Loading...
Víno na Dolnokounicku se začalo pěstovat se vznikem a existencí kláštera Rosa Coeli. Prvé zmínky o vinicích lze vysledovat z let 1202-1240. Například královna Konstancie darovala klášteru tři vinice v roce 1229. Vinařství v Dolních Kounicích vzkvétalo a patrně již ve 14. století dochází ke vzniku tzv. Horenského práva. S jisstotou se dá říci, že roku 1479 existovalo a bylo již věhlasné, neboť se k němu odvolávali vinaři ze širokého okolí.
Po Bílé hoře a třicetileté válce zde vinařství upadá a k jeho vzkříšení přichází až v 2. polovině 17. století a hlavně pak v 18. století, kdy zde dochází k největšímu rozmachu výsadby vinic. Postupně dosáhla výměra v dolnokounickém panství neuvěřitelných více jak 1200 hektarů a svou rozlohou byla v té době největší na Moravě. Koncem 19. století však révokaz napadl zdejší vinice a ty byly během krátké doby prakticky zničeny.
Teprve nástupem moderního roubování se podařilo vinařskou tradici v Dolních Kounicích obnovit. Hlavní rozmach nastává v 60. letech 20. století, kdy je zde vysázeno nově 250 ha vinic. Další pak v prvních letech našeho století. Lze tak konstatovat, že vinařská tradice v Dolních Kounicích byla zachována i když dnes se jedná pouze o čtvrtinu výměry, jaká byla v 18. století.
Dolnokounickými vinohrady prochází červeně značená okružní cesta, která začíná a končí na náměstí. Zde je i hlavní směrovník.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.83 Okolí Brna-Ivančicko, GOL 1:25 000 Židlochovicko