Edinburg palác Holyrood
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Edinburg to není jen hrad na kopci nad městem a mezinárodní divadelní festival, ale i nádherný palác Holyrood, zasazený do překrásného parku s výhledem na Hory. Palác Holyrood si za své sídlo vybrala skotská královna Marie Stuartovna, později popravená Alžbětou I. Palác vznikl jako lovecký zámeček opatství ve 12. stol, kdy podle pověsti r. 1128 krále Davida I., syna Malcolma III., na lovu z koně shodil jelen. Před smrtí ho zachránil krucifix a jako projev díků zde nechal postavit opatství, podle krucifixu také dostal své jméno (holy-svatý, rood-kříž). Palác od 16.stol. postupně upravován na královské sídlo, nejdříve Jakubem IV. a 1529 přistavena pro královskou rodinu severozápadní věž. Nejstarší dochovaná část paláce tak byla svědkem bouřlivých dějin Skotska spojených s Marií Stuartovnou. Právě ve věži se konala r. 1565 její svatba nejprve s lordem Darleyem a později s hrabětem z Bothwellu r. 1567. Palác byl v průběhu staletí několikrát zničen a zasažen požárem, ale vždy byl znovu opravován.
Vcházím hlavní branou palácového komplexu na prostorné nádvoří s úžasnou kašnou z 19.stol. Je to sice kopie vytvořená podle originálu z Linlithgow u příležitosti sňatku rodičů Marie, Jakuba V. a Marie z Guisů, ze které místo vody prý teklo víno. V pokladně si kupuji lístek na prohlídku královských komnat (asi 10 liber), kde se ovšem nesmí fotografovat. Prohlidka vede královskými pokoji, ložnicí Marie Stuartovny, kde byl zavražděn její údajný milenec David Rizzio, pokoj, kde se setkala s Johnem Knoxem, místnost, kde trávila čas hraním na harfu nebo psaním poezie. Současné královně Alžbětě II. a princi Filipovi slouží při jejich návštěvách přepychově zařízené komnaty v renesančním stylu (návštěva první týden v červenci). Je to jedno ze čtyř oficiálních sídel britské královské rodiny a hostil řadu významných zahraničních hostů, např. prezidenta JAR Mandelu, ruského prezidenta Putina, francouzského prezidenta Mitterranda, papeže Benedikta XVI., dánskou královnu Marghretu nebo norského krále Haralda.
Po prohlídce královských komnat jdu na prohlídku opatství. Z opatství (abbey) zbyly téměř ruiny. Opatství bylo významným správním centrem, již r. 1177 byl zde přijat papežský nuncius a r. 1189 se konala rada šlechticů o vykoupení krále Williama ze zajetí. Pohřbeni zde byli např. král David II. nebo Jakub III. Král Jakuv IV. si zde bral za manželku r. 1503 Marii Tudorovnu a v letech 1501-1505 nechal k opatství přistavět gotický palác. Od 15.stol. se v opatství konaly korunovace skotských králů. Chrám prošel mnoha poškozeními, r. 1544 ho vyplenil Edward Seymour, bratr Jany, jedné z manželek Jindřicha VIII. Za revoluce v 17. stol. vypleněna i královská hrobka. R. 1758 bylo přistoupeno k rekonstrukci chrámu, ale při hurikánu v r. 1768 se zřítila střecha a již nikdy nebyla opravena, chrám tak chátral, ale přesto na nás z jeho obrovských prostor dýchá kus skotské historie. Krátce odpočívám na lavičce u chrámu a návštěvu Holyroodu končím procházkou rozsáhlým a udržovaným parkem, odkud obdivuji pohled na čedičový kopec Arturovo sedlo (Arthur´s Seat 251 m n.m.). , na který si můžete udělat výšlap.