Důl Mauritius láká tajuplné hosty
Turistické cíle • Důl, štola, šachta
V nejslavnějším cínovém dole na české straně Krušných hor se kutalo takřka bez přerušení po celých 400 let. Unikátně zachovalé štoly na Hřebečné jsou dnes významnou součástí česko-saské Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge, jež byla v roce 2019 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zdejší podzemí navíc každoročně hostí vzácné savce z řádu letounů. Podzim a zimu tu tráví stovky netopýrů více než deseti druhů.
Rozsáhlý komplex podzemních prostor v Mauritiu patří k největším známým zimovištím v západních Čechách. Každoročně tu chladné období roku tráví více než 300 zvířat, zaznamenáno tu dosud bylo 12 druhů. Lokalita je odborníky sledována již od roku 2005, pravidelně zde probíhají i kontrolní odchyty do sítí v době podzimního rojení (swarmingu) netopýrů. V tomto ročním období se sem nejhojněji slétají především netopýři řasnatí, velcí, vodní, ušatí, vousatí a Brandtovi, ale zaznamenány tu byly v menších počtech i další druhy. Chiropterologický výzkum přináší pozoruhodné výsledky. Díky odchytům okroužkovaných netopýrů bylo například zjištěno, že sem přilétají jedinci ze Saska, z lokalit vzdálených několik desítek km (až 150 km). Nejpočetnějšími druhy při samotném zimování jsou zde netopýři velcí a Brandtovi, zjištěna byla i přítomnost netopýrů řasnatých, vodních, vousatých ad. Štolu Kryštof, která je z toho důvodu pro návštěvníky přístupná pouze v letním období, obývá v zimě několik desítek zvířat, jedná se především o netopýry řasnaté, velké a Brandtovy.
Děti i dospělí mohou při návštěvě dolu Mauritius využít hravé pracovní listy Netopýři v podzemí, díky kterým se dozvědí řadu zajímavostí ze života letounů.