Dykova skála
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Poblíž Vysokého nad Jizerou je na kraji lesa ukryta Malá Skála z křemičité břidlice. Dříve se jí říkalo Kobrova skála podle majitele pozemku, na kterém se nachází. V třicátých letech minulého století byla přejmenovaná na Dykovu skálu podle básníka Viktora Dyka, který v letech 1917 až 1931 pobýval ve zmíněném Vysokém nad Jizerou. Na svých houbařských vycházkách se básník zastavoval na oblíbené skalce a pohlížel na panorama Krkonoš.
Žulový balvan na temeni skalky není původní. Byl přivezený z horské řeky Mumlava u Harrachova – Nového Světa, kam Viktor Dyk také rád jezdíval. Na čelní straně balvanu je vytesaný nápis DYKOVA SKÁLA. Dne 15. srpna 1933 byl žulový balvan slavnostně odhalen za nemalé účasti básníkových příznivců, kteří ke skále přišli v průvodu.
Dnes je Dykova skála skryta v porostu. Pod ní je lavička, na které si můžete odpočinout. Ale výhled, který měl svého času básník, mít nebudete. Když však přejdete malou louku před sebou, až za řadu clonících stromů, pohledem na Krkonoše a kousek Jizerských hor se pokocháte.
Viktor Dyk, po kterém je skalka pojmenovaná, se narodil 31. prosince 1877 v Pšovce u Mělníka, zemřel 14. května 1931 na Lopudu v Jaderském moři. Utonul při koupání v zátoce Šunj, když ho postihla srdeční mrtvice. Viktor Dyk byl nejen básníkem, ale i prozaikem, dramatikem, překladatelem, novinářem, vášnivým šachistou a politikem. Mezi jeho nejvýznačnější díla patří balada Milá sedmi loupežníků, novela Krysař, sbírka poezie Devátá vlna a další.
Dykovu skálu najdete snadno, vydáte-li se z Vysokého nad Jizerou po žluté turistické značce směrem ke zřícenině Nístějka. Po 2,5 km chůze vás ukazatel upozorní na odbočku ke skále. Ta je od cesty vzdálená jen několik desítek metrů. Už cestou z Vysokého nad Jizerou se vám otevřou pěkné pohledy na naše nejvyšší hory.