podmočená až mokřadní a výraz "slatina" býval užíván pro bažinatou lokalitu, kde se mnohdy těžila rašelina. Z tohoto důvodu o této dnešní královéhradecké čtvrti nenalezneme v knize "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. IV. díl. S-Ž" od prof. Antonína Profouse …
2.1km
více »
Větrný mlýn Černilov
Větrný mlýn Černilov
Mlýn
Od roku 2016 zdobí krajinu u Černilova větrný mlýn, ke kterému vede cesta ze silnice od Librantic. Na místě, kde dnes stojí, bývala prasečí farma. Jeho stavitelem a majitelem je Jaroslav …
2.2km
více »
Les Ouliště
Les Ouliště
Přírodní park
Ouliště, jež neslo v dávných dobách ještě pojmenování Oulisko, se nachází mezi Hradcem Králové a Černilovem, a to na katastrech Piletic, Slatiny a zejména Bukoviny. Přibližně v jeho středu, kterým prochází plochý hřbet ze slinitých jílů, se nachází stejnojmenný vrch, který měří 255,3 m n. m., a na západ od lesa se nachází dnes již osamělý vrch Okrouhlík (256,8 m n. m.), který j…
2.2km
více »
Větrný mlýn u Černilova
Větrný mlýn u Černilova
Fotogalerie
Díky Jaroslavu Horákovi se stal Černilov na několika místech přímo vstupem do pohádky. První takovou lokalitou se stala louka při cestě k Libřicím a Výravě, na níž se nacházela stará vodárna, z níž se stala pohádk…
2.2km
více »
Černilov - kostel reformovaných evangelíků
Černilov - kostel reformovaných evangelíků
Kostel
hodnoceni 10/10
Současný kostel Československé církve evangelické byl postaven r. 1882 v pseudorománském slohu na místě původního kostela dřevěného z r. 1786. Pozn: reformovaný sbor evangelický - tj. evengelický sbor helvétského vyznání. Dne 20. 7. 1920 došlo ke sloučení obou černilovských evangelických farností do jednoho Farního sboru českobratrské církve evangelické.
2.5km
více »
Svinary - Železný most přes Orlici, most plukovníka Šrámka
Svinary - Železný most přes Orlici, most plukovníka Šrámka
Most
hodnoceni 9/10
Zajímavý železný Most přes řeku Orlici, který je pojmenován po, místním rodáku, plukovníku Šrámkovi, najdeme v Hradecké městké části Svinary. Most byl postaven v roce 1907 jako náhrada za dřevěný most z roku 1869.…
2.8km
více »
Černilov - bývalý kostel evangelíků
Černilov - bývalý kostel evangelíků
Kostel
hodnoceni 10/10
Bývalý Evangelický kostel (augsburského vyznání) najdeme v západní části Černilova. Evangelická církev augsburského vyznání byla v Černilově založena v r. 1784. Původní dřevěný kostel byl otevřen 13. 5. 1788. Nová, současná budova kostela byla posvěcena 12. 12. 1824. Kostel byl v majetku církve do r. 1978. Později byl tehdejším MNV přebudován na smuteční obřadní síň. Pozn:…
2.9km
více »
Librantice
Librantice
Vesnice
hodnoceni 7/10
Librantice - první písemná zpráva o vsi je z roku 1492, kdy Johanka z Březovic prodává tvrz Třebechovice, ke které tehdy Librantice patřily. V r. 1779 se Librantice staly samostatnou obcí. Roku 1785 byly v Librant…
2.9km
více »
Černilov - kostel sv. Štěpána
Černilov - kostel sv. Štěpána
Kostel
hodnoceni 10/10
První zmínka o vsi Černilov a zároveň o kostele se vztahuje k roku 1271. Tehdy na místě dnešního hřbitova stával kostelík dřevěný. Současný kostel se začal stavět položením základního kamene dne 12.6.1752. Dostavěn byl v roce 1756 a zasvěcen byl sv. Štěpánu. Dne 14.12.1880 kostel vyhořel, za necelý rok byl opraven do současné podoby a postupně vybavován vnitřním zařízením.
2.9km
více »
Šrámkův statek v Pileticích
Šrámkův statek v Pileticích
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Jedeme do severní části Hradce Králové, do bývalé samostatné obce Piletice. Naším cílem je Šrámkův statek. Památkově chráněný areál Šrámkova statku v Pileticích je tvořen roubenou obytnou budovou, roubenou stodolo…
3.9km
více »
Piletice - Šrámkův statek
Piletice - Šrámkův statek
Statek
hodnoceni 9/10
Areál Šrámkova statku v Pileticích je tvořen roubenou obytnou budovou, roubenou stodolou, kamennou trojosou bránou a hospodářskými budovami. Jedná se o jednu z mála zachovaných staveb lidové architektury z počátku…
3.9km
více »
Haltýře - Hradecké lesy
Haltýře - Hradecké lesy
Přírodní památka
hodnoceni 10/10
Lokalita Haltýře se nachází v prostoru mezi Malšovicemi a Bělčí. Jedná se o soustavu dávných slepých ramen Orlice, která jsou zarostlá lesním porostem. Tato bažinná olšina a mokřadní společenstva jsou evidována jako významný krajinný prvek. Název lokality je odvozen od německého slova halt – haltovat, tedy stát - stavět. V místech tok vody haltoval – zastavoval u stavidla na…
4.2km
více »
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Stříbrný rybník - autokemp, rekreační areál, koupaliště
Koupaliště
hodnoceni 9/10
Rekreační oblast a přírodní koupaliště Stříbrný rybník, lidově zvané "Stříbrňák" najdeme východně od centra Hradce Králové mezi Malšovou lhotou a Svinary. Rybník je napájen Stříbrným potokem, který přitéká z Hrade…
4.3km
více »
Most přes Orlici u Nepasic
Most přes Orlici u Nepasic
Most
hodnoceni 8/10
Železobetonový most přes Orlici v Nepasicích samozřejmě není památkou, ale zejména pro cyklisty je důležitou spojnicí od Nepasic k Bělči a dále do oblasti Hradeckých lesů. Cykloturisty je tato spojnice, z důvodu t…
4.5km
více »
Komár u Ruseku
Komár u Ruseku
Zajímavost
hodnoceni 9/10
Komár u Ruseku není žádný obtížný létající hmyz, ale je to označení pro naváděcí lokátor, který se nachází severovýchodně od Ruseku a přistávací dráhy Letiště. Dnes areál tohoto bývalého vojenského prostoru využívá Hradecký klub vojenské historie. Pomník, který je umístěn před budovo…
4.9km
více »
Běleč nad Orlicí - Hostinec - pivovar U Hušků
Běleč nad Orlicí - Hostinec - pivovar U Hušků
Výletní místo
hodnoceni 10/10
"Nestačí zdravě jíst, ale i zdravě pít", takové heslo nás vítá při vstupu do Hostince U Hušků. Dnešní hostinec byl vybudován koncem 19. století. Dnes je oblíben zejména cykloturisty k osvěžovací zastávce. Návštěvn…
5km
více »
Běleč nad Orlicí
Běleč nad Orlicí
Vesnice
hodnoceni 8/10
Obec Běleč nad Orlicí, která se nachází východně od Hradce Králové je častým cílem rekreačních cyklistů. Zejména Hostinec u Hušků .  V centru obce, v Husových sadech, se nalézá Pomník Mistra Jana Husa z roku 1915 a Žižkův dub, který byl vysazen 10.11.1924. Zemědělský charakter obce dotváří několik dochovaných zemědělských usedlostí a náves s dřevěnou zvoničkou. Na okraji Bělče…
5km
více »
Libníkovice - rozhledna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Libníkovice - rozhledna
Rozhledna
hodnoceni 10/10
Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšenině severně od obce. Rozhledna postavená na místě památné lípy je 15 metrů vysoká. Jak historie praví, po vichřici v r. 1925, kdy lípa neočekávaně a nenávratně zmizela, zel kopec prázdnotou. Zdejší obyvatelstvo nechtělo, aby památné místo po zničené lípě upadlo v zapomenutí a tak jejich zásluhou došlo k rozhodnutí o výstavbě rozhledny.…
5.3km
více »
Rozhledna Libníkovice
Rozhledna Libníkovice
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Cílem našeho výletu je méně známá rozhledna cca 13 km východně od centra Hradce Králové, tedy rozhledna u Libníkovic. Libníkovická rozhledna je vhodným místem k zastávce při výletu do Opočna, nebo Nového Města nad Metují. Železnou rozhlednu najdeme na vyvýšeném místě severně od obce Libníkovice. Na místě dnešní rozhledny stávala památna lípa, která byla těžce poničena vichřicí…
5.3km
více »
Hradecké lesy
Hradecké lesy
Přírodní památka
hodnoceni 10/10
Hradecké lesy je rozlehlý lesní prostor, který se rozprostírá od města Hradec Králové jihovýchodním směrem k městu Choceň. Dříve se Hradeckým lesem nazýval lesní prostor, který byl…
6.2km
více »
Třebechovice pod Orebem
Třebechovice pod Orebem
Městečko
hodnoceni 6/10
Třebechovice pod Orebem leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradec Králové. Město se rozkládá na okraji Hradeckého lesa a nad soutokem potoka Dědina s řekou Orlicí. Největším lákadlem města je muzeum betlémů, které najdeme na náměstí. Unikátem muzea je Třebechovický betlém, jehož figurky jsou uvedeny do pohybu. Betlém představuje nejenom výjevy z bible, ale také život ve městě na konci 19. století. V ok…
6.3km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
hodnoceni 9/10
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
7km
více »