Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hradiště
Filitosa je nejvýznamnější megalitické naleziště na francouzském ostrově Korsika. Podle datování keramických úlomků, které zde byly nalezeny, byla osídlena již 6 000 let př. n. l., což je doba označovaná jako střední doba kamenná, tzv. mezolit (řecky mesos=střední, lithos=kámen). Místo bylo osídleno až do doby římské, tj. cca do 4. stol. n. l.
Celé naleziště je velký stavební komplex zahrnující tři monumenty, 16 menhirů (menhir značí kamenný blok vertikálně umístěný do země), 32 torz menhirů, vesnici a další samostatné objekty, jakož i fragmenty keramiky a zbraní. První zmínky o lidském osídlení na Korsice přitom pocházejí již ze 7 tisíciletí př. n. l. z oblasti jihokorsického Bonifacia, které se nachází asi 50 km od Filitosy.
A jak se vůbec na Filitosu přišlo? První archeologické průzkumy Korsiky byly prováděny od roku 1839. Tyto průzkumy odhalily důkazy velmi staré kultury, Filitosy si však nikdo nevšiml. Až v roce 1946 objevil majitel pozemku Charles-Antoine Cesari několik menhirů ležících u paty kopce ve Filitose. Zjistil také, že se na hřebenu nachází několik velmi starých obydlí. Důležitost objevu v oblasti potvrdil také následný archeologický výzkum. Po dohodě s panem Cesarim se začaly ve Filitose provádět systematické výkopy, a to pod vedením Rogera Grosjeana, archeologa Národního centra vědeckého výzkumu. Majitel pozemku si přitom vymohl mít nad výzkumy neustálý dohled.
V rozsáhlém areálu se kousek za vstupem nachází malé muzeum, kde jsou vystaveny úlomky keramických i kamenných nádob a nástrojů, které byly nalezeny při vykopávkách. Po opuštění muzea návštěvníci procházejí mezi jednotlivými žulovými menhiry a dalšími zajímavostmi. Ty jsou rozmístěny na kopci i v údolí. Menhiry jsou zde pozoruhodné tím, že navzdory jejich stáří jsou opracované - je na nich již tvarované oblečení, výzbroj či anatomické detaily. Nejvýznamnějším korsickým menhirem je kámen nazvaný Filitosa V., na kterém je zřetelně rozpoznatelný meč a dýka.
Dalším místem stojícím za zmínku je centrální monument. Je to stavba o několika stupních, na každém stupni ohraničená zídkou a menhiry, sloužící patrně jako obětiště.
Kromě menhirů se v areálu nachází Kyklopská ohrada (na sebe navršená zeď z balvanů), šamanský přístřešek pod skálou či zbytky chatrče z doby bronzové.
Filitosu je možné navštívit od 1. dubna do 31. října. Nejvhodnější denní doba pro návštěvu je poledne, jelikož světelné podmínky umožňují lepší prozkoumání detailů na sochách a rytin na menhirech. Otevřeno je od 9 hodin do západu slunce.
Za prohlídku zaplatíte v současné době (červenec 2016) plné vstupné 7,- €, snížené (=skupinové) 6,- €, děti do 8 let zdarma.
Prohlídka nám zabrala asi hodinu, kromě jednotlivých menhirů jsme obdivovali i obrovité kaktusy a naplno rozvíjeli svoji fantazii při představě šamanských rituálů, které se zde před tisíci lety odehrávaly… Nově získané poznatky jsme probrali a pot horkého dne setřeli nad osvěžující mátovou limonádou v restauraci, která se nachází hned u vchodu do komplexu. V areálu je také umístěn obchůdek se suvenýry, hlavně přírodninami.