Držková - Přední skály
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Držková je maličká a protáhlá valašská dědinka, stulená ve vidlici útulných hlubokých údolí - (jedno z nich vyhloubil horní tok Dřevnice), a obklopena velmi malebnou soustavou valašských kopců, zalesněných vršků a lučinatých Strání. Název obce nemá nic společného s proslulou, gurmány tolik vyhledávanou polévkou a ani s domněnkou, že jsou místní obyvatelé choleriky, toužící se vám podívat pěstí hezky zblízka do úsměvu. Pravý opak je pravdou: domorodci jsou přítulní a usměvaví a nemohou se dočkat, až utratíte své těžce vydřené penízky hned v několika držkovských pohostinných zařízeních, kterými jsou Pizzérie, Hospůdka u obchodu v "centru" obce a Koliba nad koncem horním. Předtím, než tak ale učiníte, doporučuji důkladnou procházku po okolí, neboť kromě překrásné valašské KRAJINY všude vůkol je obec známa hned několika skalními uskupeními. O skalách "U Juránků" a skalách "Vrzavých" jsem už na těchto stránkách psal. Dnes vás chci pozvat na prohlídku Předních skal. Jejich stěny na nás z dáli laškovně pomrkávají z přítmí smíšeného lesa, pokrývajícího strmý hřeben a svahy vrchu Skály (536 m). Jsou dobře viditelné už za chůze či Jízdě středem obce, od níž leží vzdušnou čarou slabého půl kilometru směrem půlnočním a rozhodně stojí za naši návštěvu.
Nevede k nim vyznačená turistická cesta, ale přístup je jednoduchý. U hasičské zbrojnice v horní části obce odbočíme přes mostek přes potok vlevo a stoupáme polní cestou šikmo přes louku k okraji lesa s borovicemi. Těsně před ním doporučuji otáčku čelem vzad a pokochat se Krásnou vyhlídkou na obec Držkovou a vysoký kopec Sýkornice, směrem jižním pak máme výhled na další vršky a spoustu pastvin, na nichž se pohybují bělostné tečky valašského národního dobytka. Dále nás cesta vyvede serpentinou přes malý lesík na velikou krásnou výhledovou louku se solitérem starého ovocného stromu. Nad námi probíhá vrcholový hřbet kopce Skály, polní cesta pokračuje přes louku a okolo břízek po vrstevnici vlevo do lesa, my ale odbočíme přes louku do pravého horního cípu louky. Tady na okraji lesa objevíme vyšlapané horolezecké chodníky. Jeden z nich vede pod úbočím Předních skal, druhý vystoupá v "tatranském" stylu nad jejich temena a nabízí omezené výhledy na okolní panorámata. (Ať už si vyberete kterýkoliv z nich, je třeba mít na paměti, že se nacházíte v PP Skály o rozloze 6.98 ha a budete se tu podle toho patřičně chovat.)
Přední skály jsou tvořeny přerušovaným pásem skalních výchozů a bloků, jejichž stěny jsou ukloněny pod úhlem až 60 stupňů a dosahujícím celkové délky asi 300 metrů. Skládají se ze čtyř větších skalních útvarů a spousty menších. Hlavní stupňovité bloky mají mohutné stěny, jejichž výše se přibližuje až 25 metrům. "Skalní materiál" je tvořen soláňskými vrstvami magurského flyše a skály jsou tvořeny slepenci a hrubozrnnými arkózními pískovci. Jejich tvrdé stěny tudíž zdobí jen pseudoškrapy a náznaky voštinové výzdoby. Množství svislých puklin, na které se vážou polojeskynní výklenky, římsy, skalní žebra a mohutné převisy, dotváří mimořádnou členitost skalních stěn a díky nim zde najdeme mnohá romantická zákoutí. Pozoruhodná je také hříbovitá skála pod hlavním skalním masívem. Skalám bohužel chybí význačné tvary a patvary, známé odjinud a díky poněkud krkolomnému chodníku se asi nikdy nestanou vyhledávanějším turistickým cílem, což je ale škoda: vrchní chodník, po kterém se dostaneme na plochá vrcholová temena skal, nabízí půvabná a romantická zákoutí s reliktními borovicemi a také několik opravdu velice krásných výhledů. Při obchůzce také přijdeme na fakt, že Přední skály netvoří skalnatý pás na vrcholu kopce Skály, ale vystupují až ze strmého svahu - ale přitom v rovnoběžném pásu - několik desítek metrů pod vrcholovou kótou.
(Jednotlivé skály a skalní bloky Předních skal jsou velmi oblíbeny národem horolezeckým a od nich také dostaly jednotlivé útvary svá pojmenování jako např. Jehla, Eiger, Držkovská placka, Trpasličí či skála Děravá. Ale názvy jako "2." a "3." a "4." skála svědčí spíš o bezradnosti či omezené tvůrčí fantazii autorů při vymýšlení názvů...)
/ Dne 23.3.2013 jsem prošel horolezeckými chodníčky pod úpatími skal, nafotil spoustu pěkných obrázků v době, kdy překrásně rozervané skalní stěny ještě neukrývá clona vegetace a protože nejsem sobec, tak se o snímky s radostí podělím se čtenáři Turistiky a přidávám je do Fotogalerie/.