Do Trevíru za slavným moselským, zlatým pokladem nebo římským vínem mulsum
Do Trevíru za slavným moselským, zlatým pokladem nebo římským vínem mulsum
Všechny problémy jsme nechali doma, a teď si vychutnáváme vynikající ryzlink před Vinným barem u antické Černé brány v německém Trevíru. Je teplý podzimní den, my se jak staří kocouři nastavujeme sluníčku a užíváme si zdejší pohodu.
Trevír leží u hranic s Lucemburskem a zdejší oblast kolem řeky Mosely i jejích přítoků se stala jednou ze světově vyhlášených oblastí pro pěstování špičkových vín, hlavně bílých. Jenom v samotném městě je osm vinařství, ale také řada restaurací a vináren, kde můžete okoštovat zajímavá vína.
Dost lidí se zastaví v elegantním baru, který stojí vedle stánků uprostřed Hlavního náměstí v centru. Tady se průběžně střídají různí vinaři. Jací a v jakém termínu, to zjistíte v turistických Trevírských informacích u Černé brány (Porta Nigra). Tady vám také dají další tipy na zdejší vinárny a bary. Pár tipů najdete na webu: trier-info.de/en.
Mě nezajímaly podniky, kam chodí davy turistů, ale spíš ty, které navštěvují zdejší lidé, případně studenti (třeba Astarix nebo Nový Mintons). A to i proto, že mívají rozumnější ceny. Zajímavým tipem se ukázalo Biskupské vinařství (Bischöfliche Weingüter) nedaleko Konstantinovy baziliky. Nabízí řadu oceněných vín.
Místní zvláštností je viez, jablečný nebo hruškový mošt. Prodává se čerstvý, ale častěji v různé míře prokvašený (5 až 11% alkoholu), něco na způsob kyselejšího burčáku.
Mulsum, římská specialita
Pokud rádi ochutnáváte různé kuriozity, nakoukněte do restaurace Zum Domstein na Hlavním náměstí. Nabízejí tu speciality připravené podle receptů Marka Gavia Apicia, nejslavnějšího kuchaře za vlády císaře Tiberia, ale třeba také římské víno mulsum. Římané ho vyráběli tak, že ho smíchali s medem a často pili jako aperitiv. Někdy ho i okořenili (třeba pepřem, bylinkami nebo různým kořením), případně ho popíjeli teplé. Mělo podle nich zvyšovat například chuť k jídlu a zlepšovat trávení. Horké mulsum prodávají v Trevíru také na adventních trzích.
Různé varianty tohoto vína můžete okusit i ve výčepu řady barů nebo si ho koupíte v láhvi, obvykle ve vinotékách a dalších obchodech. Ale nabízejí ho třeba i u pokladny Rýnského státního muzea nebo na příležitostném trhu v antických Císařských lázních. Člověk ho v každém případě musí pít s rozumem. Opice po něm bývá hrozná, bez ohledu na zdravotní efekty proklamované Římany.
Zlatý poklad i antické památky
Výborné moselské je ale pouze jednou z atrakcí Trevíru. Ve víc než stotisícovém městě najdete 11 památek chráněných UNESCO. Řada z nich pochází z dob Římské říše: amfiteátr, několikery lázně, Konstantinova bazilika atd. Tou nejznámější je už zmíněná Černá brána, která se zachovala v pozoruhodně dobrém stavu. Měla štěstí, že ji nepotkal osud většiny antických památek, které v různých dobách používali lidé jako levný zdroj kamene na vlastní stavby. Stala se totiž součástí kostela, který přežil až do 19. století. Trevír tehdy dobyl Napoleon, milovník římské architektury a impéria. Nechal zbourat všechny přestavby kostela a pokusil se bráně, která připomíná spíš malý palác se dvěma průjezdy, vrátit její původní podobu.
Dnes vás po ní provede průvodce, který je oblečený jako římský setník. Má na sobě naleštěnou zbroj, rudý plášť a přilbu s chocholem. Barvitě vám bude vyprávět různé příběhy ze svého života a ze života města. Rozhodně to není žádná nudná procházka po antické pamětihodnosti, je to spíš živá a emotivní show.
Další pozoruhodně zachovanou památkou se stala Konstantinova bazilika, kdysi trůnní sál římských císařů, dnes evangelický kostel. Císařů sídlilo v Trevíru hned několik, nejslavnější z nich byl asi Konstantin I. Veliký, který později založil Konstantinopol, dnešní Istanbul, tedy v podstatě Byzantskou říši. Hodně římských památek mají v nedalekém Rýnském státním muzeu, včetně největšího pokladu zlatých římských mincí na světě (18,5, kg zlata), který ve městě objevili nedávno. Představu, jak vypadal Trevír v těch dobách, si můžete udělat v Císařských lázních, kde o něm promítají zajímavý film.
Katedrála prý skrývá roucho Krista
Památkou, kterou nepřehlédnete, je monumentální a původně románská katedrála sv. Petra, další z památek ze seznamu UNESCO. Pochovali v ní řadu osobností, včetně Balduina Lucemburského, arcibiskupa, a u nás nedoceněného poradce nejslavnějšího českého krále, Karla IV. Jejím nejcennějším pokladem má být údajné roucho Ježíše Krista. O jeho pravosti vědci celkem oprávněně pochybují. To však vůbec nevadilo 700 000 zvědavců z různých koutů světa, aby se na něj přijeli podívat, když ho tu v roce 1996 vystavili.
Místní recesisté na to zareagovali výstavou spodků zdejšího slavného rodáka filosofa Karla Marxe. „Na světě je přinejmenším dvacet plášťů, které údajně nosil Ježíš Kristus,“ tvrdili. „Marxovy spodky jsou jen dvoje, ale prokazatelně mu patřily,“ žertovali se značnou dávkou poněkud drsného sarkasmu.
Na kole toho zvládnete víc
Abych toho stihl v Trevíru vidět co nejvíc, půjčil jsem si na hlavním nádraží kolo za 14 euro na den. Město je totiž protkané sítí cyklostezek. Díky nim jsem ho hladce projel a během jediného dne viděl například:
n Impozantní amfiteátr pro 30 000 lidí, kde se konaly souboje gladiátorů, a kde třeba římští císaři předhazovali lvům vzpurné kmenové náčelníky za nadšeného řevu davů.
n Zbytky rozlehlých Císařských lázní, kde jsem potkal jednotku římských vojáků, viděl jejich různé zbraně, ale také řemeslné výrobky zhotovené technologiemi té doby: víno, chleba, šátky, keramiku atd.
n Rýnské zemské muzeum plné antických památek, včetně největšího pokladu zlatých mincí (váží 18,5 kg), které tu našli při stavbě podzemních garáží a které se zloději nedávno pokoušeli z muzea ukradnout. Naštěstí neúspěšně.
n Malebnou zahradu mezi Katedrálou sv. Petra a kostelem Panny Marie, kterou obklopuje gotická křížová chodba. Člověk se tu ocitne v jiném světě, v zeleni plné klidu a rozjímání, tak vzdálené od ruchu současných měst.
n Konstantinovu baziliku, kdysi obloženou bělostným mramorem, z níž se dnes stal poněkud stroze vyhlížející evangelický chrám z tmavých cihel. Hned vedle stojí rokokový palác, který kdysi patřil zdejším arcibiskupům a zároveň kurfiřtům, tedy volitelům císaře Svaté říše římské. Dokládá jejich moc a bohatství. Před ním leží rozlehlá zahrada s trávníky, květinami, vodotrysky, dětskými hřišti i s alejemi stromů, kam místní rádi chodí na procházky. A takhle bych mohl pokračovat.
Řada milovníků kol nebo pěší turistiky vyráží i na výlety kolem řeky nebo do vinic a vinařství. Hezká je třeba trasa na vyhlídku Weisshauswald anebo výlety loděmi po řece. Pokud se chcete vydat do okolí na kole, můžete kus cesty urazit i vlakem, případně RadBussem (radbusse.de), který má speciální nosič na kola.
Zajímavým tipem na výlet kolem řeky je malebné dvojměstí Traben-Tarbach, kdysi jedno z nejvýznamnějších míst, která obchodovala s vínem. Nebo krásně zachovalé město Cochem s romantickými uličkami, promenádou a mohutným hradem Reichsburg, který se tyčí nad ním na skále.
Hodně užitečných informací o Trevíru najdete na už zmíněných www.trier-info.de/en, včetně těch o cyklostezkách nebo RadBussu nebo na https://en.visitmosel.de/
Petr Veselý
Foto autor