Hostýnské vrchy: Okruh nad Kašavou a přehrada Slušovice
Hostýnské vrchy: Okruh nad Kašavou a přehrada Slušovice (03/2019)
O předposledním březnovém víkendu jsme se byli při příležitosti Dne otevřených dveří podívat na vodní dílo Slušovice, které je zásobárnou pitné vody pro město Zlín a okolí. Poté jsme se vydali v ještě předjarní přírodě na cca 12 km okruh v Hostýnských vrších po značené turistické trase nad obcí Kašava.
Hostýnské vrchy se nachází na území Zlínského kraje přibližně mezi městy Holešov, Bystřice pod Hostýnem, Valašské Meziříčí, Vsetín a Fryšták. Zvlněná kopcovitá krajina dosahuje průměrných nadmořských výšek okolo 500 m a spadá pod geomorfologickou jednotku Hostýnsko-vsetínská hornatina. Její území bylo vyhlášeno Přírodním parkem Hostýnské vrchy. Nejvyšším vrcholem Hostýnských vrchů je Kelčský Javorník (864 m n. m.), nejznámějším místem je Hostýn - poutní místo a národní kulturní památka, a oblíbená jsou také sedla Tesák a Troják jako výchozí místa turistických a lyžařských tras. Mapa Hostýnské vrchy na mapy.cz: Hostýnské vrchy (mapy.cz/turisticka)
Vodní dílo Slušovice bylo vybudováno v 70-tých letech 20. století a uvedeno do provozu v roce 1976. Nádrž napájí řeka Dřevnice, která pramení v Hostýnských vrších pod sedlem Troják v katastru obce Držková. Na otázku, zda obce nad přehradou, kterými Dřevnice protéká (Držková, Kašava), neznečišťují vodu v přehradě, nám bylo sděleno, že tyto obce mají ČOV (čistírnu odpadních vod) a že je kvalita vody v nádrži pravidelně kontrolována a vykazuje vysokou kvalitu.
Přehradní hráz je vybudována jako zemní sypaná s přelivnou hranou, průsaky skrze hráz odtékají strouhou pod hrází. Voda z přehrady je na úpravnu odváděna dvěma potrubími o průměru 800 mm. Prohlídka probíhala v odběrné věži, do které se dostanete z břehu po železné lávce, a také v útrobách chodby s potrubím, které vede od odběrné věže, a v místnosti s malou vodní elektrárnou. Vnitřní prostory se kvůli bezpečnosti nesmí fotit.
Podle paní hrázné nebyly na přehradě po dobu její existence (43 let) nikdy žádné problémy. Přímo k vodní nádrži je vjezd motorových vozidel zakázán, ale v den otevřených dveří byla dopravní značka otočená a návštěvníci mohli parkovat podél příjezdové silnice až k domu hrázné. Mapa Vodní dílo Slušovice na mapy.cz: Vodní dílo Slušovice (mapy.cz/turisticka)
Trasu v Hostýnských vrších začínáme v Kašavě, kde necháváme u obchodu na parkovišti auto. Po žluté turistické značce jdeme nejprve po polní cestě, která je lemována křížovou cestou – novodobým řezbářským dílem, k turistickému přístřešku Vinohrádek, u kterého kalvárie končí. Z tohoto místa jsou v dálce vidět Vizovické vrchy a televizní vysílač s rozhlednou nad Vizovicemi.
Dál vede žlutě značená turistická stezka listnatým lesem, míjíme studánku, která je ale vyschlá, přicházíme k rozcestí Háje, trochu ukrytého v lese a dále pak pokračujeme přes chatovou oblast U Bačů nad obcí Podkopná Lhota, až k autobusové zastávce Podkopná Lhota, točna.
Kousek nad zastávkou se nachází Penzion Kopná, kde jsme se zastavili na malé občerstvení. Ze žluté trasy nad penzionem se otvírají výhledy směrem ke Zlínu. Město v údolí samozřejmě vidět není, ale Tlustá hora s vysílačem nad městem ano. Máme slunečné počasí, ale viditelnost tímto směrem bohužel není úplně dobrá.
Ze studánky Pod Kopnou teče křišťálová voda, a my přicházíme k dalšímu přístřešku s názvem Pod Kopnou, odkud se naskýtá výhled opět na Vizovické vrchy - vysílač na Doubravě nad Vizovicemi, a také vidíme vysílač a rozhlednu Královec nad Valašskými Klobouky – to už jsou ale Bílé Karpaty.
Krátce vyběhneme na vrchol Humenec (703 m n. m.) označený geodetickým bodem. Je tu malá mýtina, ze které vidíme Vizovické vrchy, stejně jako z rozcestí Pod Kopnou. Za dobré viditelnosti bývá vidět Velká Javořina a Chmelová (viz. diskuze níže pod článkem).
V lese kolem se povalují zbytky pískovcových kamenů rozpadajících se mrazovým zvětráváním a pokryté zeleným mechem. Zpět se vracíme po modré turistické značce kolem vrchu Kopná (674 m n. m.), podle kterého je tu vlastně téměř vše pojmenováno, včetně obce Podkopná Lhota.
Ve spodní části louky pod Kopnou se k zelené trase připojuje Naučná stezka Kašava. Odpojujeme se od zelené a po naučné stezce scházíme k Vrzavým skalám na Sýkornici (584 m n. m.). Vrzavé skály, neboli Vrzavky, tvoří pískovcové bloky zvláštních tvarů s převisy, nejvýše položená skála dokonce balancuje na úzkém základu a vypadá to, jakoby ji na místě držel pouze strom, o který se opírá.
Vrzavé skály se nachází na rozhraní katastrů obcí Kašava a Držková. Pro vysvětlení jejich názvu existují dvě verze. Podle kronikářky obce Držková se u těchto skal rostoucí staré smrky při silném větru otírají o skálu a vydávají vrzavý zvuk. Další verze pak uvádí, že skály – viklany se při bouřích na podloží pohybují a vrzají.
K Vrzavým skalám se váže také historie z druhé světové války, kdy se pod nimi ukrývali angličtí parašutisté. V Držkové žil ale německý občan, který je udal. Němci na ně udělali zátah, ale díky náročnému strmému terénu se podařilo anglickým parašutistům včas uprchnout. Když se o všem dozvěděli partyzáni z Brigády Jana Žižky, kteří působili tehdy v Hostýnských vrších, pomstili se a udavače zastřelili (zdroj: kronikářka obce Držková).
Z mýtiny u přístřešku pod Vrzavými skalami je pěkný výhled směrem na jih, v průhledu se objevuje přehrada Slušovice, Vizovické vrchy a v údolí je obec Kašava. Strmější stezkou v lese a kolem pastvin s krávami a čerstvě narozenými telátky scházíme zpět do Kašavy a kolem místního barokního kostela a vyhlášené cukrárny U Šarmanů zpět k autu.
Dnešní trasa nad Kašavou byla 12 km dlouhá, převýšení 400 m, doba chůze cca 4 hodiny.Mapa oblasti na mapy.cz: Kašava (mapy.cz/turisticka)
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Další naše články ze Vsetínských a Hostýnských vrchů: