Prachatice mají přibližně 12 tis. obyvatel a leží na Živném potoce v podhůří Šumavy. Prachatice byly založeny na výnosné obchodní stezce již v 10. století. Největší rozmach pak město zažívalo v 16. století.
Jedno z míst, které jsem chtěl na Šumavě vidět, i když jsem věděl, že toho moc nespatřím, se nachází u silnice vedoucí od Kvildy na Borovou Ladu. Na konci obce Františkov je na levé straně odbočka na lesní asfaltovou cestu.
Pokud jede člověk po silnici bez předchozích znalostí oblasti, nejspíš si ani nevšimnete místa, kde měla být údajně podzemní továrna na výrobu letadel z časů druhé světové války. Tato měla sloužit nacistickému Německu jako bezpečné prostory pro výrobu v době, kdy docházelo k bombardování Německého území. K daným účelům si proto v roce 1942 pronajali budovu, která ve Františkově stála již od 19. století. Původně sloužila jako sklárna a ve 30. letech byla přestavěna na papírnu.
Německo se tady chystalo vyrábět či opravovat díly pro letadla Messerschmitt a výroba měla být údajně rozšířena do podzemí. Ke konci války zde měla vzniknout třípatrová podzemní část. Hitler totiž čekal na zázrak, kterým by bylo objevení a následná výroba tajné zbraně, jež by mu pomohla vyhrát válku. Ale takovou výrobu potřeboval utajit a proto měla vzniknout mimo jiné i tato podzemní továrna.
Na konci války provedlo na základě leteckého snímku (možná by měl někde v archivu existovat) spojenecké letectvo nálet, který patrně zasypal všechny vstupní a větrací prostory do podzemní továrny a v 50. letech byla navíc celá budova komunisty odstřelena. Zajímavé je také to, že se o existenci továrny nedochovaly téměř žádné informace. Není tudíž vůbec jisté, jestli se stihla továrna dokončit a zda se tady něco vyrábělo či opravovalo. Stejně tak je ale možné, že existuje stále v podzemí její velká část, a to včetně zachovaných výrobních technologií.
Některé oficiální prameny jakoukoli továrnu ve Františkově dokonce popírají a vše označují za spekulace. Podobně se například tváří i Správa NP a CHKO Šumava. Na internetu jsem četl, že se ale tato problematika projednávala i v poslanecké sněmovně za dob předsedy vlády pana Špidly. Tehdy se hovořilo o tom, že tuto továrnu nemá v evidenci Ministerstvo obrany ČR.
Samotná budova stála na levé straně Teplé Vltavy v místech před odbočkou k penzionu Františkov. Dnes se v této oblasti nachází hustý smrkový les, který nechali vysázet komunisté z důvodu zamaskování pozůstatků odstřelené budovy. Pokud člověk les navštíví, může si povšimnout několika výrazných míst, která dosvědčují i dnes, že zde nějaká budova stála. Podzemní část továrny měla být vybudována patrně severně od této budovy, tedy směrem pod kopec.
Představitelé nedaleké obce Nové Hutě, pod něž Františkov spadá, údajně uvažovali o nalezení továrny a o jejím následném zpřístupnění jako turistické zajímavosti. Snad se měly dokonce provést průzkumné vrty, ale s jakým výsledkem jsem se nikde nedočetl. Těch, kdo se snažili továrnu nalézt, bylo mnoho (Češi, Američané či Rusové). Nikdo však zatím neuspěl. Jistým důvodem mohou být totiž obavy, že celý prostor byl zaminován, což by znamenalo velké nebezpečí.
Myslím, že dnešní návštěvník tohoto místa by se neměl pokoušet na vlastní pěst hledat bedny s dokumenty či zlatem, ale spíše nahlížet na oblast jako na pietní místo. Ne jenom tady, ale i v okolí totiž pracoval velký počet zajatců. A mnoho z nich zde také svou životní pouť skončilo. V případě, že skutečně existovala podzemní tajná továrna, tak ten počet byl určitě větší, jelikož žádný živý svědek nebyl zapotřebí. A kde se nachází jejich ostatky a zda jich byly desítky či stovky, to asi také nikdo neví.
Zda se v kopcích a lesích okolo Penzionu na Františkově skrývá obrovský poklad v podobě informace o unikátní podzemní továrně, by bylo určitě zajímavé se dozvědět. Ale oficiální místa se nemají k tomu, aby provedly průzkum nebo odtajnily materiály, jestli nějaké existují. Škoda, vše by se tím vyjasnilo a ukončily by se případné spekulace.
*
Další zajímavá místa v okolí, která jsem navštívil: