Lucembursko, Luxembourg jinak
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Putování (více dnů) • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Výlet do Lucemburska jsme naplánovali za památkami a na kolech. Navštívili jsme ho v květnu, jeli jsme autem. Lucemburské velkovévodství je parlamentní demokracie, stát s vysokou životní úrovní. Území Lucemburska se nachází ve zvlněné krajině Ardénské vrchoviny mezi Belgií, Francií a Německem. V Lucemburku nyní žije mnoho cizinců ze všech evropských států, nejvíce jich žije v hlavním městě Luxembourgu. Pochází odtud český král Jan Lucemburský, který má v hlavním městě na skalním ostrohu u vyhlídky Le Bock pamětní desku. Trasa přesunu autem do Lucemburska: Praha – Nürnberg – Heilbron – Kaiserlauten – Trier – Consdorf 750 km.
Za čím jedeme?
Jeli jsme za poznáním přírody, památek a hlavně prozkoumat na kole cyklostezky vybudované v místech zrušených železničních tratí. Základnu jsme zvolili v kempu Consdorf (http://www.campconsdorf.lu/en/). 1. den jsme vyjeli z kempu na část cyklostezky č.2 ( Pistes Cyclabes ), která vede z Echternachu do Luxembourgu , což bylo asi 50 km. (http://www.pch.public.lu/) 2. den jsme se přesunuli autem do Luxembourgu na prohlídku. Prohlédli jsme pevnost s kasematy (http://www.lcto.lu/en/index), Staré Město, katedrálu Panny Marie s kryptou a náhrobkem krále Jana Lucemburského. Dále moderní čtvrť Kirehberg s výškovými budovami nazývanými Brána Evropy. Po prohlídce jsme přejeli do Shengenu a na kole jsme jeli část vinařské stezky č. 3 podél řeky Moselle 30 km. 3. den jsme jeli na kole z města Diekirch po cyklostezce č. 22 a č. 3 do Viandenu (http://www.vianden.lu/fr/accueil) 55 km. Tato cyklostezka je opět částečně u Bettel vedena po zrušené železniční trati. 4. den jsme podnikli výlet z Waserbilling po Mosellradweg (http://www.mosel-radweg.de/), do Trieru (Trevír, http://www.ingema.net/pruvodce/trier.pdf ), který stojí za prohlídku. 5. den byl výlet z Hagen u Steinfortu po cyklostezce č.12 do Colmar a zpět Mersch – Kehlen – Hagen 75 km. 6. den jsme se vrátili zpět do Prahy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Stravu jsme měli vlastní a ubytovali jsme se pod stanem v kempu ve městě Consdorf.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Lucembursko je pohodová, bezpečná multikulturní země. Řidiči jsou ohleduplní a pozorní k cyklistům. Vesnice a města jsou čistá a uklizená. Cyklostezky jsou převážně s asfaltovým povrchem. Ceny v restauracích jsou poměrně vysoké.
Ostatní informace
V Lucembursku rozhodně doporučuji tankovat. Ceny PHM jsou někde až o 5 ,- Kč /l nižší než v ČR. Celkové náklady na 1 týden pro tři osoby nepřesáhly 8 tis. Kč. Autem najeto do 1850 km.
Odkazy: http://lucembursko.org/ http://www.visitluxembourg.com/