V lázeňských lesích v okolí města Karlovy Vary je mnoho lesních cest, kde lze objevit zajímavé stavby. Jedna z nich se nachází jižně od města ve stráni nad říčkou Teplou. Na jižním úbočí Jižního vrchu (dříve vrch Hammerberg)stojí při Findlaterově stezce krásný vyhlídkový Findlaterův altán.
Jedná se o nejstarší výletní altán pro lázeňské hosty na území karlovarských lesů. Tento empírový altán byl postaven již v roce 1801 na zakázku skotského hraběte Findlatera. Činorodý lord James Ogilvie Earl of Findlater and Seafield navštívil v letech 1793-1810 lázeňské město celkem čtrnáctkrát a byl uchvácen krásou okolních lesů a vyhlídek na stráních nad městem. Pobyty měly na jeho zdraví pozitivní vliv. Z vděčnosti za to, že ho místní horké prameny vyléčily, nechal rovněž postavit či rozšířit některé lesní promenádní cesty.
Pod stavbou je podepsán stavitel a truhlářský mistr Franz Knoll ze slavného rodu Knollů. Dále lze jeho stavební rukopis objevit u Dorotina glorietu naproti Galerii umění a patrně také u Maierova glorietu vedle Jeleního skoku.
Místo pro stavbu Findlaterova altánu bylo pečlivě zvoleno, aby umožňovalo nádherný výhledem do údolí říčky Teplé směrem k Březové. Postupem času však altán zarostl okolní vegetací a přestal plnit svou vyhlídkovou funkci. I přesto stále patří k vyhledávaným místům pro odpočinek. Objekt je volně přístupný.
Findlaterův altán je jednoduchý zděný sloupový empírový altán zakončený půlkruhovým závěrem. Plochý strop je krytý nízkou plechovou valbovou stříškou. Vyhlídkový altán se nachází přímo na cestě a je tudíž průchozí. Průčelí altánu je orientované směrem do údolí a je tvořenou čtyřmi dřevěnými jónskými sloupy na kamenných hranolových soklech s horní i spodní profilovanou krycí deskou. Sloupy podepírají na kladí umístěný profilovaný zdobený trojúhelníkový štít. Mezi sloupy jsou umístěna tři pole dřevěného zábradlí. Podlaha altánu je tvořena kamennými dlaždicemi.
V roce 2008 provedl vlastník objektu (město Karlovy Vary) celkovou rekonstrukci altánu. Náklady na obnovu objektu se vyšplhaly na 580 tisíc Kč. Aby altán co nejvěrněji odpovídal původní podobě, bylo použito jako předlohy původní vyobrazení a ikonografie. Vyměněna byla poškozená střešní krytina, obnoveny klempířské a dřevěné prvky a provedena celková obnova vnějšího pláště a omítek chrámku. Obnoveno bylo také historické zábradlí, které bylo provedeno jako replika původního zábradlí. Součástí oprav byla úprava přístupové cesty včetně odvodnění terénu.